CHARAKTERYSTYKA

Jeśli się gniecie, to na pewno chodzi o czysty len. Włókna tej tkaniny pozyskuje się z łodyg noszącej tę samą nazwę rośliny. Atutem materiału jest nie tylko elegancki wygląd, ale też jego właściwości. Len świetnie odprowadza ciepło, przepuszcza powietrze i pochłania wilgoć, co stanowi, że jest hitem każdego lata. Kto nie lubi zagnieceń, powinien się raczej zdecydować na włókna mieszane z domieszką bawełny.

KROJENIE
Jednobarwny len kroi się bez kierunku, tzn. dolne brzegi części wykroju mogą być skierowane w górę lub w dół. W przypadku tkanin wzorzystych należy zwrócić uwagę, czy wzór ma kierunek. Jeśli tak jest, wszystkie części należy ułożyć tak, aby ich dolne brzegi były skierowane w dół.
Kopiowanie linii szwów: papier do kopiowania i radełko należy najpierw przetestować na resztce materiału – linie kopiować na jego lewą stronę. Do jasnych tkanin należy używać papieru w białym kolorze, gdyż żółte, czerwone lub niebieskie linie mogłyby być widoczne na prawej stronie. Gdy
materiał jest grubo tkany i/lub wzorzysty, najlepiej skorzystać z gładkiego radełka bez ząbków. Przy cienkich i jasnych tkaninach lnianych lepiej zrezygnować z kopiowania linii szwów i skroić części z jednakowymi zapasami szwów. Dzięki temu można potem zszyć wszystkie części bez oznaczeń, szyjąc w równej odległości od ciętych brzegów. Linie zaszewek itp. zaznacza się fastrygą.

PRASOWANIE
Len można prasować w wysokich temperaturach (żelazko ustawione na temperaturę prasowania lnu, lub oznaczenie na 3 punkty), ale zawsze powinno się to robić przez wilgotną ściereczkę lub używając żelazka na parę. Godne polecenia jest żelazko systemowe z generatorem pary.
Wkład: do usztywniania sukienek i bluzek najlepiej nadaje się flizelina G785, żakietów i płaszczy –
flizelina G700 lub G740 (Freudenberg). Flizelinę G785 naprasowuje się na sucho żelazkiem ustawionym na temperaturę prasowania jedwabiu, flizeliny G700 i G740 naprasowuje się z użyciem pary. Jeśli uszyty już ubiór ma być w przyszłości prany w temp. powyżej 40°C, warto skorzystać z flizeliny F220, która znosi temperatury nawet do 95°C. Ten wkład naprasowuje się na sucho żelazkiem ustawionym na temperaturę prasowania jedwabiu.

SZYCIE
Do szycia lnu używa się cienkiej igły (grubości 70 lub 80, a do grubszego lnu nawet grubości 90) i nici poliestrowych. Długość ściegu zależy od grubości tkaniny. Obowiązuje zasada: cienki len szyje się drobnym ściegiem (dł. ok. 2 mm), len grubo tkany
– dłuższym (ok. 3 mm). Szwy ozdobne wyglądają bardziej efektownie, jeśli wykonuje się je podwójną nitką lub nitką do obrzucania dziurek na guziki.

PIELĘGNACJA
Len można gotować. Jednak temperaturę prania dobiera się w zależności od uszlachetniających go dodatków: kolorowy pierze się w temp. 60°C, a ten z domieszką włókien sztucznych w 40°C. Żakiety, płaszcze i spodniumy lepiej oddać do pralni, gdyż podczas prania mogą się zdefasonować.