Trudno o prostszą metodę wykonania tego dodatku. Bazę każdej z tych kopertówek stanowi prostokąt tkaniny wypełniony flizeliną i złożony na kształt koperty. Poza kolorem torebki różnią się detalami (patrz załącznik).

SKROMNA – model A
STYLOWA
– model B
ROMANTYCZNA - model C
SPORTOWA - model D
ELEGANCKA - model E

Wielkość każdej torebki 30 x 15 cm

Zużycie materiału:
Modele A–E: błyszcząca tkanina jedwabna szer. 140–150 cm, dł. 35 cm, podszewka szer. 140 cm, dł. 35 cm, włóknisty wkład flizelina 272 (termolam), szer. 114 cm, dł. 35 cm oraz flizelina H200.
Tylko model D: dwuczęściowe zapięcie na klips łącznej długości 7 cm, szerokość poprzeczki 2,5 cm.
Tylko model E: kwadratowe dżety do przyszycia, 22 kamienie wielkości 22 x 22 mm.

Skroić:
wszystkie części skroić z zapasem na szwy i brzegi szer. 1 cm.

Modele A–E:
część kieszeni dł. 80 cm, szer. 30 cm
część z podszewki dł. 40 cm, szer. 30 cm
Tylko do modelu B;
kokardę dł. 31 cm, szer. 22 cm; szerokość gotowej kokardy – 11 cm,
węzeł kokardy dł. 14 cm, szer. 8 cm; szerokość gotowego elementu – 4 cm.
Tylko do modelu C:
3 kawałki materiału na róże dł. 50 cm, szer. 6 cm, skrojone bez zapasów,
duży liść 2 razy, mały liść 2 razy z zapasem szer. 1 cm zgodnie z zamieszczonym schematem.
Tylko do modelu D:
pasek dł. 30 cm, szer. 7 cm, szerokość gotowego elementu – 3,5 cm.
Wkład - do wszystkich modeli:
flizelinę H200 oraz włóknisty wkład skroić tak samo jak wszystkie części torebki. Najpierw naprasować flizelinę na lewą stronę części kieszeni. Następnie przyfastrygować od spodu włóknisty wkład, Włóknisty wkład przyfastrygować także do kokardy i węzła torebki B, do listków (tylko do jednej części każdego liścia) torebki C oraz do paska torebki D.

Szycie:
Model A
Część torebki złożyć na połowę długości prawą stroną do środka, zszyć boczne brzegi. Podszewkę złożyć na połowę długości, zszyć boczne brzegi. Wywrócić podszewkę prawą stroną na zewnątrz, po czym ułożyć na torebce prawą stroną na prawej. Zszyć górne brzegi, zostawiając otwór dł. 15 cm. Wyciągnąć podszewkę z torebki. Torebkę wywrócić przez otwór w szwie, po czym zszyć otwór. Podszewkę ułożyć w torebce, układając jednocześnie górny brzeg torebki na szer. 10 cm do wewnątrz. Gotową torebkę złożyć na połowę długości.
Model B
Kokardę złożyć na pół (prawą stroną do środka). Zszyć dłuższe brzegi. Zapasy szwu rozprasować na brzegu deski do prasowania. Kokardę wywrócić na prawą stronę. Szew ułożyć na środku, wyprasować brzegi. Węzeł uszyć tak jak kokardę. Zszyć końce węzła. Zmarszczyć kokardę, jeden koniec przełożyć przez węzeł. Ułożyć kokardę na części torebki w odległości 11 cm od brzegu dł. 30 cm. Dalej szyć zgodnie z opisem szycia torebki A.
Model C
Uszyć zgodnie z opisem szycia torebki A. Kawałki materiału na róże złożyć wzdłuż na pół. Zaokrąglić końce w stronę brzegu złożenia. Ująć razem dłuższe brzegi, zmarszczyć, a następnie zwinąć, tworząc róże. Zwinięte brzegi dosyć mocno zszyć. Do wykonania liści ułożyć na sobie 2 duże i 2 małe części prawą stroną do prawej. Zszyć zaokrąglone brzegi. Krótkie brzegi pozostawić otwarte. Przyciąć zapasy szwów. Wywrócić, a następnie wyprasować brzegi. Na wąskich brzegach ułożyć zakładki. Róże i liście ułożyć na torebce zgodnie ze zdjęciem modelu i przyszyć je ręcznie.
Model D
Uszyć zgodnie z opisem szycia torebki A. Pasek uszyć jak kokardę torebki B. Końce paska przełożyć na szer. 3 cm przez poprzeczki zapięcia, podwinąć, a następnie przyszyć. Pasek ułożyć wokół torebki w taki sposób, by zapięcie leżało na środku wywiniętej części. Przyszyć pasek kilkoma ściegami do tyłu torebki.
Model E
Uszyć zgodnie z opisem szycia torebki A. Do wywiniętej części przyszyć ściśle obok siebie w dwóch rzędach kwadratowe dżety. Ich odległość od brzegu wlotu torebki wynosi 1 cm, a od bocznych brzegów około 3 cm

Załączniki:
kopertowki.pdf