Warto wiedzieć

Wybierając rozmiar wykroju spodni, należy się kierować obwodem bioder, mierzonym ok. 20 cm poniżej talii. Zapas potrzebny na brzuszek należy dodać na obwodzie i długości wykroju przodu spodni. Brakujący obwód to różnica między własnym obwodem talii i wymiarem podanym w tabeli Burdy. Długość, którą należy dodać, zależy od brakującego obwodu. Jeśli brakuje do 4 cm obwodu, nie trzeba zmieniać długości przodu, jeśli brakuje 4–6 cm, dodaje się 5 mm długości, przy brakujących 6–8 cm dodaje się 1 cm długości.


 

NAJPIERW DODAJEMY DŁUGOŚĆ...

● Na części wykroju zaznaczyć środek. W tym celu złożyć część w taki sposób, aby wewnętrzny szew nogawki trafił na szew boczny. Zaznaczyć brzeg złożenia (= środek) i ponownie rozłożyć wykrój. Ok. 15 cm poniżej talii narysować poziomą linię pomocniczą (dokładnie pod kątem prostym do zaznaczonego środka). W odległości ok. 10 cm od szwu bocznego narysować pionową linię. Naciąć wykrój na poziomej linii od środka przodu do szwu bocznego i na pionowej linii, zaczynając od góry i kończąc przed poziomym nacięciem (1).

● Na odcinku od środka przodu do pionowego nacięcia należy dodać właściwą długość (patrz informacja na początku – „Warto wiedzieć”).

● Od pionowego nacięcia do szwu bocznego dodany zapas ma kształt klina. Pionowe brzegi nacięcia rozchodzą się (2). Należy odmierzyć o ile i odjąć tę ilość centymetrów od obwodu, o który powiększamy wykrój.

POTEM INDYWIDUALNIE DOPASOWUJEMY OBWÓD

● Zaznaczyć na wysokości kolan (poprzeczne oznaczenia na wykroju) poziomą linię pomocniczą prostopadłą do zaznaczonego środka. Wykrój naciąć wzdłuż zaznaczonego środka od góry do poziomej linii pomocniczej.

● Na poziomej linii wykonać nacięcie, zaczynając od środka i kończąc tuż przed szwem bocznym oraz wewnętrznym szwem nogawek (3). Dodać brakujący obwód w kształcie klina kończącego się na wysokości kolan. Poziome brzegi nacięcia rozejdą się (4). Należy zwrócić uwagę na to, aby zrobiły to równomiernie. W przeciwnym razie spodnie stracą swój fason.

● Na koniec należy na nowo zaznaczyć kierunek nitki, przedłużając kierunek zaznaczony na dolnej części spodni aż do górnego brzegu.

JAK ZMIENIĆ WYKRÓJ? PODSTAWOWE KROKI

Jak zmienić wykrój?Jak zmienić wykrój?

Jak zmienić wykrój?Jak zmienić wykrój?