Kwiaty
Rysunek motywu zamieszczony w załączniku

Żółte kwiaty
Potrzebne materiały:

duży kwiat: skóra nappa (płatki i środek) wielkości 25 x 30 cm, okrągłe miseczki o średnicy 4 cm, 5 cm i 6 cm, kalka techniczna, klej do skóry (UHU), butelka do formowania;
średni kwiat: skóra welurowa (płatki) wielkości 15 x 25 cm, skóra nappa (środek) wielkości 5 x 5 cm, okrągłe miseczki o średnicy 4 cm i 5 cm, kalka techniczna, klej do skóry (UHU).
Wykonanie:
Duży kwiat: na kalkę techniczną przenieść 3 motywy płatków. Płatki skroić ze skóry bez zapasów. Na środek skroić pasek dł. 4 cm, szer. 7 cm. Skleić płatki – patrz wskazówki KROK PO KROKU. Jeden brzeg paska na środek kwiatu dł. 4 cm posmarować na lewej stronie klejem na szer. 5 mm. Pasek złożyć na szer. 3,5 cm, skleić brzegi. Zaczynając od brzegu złożenia, naciąć na dł. 2,5 cm w odległości 3 mm. Ściśle zrolować dolny sklejony brzeg, nanosząc kolejną warstwę kleju. Środek kwiatu przykleić na środku płatków.
Średni kwiat: na kalkę techniczną przenieść mały i średni motyw płatka. Płatki skroić ze skóry bez zapasów. Na środek skroić pasek dł. 4 cm, szer. 4 cm. Skleić płatki – patrz wskazówki KROK PO KROKU. Jeden brzeg paska na środek kwiatu dł. 4 cm posmarować na lewej stronie klejem na szer. 5 mm. Pasek złożyć na szer. 2 cm, skleić brzegi. Zaczynając od brzegu złożenia, naciąć na dł. 1,3 cm w odległości 3 mm. Ściśle zrolować dolny sklejony brzeg, nanosząc kolejną warstwę kleju. Środek  kwiatu przykleić na środku płatków.

TAK WYKONUJE SIĘ OZDOBNY KWIAT – KROK PO KROKU
KROK 1.
Skrojone ze skóry części moczyć ok. 5 minut w miseczce z gorącą wodą.
KROK 2.
Wilgotna skórę ułożyć na okrągłych formach (np. na denku od butelki). Odstającą skórę uformować w płatki, spiąć szpilkami.
KROK 3.
Po wyschnięciu skóry skleić płatki klejem, wkładając jedne w drugie. Aby skóra szybciej wyschła, można ją wysuszyć suszarką.


Kwiaty – ozdoba obiuwia
Potrzebne materiały:
na każdy kwiat: zielona skóra nappa wielkości 15 x 20 cm (na listki i środek), żółta skóra nappa wielkości 10 x 10 cm (na płatki), okrągłe miseczki o średnicy 4 cm i 5 cm, kalka techniczna, klej do skóry (np. UHU), szydło, nici do obrzucania dziurek, igła do szycia skóry.
Wykonanie:
wykonać zgodnie z opisem "Żółte kwiaty" (średni kwiat). Na środek skroić pasek dł. 4 cm, szer. 5 cm, złożyć na szer. 2,5 i naciąć od brzegu złożenia na dł. 2 cm. Kwiat przyszyć do buta nitką do obrzucania dziurek, wcześniej wykonać w bucie szydłem małe otwory.

Kwiaty przy spódnicy
Potrzebne materiały:
jako ozdobę spódnicy wykonujemy 2 duże, jeden średni i jeden mały kwiat, zużycie skóry na duży i średni kwiat – patrz "Żólte kwiaty" (płatki lub środek kwiatu można skroić w różnych kolorach). Zużycie skóry na mały kwiat wynosi: na płatki żółta skóra wielkości 10 x 10 cm oraz zielona skóra na środek kwiatu wielkości 4 x 6 cm, okrągłe miseczki o średnicy 4 cm, 5 cm i 6 cm, butelka, kalka techniczna, klej do skóry (np. UHU), nici, igła do szycia skóry, po jednej zatrzasce do przyszycia na każdy kwiat.
Wykonanie:
duży i średni kwiat – patrz opis "Żółte kwiaty". Przed sklejeniem płatków od spodu dolnego płatka przyszyć wierzchnią część zatrzaski. Na mały kwiat skroić mały płatek i nadać mu odpowiedni kształt na szyjce butelki. Środek kwiatu złożyć na szer. 3 cm i naciąć od brzegu złożenia na dł. 2,5 cm. Kwiaty rozmieścić na spódnicy. Zaznaczyć miejsca przyszycia spodnich części zatrzasek. Przyszyć te części. Przypiąć kwiaty.

Kwiaty przy topie
Potrzebne materiały:
jako ozdobę topu wykonujemy jeden duży i trzy średnie kwiaty, zużycie skóry na duży i średnie kwiaty – patrz opis "Żółte kwiaty" (płatki lub środek kwiatu można skroić w różnych kolorach), okrągłe miseczki o średnicy 4 cm, 5 cm i 6 cm, butelka, kalka techniczna, klej do skóry (np. UHU), nici, igła do szycia skóry, po jednej zatrzasce do przyszycia na każdy kwiat.
Wykonanie:
duży i średni kwiat – patrz opis "Żółte kwiaty". Przed sklejeniem płatków od spodu dolnego płatka przyszyć wierzchnią część zatrzaski. Kwiaty rozmieścić na topie. Zaznaczyć miejsca przyszycia spodnich części zatrzasek. Przyszyć te części. Przypiąć kwiaty.
 

Załączniki:
schemat.pdf