Łapacz snów od kilku sezonów, na fali popularności stylu boho, jest niezwykle modną ozdobą! Jego pierwotnym przeznaczeniem było chronienie śpiącego przed koszmarami, dziś traktowany jest jako talizman przynoszący szczęście. Niezależnie od wierzeń w jego siłę i moc, na pewno stylowo ozdobi Twoje wnętrze, wprowadzając przytulną atmosferę. Wykonaj go z naszą instrukcją szycia!

Wymiary łapacza snów: 18 x 86 cm

Potrzebne materiały 

50 g lnianych lub bawełnianych nici (dł. ok. 274 m/50 g), szydełko nr 3, metalowe kółko o średnicy 17,5 cm, 6 pasków wzorzystej bawełnianej tkaniny o dł. ok. 110 cm i szer. 2,5 cm (w modelu na zdjęciu paski z postrzępionymi brzegami), 15 guzików z masy perłowej o średnicy ok. 12 mm, taśma dwustronnie klejąca, igła hafciarska bez czubka, klamerki do bielizny, igła i nici do szycia, nożyczki.

Schemat 

Próbka obliczeniowa

Szydełkiem nr 3 i podw. nitką przerób 6 okrążeń, w każdym okrążeniu dodaj 12sł. = 10cm. 

Wykonanie kółka

Szydełkiem nr 3 i podw. nitką zrób 8 oczek łańcuszka i zamknij w kółeczko 1 o. ścisłym zamykającym. Dalej przerabiaj w okrążeniach wg schematu powyżej. Objaśnienia znaków – patrz powyżej. Czerwone strzałki wskazują początek okr. lub – w 3. i 6. okr. – początek nową nitką po tym, jak w okr. poprzednich (2 i 5) nitka została ucięta na końcu okr. i przeciągnięta przez ostatnie oczko. Po przerobieniu 8. okr. obetnij nitkę i przeciągnij przez ostatnie oczko. Koniec nitki zaszyj w robótce. Szydełkowe koło napnij i przypnij szpilkami na miękkim podłożu (średnica 16,5 cm). Rozprasuj gorącym żelazkiem na parę, po czym pozostaw do wyschnięcia.

Wykonanie sznurków

Należy wykonać 2 dłuższe sznurki z 15 parami listków oraz 2 krótsze sznurki z 10 parami listków. Szydełkiem nr 3 i podw. nitką przer. według schematu poniżej - lewy rysunek (jest także w galerii). Czerwona strzałka oznacza początek, szare strzałki wskazują kierunek szydełkowania (objaśnienia znaków - w akapicie schemat). Za ostatnią parą listków zrób 12 o. łańc. Koniec nitki przytnij w odległości 20 cm od robótki (zostanie użyty do przyszycia sznurków do metalowego kółka).

Wykończenia łapacza snów

Metalowe kółko owiń ciasno jednym paskiem materiału w taki sposób, aby nie było widać metalu. Początek i koniec paska zamocuj taśmą obustronnie klejącą. Szydełkowe koło napnij w kółku za pomocą klamerek do bielizny. Igłą z długą nitką przyszyj okrągłą robótkę szydełkową do koła równymi ściegami okrętkowymi (patrz zdjęcie powyżej). Koniec nitki zaszyj starannie w robótce. Jeden pasek materiału zamocuj na dole na środku koła, po obu stronach doszyj długie łańcuszki z listkami, a następnie po pasku materiału, krótkie łańcuszki i pozostałe pasy. Końce pasów przytnij na dowolną długość. Na końcach sznureczków przyszyj po jednym guziku jako obciążenie. 10 kolejnych guzików przyszyj w równych odstępach na listkach.

Wykonanie zawieszki

Szydełkiem nr 3 i podwójną nitką zrób 6 oczek łańcuszka, pozostawiając na początku 30 cm nitki na przyszycie guzika. Łańcuszek owiń wokół górnego brzegu koła i zamknij w okrążenie 1 oczkiem ścisłym zamykającym, wkłutym w 1. oczko łańcuszka. Zrób 6 oczek łańcuszka i parę listków według schematu na rysunku powyżej, następnie 30 oczek łańcuszka (ewentualnie mniej lub więcej na inną długość zawieszki), 1 oczko ściśle zamykające wkłute w 8 o. łańc. od szydełka = kółeczko z o. łańc. Na kółeczku przerób 14 o. ścisłych i 1 o. ścisłe zamykające wkłute w 1. o. ścisłe. Obetnij nitkę i zaszyj koniec. Za pomocą pozostawionej nitki przyszyj pomiędzy listkami ostatni guzik - zdjęcie poniżej. 

Schematy oraz zdjęcia znajdziecie w galerii >>

Instrukcja szycia szydełkowego łapacza snów pochodzi z czerwcowego wydania magazynu Burda Style 6/2016.