TORBA

Potrzebne materiały:
gotowa płócienna torba wielkości ok. 22 x 27 cm, pisak samoznikający, pisaki do tkanin - czerwony, pomarańczowy i czarny, pisaki tzw. puchnące - czarny, rubinowy, truskawkowy, różowy i cielisty, pisak konturowy w odcieniu metalicznej czerwieni, tektura wielkości torby.

Wykonanie wzoru na torbie:
skopiować motywy zamieszczone w załączniku. Na przodzie torby odrysować motywy pisakiem samoznikającym następującą metodą: motywy umieścić w torbie, torbę położyć na szklanym blacie stołu podświetlonym od spodu lampą lub przytrzymać torbę na szybie okna. Po odrysowaniu motywów pisakiem samoznikającym wsunąć w torbę tekturę. Najpierw pisakami do tkanin wypełnić powierzchnie zaznaczone kolorem szarym oraz narysowac linie zaznaczone kolorem szarym. Pozostawić do wyschnięcia. Następnie narysować stopniowo pisakami puchnącym i konturowym pozostałe linie oraz punkty, pozostawiając po każdym etapie pracy motyw do wyschnięcia. Na koniec narysować kontury i punkty metalicznym piakiem konturowym.

Kurs obrazkowy:
KROK 1.
Ułożyć motywy wewnątrz torby i odrysować pisakiem samoznikającym.

KROK 2.
Pomalować motywy mazakami tekstylnymi i pokryć pisakami puchnącymi (wybrane akcenty grubszą warstwą).

KROK 3.
Czerwonym metalicznym pisakiem konturowym obrysować kontury i zaznaczyć punkty.


BRANSOLETKA

Potrzebne materiały:
filc, kolorowe koraliki - pomarańczowe, białe, czarne i czerwomne, oraz koraliki bezbarwne, igła do nawlekania koralików, nici, zapięcie do bransoletki.

Wykonanie:
skopiować motyw zamieszczony w załączniku i wyciąć z filcu (ok. 6 elementów na każdą bransoletkę) jako podkładke pod koraliki. Nawlec na nitkę koraliki jednego koloru. Nitki z koralikami przyszyć do filcowej podkładki, rządkami od zewnętrznego brzegu do wewnątrz. Po wyszyciu pierwszej podkładki wsunąć nieco pod spód drugą (patrz zdjęcie modelu) i przyszyć od spodu. Przyszyć na niej koraliki tylko do brzegu pierwszej podkładki. Powtarzać czynności z pozostałymi podkładkami, aż bransoletka osiągnie pożadaną długość. Na końcu przyszyć zapięcie.

I jeszcze propozycja dla milośniczek szydełkowania:

ŁEZKI
(można je naszyć na szalu lub innym elemencie garderoby).
Wymiary ok. 6 x 9 cm, 7 x 10 cm i 8 x 12 cm.
Schemat obliczeniowy w załączniku.

Potrzebne materiały:
po 1 paśmie białej, beżowej, pomarańczowej, blado- i ciemnoróżowej oraz czarnej muliny, czerwone koraliki o średnicy 2,5 mm, białe koraliki o średnicy 4 mm, 3 różowe i 5 czarnych koralików szlifowanych o średnicy 4 mm oraz czarny szlifowany koralik o średnicy 8 mm, szydełko nr 2, nici w odpowiednich kolorach, igła do nawlekania koralików.

Ogólne wskazówki:
motywy należy wykonywać oczkami ścisłymi w okrążeniach zgodnie ze schematem. Każde okrążenie zaczynamy 2 ocz. łańcuszka zamiast 1 ocz. ścisłego i kończymy ocz. ścisłym zamykającym, wkłutym w górne z obu ocz. łańcuszka na początku okrążenia. Przy zmianie koloru przerabiać ocz. łańcuszka zamiast 1 ocz. ścisłego w nowym kolorze. Na schemacie obliczeniowym zaznaczono 15 okrążeń. Aby schemat był bardziej przejrzysty, co 2. okrążenie zaznaczone jest kolorem szarym. Liczbę okrążeń dla poszczególnych motywów podajemy przy opisie układu kolorów.
Uwaga: w okrążeniu 8., 11. oraz 14. nie dodajemy za wierzchołkiem ocz. ścisłego, dzieki czemu wierzchołek przechyla się w lewo i powstaje kształt łezki.

Kolejność kolorów:
Mały motyw: 2 okrążenia nitką w kolorze czarnym, po 1 okrążeniu nitką beżową, bladoróżową, pomarańczową, białą, czarną, bladoróżową, białą, beżową i czarną, co daje 11 okrążeń.
Średni motyw: 1 okrążenie nitką bladoróżową, 2 okrążenia białą nitką, po 1 okrążeniu nitką beżową i czarną, 2 okrążenia nitką ciemnoróżową, po 1 okrążeniu kolorami - pomarańczowym, białym, czarnym, beżowym oraz pomarńczowym, co daje 12 okrążeń.
Duży motyw: 3 okrążenia w kolorze białym, 2 okrążenia w kolorze pomarańczowym, po 1 okrążeniu nitką beżową i czarną, 2 okrążenia w kolorze ciemnoróżowym, po 1 okrążeniu nitką czarną, pomarańczową, białą, ciemnoróżową, pomarańczową i czarną, co daje 15 okrążeń.

Wykonanie:
nitką w kolorze 1. okrążenia nabrać 5 ocz. łańcuszka oraz 2 ocz. łańcuszka zamiast 1 ocz. ścisłego, a następnie w 4. ocz. łańcuszka od szydełka wkłuć 1. ocz. ścisłe. Wykonywać zgodnie ze schematem obliczeniowym, pamiętając o zachowaniu kolejności kolorów. Po ostatnim okrążeniu wykonć 1 okrążenie oczek rakowych (= ocz. ścisłe przerabiane od strony lewej ku prawej). Dla małego motywu ocz. rakowe wykonać nitką w kolorze bladoróżowym, dla obu pozostałych nitką w kolorze czarnym.
Obciąć nitki, zaszyć na płaszczyznach tego samego koloru.

Załączniki:
schemat1.pdf Schemat obliczeniowy wzoru szydełkowego
schemat2.pdf Motywy dla torby i bransoletki