Podobno środowisko szyjących dzieli się na miłośników nożyczek lub noży krążkowych. Dlaczego niektórzy kochają noże, a inni ich unikają?

Noże krążkowe – zastosowanie

Noże krojcze to podstawowy element wyposażenia pracowni patchworkowej, ale ich zastosowanie jest dużo większe. Świetnie sprawdzają się w domowym procesie szycia ubrań i dodatków. Podobnie jak nożyczkami, nożami także skroisz elementy wykroju. Zwolennicy tego sprzętu twierdzą, że krojenie nożem odbywa się znacznie szybciej niż nożyczkami. Użycie noża krążkowego umożliwia precyzyjne wykrojenie elementów wykroju np. po łuku. Do tego świetnie sprawdzą się noże do cięcia na okrągło jak np. model RTY-1/C marki Olfa. Detale (małe elementy wykroju) również nie stanowią problemu dla noża krojczego, istotny jest jednak dobór odpowiedniej wielkości ostrza i noża. Naturalnie, że dużym nożem krojenie ozdobnych detali będzie trudne. Do precyzyjnego wycinania drobnych elementów polecamy nóż krążkowy RTY-4 Olfy

Nóż krążkowy to również idealne rozwiązanie do samodzielnego przygotowania lamówek. Dzięki użyciu noża, przygotowanie równych pasków do lamówki jest zdecydowanie bardziej precyzyjne oraz szybsze.

 

Tkaniny czy dzianiny? 

Zdecydowanie lepiej noże krawieckie radzą sobie z krojeniem tkanin niż dzianin, jednak nie jest to regułą. Tyczy się to głównie mocno rozciągliwych dzianin, które trudno okiełznać nożem – szczególnie, gdy nie masz wprawy w krojeniu tym sprzętem. Jeśli chodzi o grubsze materiały, wystarczy odpowiednio dobrać wielkość noża i ostrza. Pozwoli to na precyzyjne krojenie grubszych i specjalistycznych materiałów, jak flausz czy skóra ekologiczna. Marka Olfa w swoim asortymencie posiada nawet nóż do krojenia wykładzin podłogowych

Wygoda dla dłoni

Według zwolenników używanie noża krojczego jest wygodniejsze dla dłoni niż używanie nożyczek. Krojenie nożyczkami w szczególności grubych materiałów i wielu elementów wykroju np. na płaszcz czy żakiet, może powodować odciski na dłoniach. Nóż krążkowy znacznie szybciej poradzi sobie z tym zadaniem. Co więcej doskonale sprawdzi się przy cięciu wielu warstw materiału, na które można położyć wykrój, szablon lub linijkę i ciąć wzdłuż nich. Do cięcia materiałów w wielu warstwach polecamy noże z obrotowym ostrzem RTY-2/G oraz RTY-3/G

Technika krojenia nożami krążkowymi 

Zanim zaczniesz krojenie nożem, pamiętaj, by podłożyć coś pomiędzy blatem stołu/podłogą, a materiałem - w przeciwnym razie uszkodzisz powierzchnię. Najlepszym i w zasadzie niezbędnym rozwiązaniem jest kupno maty podkładowej. Mata oprócz ochrony powierzchni, chroni także ostrze noża.

Jak poprawnie kroić nożem krążkowym? Aby precyzyjnie wykroić poszczególne elementy wykroju, należy dobrze docisnąć nóż do materiału i zdecydowanym ruchem do przodu poprowadzić nóż wzdłuż linii cięcia. Pamiętaj, że nasze wykroje w magazynie to formy, bez dodatków na szwy. Krojąc nożem na pergaminie warto dodać zapasy na szwy zgodnie z instrukcją szycia i dopiero przystąpić do krojenia nożem (wówczas nóż kierujemy wzdłuż papieru, na którym jest szablon).

 

 

Gdy kroisz proste linie, użyj zwykłej linijki. Dzięki temu będziesz pewna, że nóż pokroi materiał równo wzdłuż prostej krawędzi. Wybierz do tego możliwie grubą linijkę, z którą prowadzenie noża będzie prostsze. Na rynku dostępne są również linijki specjalistyczne z różnymi okrągłymi zakończeniami. 

Zarówno krojenie nożyczkami, jak i nożami wymaga pewnej wprawy – trzeba ćwiczyć, by krawędzie po krojeniu były gładkie, a nie postrzępione.

Jak pielęgnować noże krążkowe?

Aby nóż służył nam długi czas warto przestrzegać kilku zasad związanych z jego poprawną eksploatacją oraz czyszczeniem. Pamiętaj, aby po każdym krojeniu oczyścić ostrze z resztek materiału. Najlepiej zrobić to np. pędzelkiem (do makijażu czy zwykłym do malowania farbkami), aby się nie skaleczyć. Należy także chować ostrze noża, aby uniknąć uszkodzeń, które mogą wpływać na jakość krojenia. Istotna jest również wymiana ostrzy – gdy zauważysz, że ostrze nie tnie tak jak wcześniej - prawdopodobnie konieczna jest wymiana ostrza na nowe. Podobnie jak w przypadku nożyczek, noży krążkowych przeznaczonych do krojenia materiałów, używaj tylko do tego celu. Nie używaj ich do papieru, ponieważ tak jak w przypadku nożyczek, stępisz ostrza. 

Jeśli będziesz pamiętać o zabezpieczeniu noża po zakończonej pracy (schowanie ostrza) istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia ostrza w przypadku upadku. Noże krążkowe są zatem bardziej wytrzymałe i co za tym idzie dłużej nam posłużą niż nożyczki, które tępią się przy upadku. 

Nóż czy nożyczki? 

Noże krążkowe i nożyczki uzupełniają się wzajemnie w procesie szycia. Warto mieć w domu oba sprzęty. Nożem wykonasz wszystkie czynności, które opisałyśmy powyżej. Nożyczkami natomiast łatwiej jest np. zaznaczyć punkty styczne/nacięcia, które mają mieć kilka milimetrów. Nożem zrobienie takiego krótkiego nacięcia może być trudne.

Zobacz nasze wideo tutoriale z wykorzystaniem noży krążkowych >>