POTRZEBNE MATERIAŁY:
2 kawałki filcu o grubości 2 mm i wymiarach 30 x 20 cm każdy, w dwóch różnych kolorach, flizofix o wymiarach 24 x 16 cm, radełko, cążki do dziurek, podkładka, czarna farba do tkanin, nici, linijka, ażurowa papierowa podkładka pod tort, spodek, ok.80 cm czarnej wstążki z tafty szer. 7 mm, igła.

WYKONANIE:
z filcu skroić 2 prostokąty o wymiarach 24 x 16 cm, oraz dodatkowo 10 klapek szer. 4 cm i wys. 3 cm z filcu przeznaczonego na część wewnętrzną rulonika. Klapki ułożyć równomiernie na wewnętrznej części rulonika (patrz zdjcie) i każdą przyszyć wąsko na górnym brzegu. Na spodnią część jednego z prostokątów naprasować flizofix. Usunąć papierową warstwę, ułożyć na flizofiksie lewą stroną drugi prostokąt filcu i sprasować obie części. Dla ochrony ułożyć usuniętą uprzednio warstwę papieru pomiędzy filc a żelazko.
Nałożyć na spodek niewielką ilość farby. Ułożyć podkładkę pod tort na zewnętrznej warstwie filcu w taki sposób, by koronkowy motyw leżał wzdłuż krótszego brzegu prostokąta z filcu. Nabrać na gąbkę trochę farby i odbić wzór na filcu, pocierając ostrożnie gąbką. Zdjąć podkładkę, wysuszyć farbę i utrwalić zgodnie ze wskazówkami producenta.
Za pomocą cążek zrobić w każdej klapce po dwie dziurki. Wstążkę z taśmy złożyć na pół i przyszyć ręcznie małymi ściegami na krótszym brzegu rulonika. Zamocować kolczyki parami na klapkach, zwinąć rulonik i zawiązać wstążką.