Szycie jest praktyczną umiejętnością, jednak bliższe poznanie teorii z pewnością pomoże w wielu sprawach! Książki o szyciu dla początkujących to dobry sposób na to, aby rozpocząć przygodę z szyciem. Jakie książki pomogą poznać podstawy szycia? Poznaj nasz ranking najlepszych materiałów dla początkujących, dzięki czemu nauka szycia na maszynie będzie jeszcze łatwiejsza!

Książki o szyciu dla początkujących: jakie warto kupić? 

Wydawać by się mogło, że książki o szyciu nie pomogą rozwinąć umiejętności krawieckich. Należy jednak pamiętać o tym, że szycie to nie tylko umiejętności manualne, na szycie składają się także takie czynniki, jak umiejętność odrysowania wykroju, zdjęcia miary, wprowadzenia poprawek do wykroju, umiejętności dobrania materiałówściegów, stopek, nici czy igieł oraz wiele innych czynności. 

W nauce szycia dobry podręcznik szycia może stać się naszym przewodnikiem i pomocą w sprawach, które tylko na pierwszy rzut oka wydają się oczywiste.  

Na co zwrócić uwagę, kiedy wybieramy książkę o szyciu?

Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę, kiedy chcemy kupić książkę do nauki szycia na maszynie?

Rok wydania - kiedy mamy zamiar kupić książkę o szyciu, warto zwrócić uwagę na rok wydania. Nowsze pozycje są zwykle bardziej przystępne dla osoby zupełnie początkującej. Starsze książki i podręczniki krawieckie stanowią cenne źródło wiedzy, ale często nie są skierowane do zupełnie początkującej osoby - warto je sobie zostawić na później. 

Solidne podstawy szycia  - osoba, która dopiero zaczyna szyć, potrzebuje porady przy najbardziej podstawowych sprawach, takich jak wybór grubości igły, konserwacja maszyny do szycia czy różnice pomiędzy tkaniną i dzianiną. Książka z podstawami szycia na maszynie powinna obszernie omawiać takie tematy. 

Ilustracje - niektóre rzeczy trudno wytłumaczyć na piśmie, dlatego książki krawieckie dla początkujących powinny być bogate w ilustracje. Dobrej jakości zdjęcia czy grafiki pozwolą na zrozumienie kolejnych etapów i zmniejszą ryzyko pomyłek krawieckich. 

Stopień zaawansowania - pozycje, które skupiają się na zaawansowanych aspektach szycia oraz projektowaniu odzieży mogą być dla osoby początkującej zbyt trudne i skomplikowane. Na początek warto wybrać pozycję, która jest stricte przeznaczona dla osoby początkującej - można wtedy mieć pewność, że wszystko jest dobrze wytłumaczone i przystępne dla szyciowego laika. 

Rynek wydawniczy oferuje coraz więcej książek o podstawach szycia, ale które z tych pozycji wybrać? Przedstawiamy ranking najlepszych naszym zdaniem książek o szyciu, które pomogą zarówno w nauce podstaw, jak i bardziej zaawansowanych elementów krawieckich.  

Książki o szyciu dla początkujących: "Szycie jest łatwe"

"Szycie jest łatwe" to dla wielu osób wręcz krawiecka Biblia! Książka jest opracowaniem zbiorowym wydanym pod szyldem Burda Style - znanemu każdej domowej i profesjonalnej krawcowej magazynowi z wykrojami, który od dekad inspiruje kobiety. Ta pozycja to świetna książka o szyciu, nawet dla totalnych laików. W środku znaleźć można ponad 1000 ilustracji, które krok po kroku prowadzą przez naukę szycia na maszynie. Książka porusza nawet najbardziej podstawowe tematy, takie jak urządzanie własnej pracowni, zdejmowanie miary, dobieranie materiałów do projektu. Oprócz podstaw znaleźć można tam także podstawy kroju i szycia - książka "Szycie jest łatwe" pokazuje między innymi, jak zmieniać krój, aby był bardziej dopasowany do sylwetki, ale nie stracił fasonu. Alfabetyczny indeks pozwala na szybsze odnajdowanie interesujących nas zagadnień, a przyjemna, lekka forma zachęca do korzystania. To podręcznik szycia doskonały dla każdego!

Książki o szyciu dla początkujących: "O szyciu. Prosto, kreatywnie i modnie" 

Pozycja "O szyciu. Prosto, kreatywnie i modnie" napisana została przez Jana Leśniaka - znanego projektanta, który w swojej karierze współpracował z takimi markami jak Big Star, House oraz Reserved. "O szyciu. Prosto, kreatywnie i modnie" składa się z zadań i projektów, które krok po kroku wprowadzają do świata samodzielnego szycia. Podczas realizowania kolejnych projektów czytelnik lub czytelniczka poszerza swoją wiedzę teoretyczną, a równolegle ćwiczy nabyte umiejętności w praktyce. Dzięki takiemu podziałowi, z tą książką szybko opanujesz podstawy szycia oraz średnio - zaawansowane projekty.

Ciekawa jest także forma książki, która nie tylko jest podręcznikiem do nauki szycia. Praktyczne porady i teoria przeplatane są ciekawostkami oraz anegdotami z życia projektanta. Godne polecenia są także inne pozycje tego autora  - "Jak szyć. Spódnice i sukienki" oraz " Szyjemy torebki i akcesoria"

Książki o szyciu dla początkujących: "Proste i modne szycie"

Książka "Proste i modne szycie" jest opracowaniem napisanym przez Connie Amaden Crawford, które wydane zostało przez markę Łucznik, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to pozycja dla osób, które nie mają pojęcia o szyciu na maszynie i potrzebują porządnego przewodnika dla początkujących. Podręcznik szycia "Proste i modne szycie" składa się z 350 stron, które pełne są prostych ilustracji i instrukcji napisanych w przystępnym języku. Znajdziemy tam nie tylko podstawowe informacje dotyczące szycia, ale także szczegółowe instrukcje prawidłowego wykonywania poszczególnych elementów odzieży takich jak kieszenie czy mankiety. 

Pozycja z pewnością będzie doskonałym punktem wyjścia dla osób chcących nauczyć się szycia, a zapoznanie się z tą lekturą wyposaży w bardzo solidne podstawy szycia

Książki o szyciu dla początkujących: "Ściegi krawieckie"

Książka dla początkujących "Ściegi krawieckie" to propozycja napisana przez Lornę Knight. Oryginalny tytuł książki brzmi " The Sewing Stitch and Textile Bible: An Illustrated Guide to Techniques and Materials" co bardzo dobrze oddaje jej charakter - jest to bowiem nie tylko pozycja o ściegach krawieckich, ale kompleksowy poradnik dotyczący szycia (zarówno na maszynie, jak i ręcznego), materiałów i technik. Książka skierowana jest do osób początkujących, ale wiele przydatnych informacji znajdą w niej także osoby, które mają doświadczenie w szyciu. "Ściegi krawieckie" to kompendium wiedzy na temat ściegów maszynowych i ręcznych. Można w nim znaleźć wiele informacji na temat technik wykonywania ściegów oraz wyjaśnienia, kiedy korzystać z danych ściegów. Co więcej w środku znajduje się szczegółowy przewodnik po różnych materiałach.  

W książce nie brakuje także zdjęć oraz ilustracji, które pozwolą początkującym na szybsze przyswojenie informacji. "Ściegi krawieckie" wydane są w formie kołonotatnika. 

Książki o szyciu dla początkujących: "Każdy potrafi szyć"

Książka "Każdy potrafi szyć" autorstwa Charlotte Gerlings jest podręcznikiem do nauki szycia przeznaczonym nawet dla opornych uczniów.  Z tą pozycją nie tylko można poznać teoretyczne podstawy, ale także uszyć swoje pierwsze ubranie. W książce można znaleźć informacje dotyczące tego, jak zorganizować warsztat pracy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru materiałów, nici czy igieł. Poza tym dostępne są również przystępnie napisane instrukcje okraszone ilustracjami, dzięki którym łatwiej zrozumieć kolejne kroki szycia. W książce zostało także pokazane korzystanie z wykrojów krawieckich. Po zapoznaniu się z "Każdy potrafi szyć" wszycie zamka błyskawicznegouszycie przybornika czy swojej pierwszej bluzki nie będzie stanowić problemu.

Podsumowując nasz ranking, książki o szyciu mają ogromną zaletę - w jednym miejscu zbierają niezbędne informacje i pozwalają usystematyzować wiedzę na temat szycia. Nawet jeśli masz już swoją pierwszą maszynę i być może uszyłaś pierwsze rzeczy, książka i tak będzie nieocenioną pomocą.