Manekin krawiecki zbliżony do nowoczesnego i znanego nam modelu pojawił się w 1573 roku. Został wykonany przez włoskiego mnicha San Marco. Dziś manekiny działają jako wyraźne ucieleśnienie konceptualnych trendów marek modowych. Wyrafinowane, o idealnych proporcjach i pięknych twarzach odzwierciedlają pogoń za doskonałością. Ich głównym zadaniem jest pomoc przy szyciu ubrań, a w przypadku sklepów przyciągnięcie kupującego, prezentowanie ubrań w sprzyjającym świetle, a w rezultacie zachęcenie do zakupu.

Manekin krawiecki: do czego służy?

Manekiny krawieckie produkowane są w różnych wersjach. W sklepach specjalistycznych znajdziemy manekin krawiecki regulowany, a także manekin krawiecki styropianowy czy manekin krawiecki drewniany.

Manekin krawcowej jest przede wszystkim wiernym pomocnikiem w tworzeniu ubrań. Manekin pozwala podczas projektowania i szycia na dodatkowe regulacje. Jednocześnie czas dopasowania skraca się i staje się możliwe wypróbowanie różnych opcji elementów produktu: kołnierzy, rękawów, marszczeń, fałd itp. Projektant dzięki temu może zrealizować wszystkie swoje pomysły podczas pracy z manekinem. Manekin jest też wykorzystywany do indywidualnego dopasowania do figury. Jeśli lubisz szyć ubrania dla siebie, a tym bardziej, jeśli masz własne atelier do szycia ubrań, manekin będzie niezwykle pomocny. Prawie wszystkie etapy szycia odzieży, od fastrygowania po dopasowanie, można wykonać lepiej i szybciej przy wykorzystaniu manekina.

Manekin krawiecki: jak ułatwia pracę?

Manekin krawiecki męski czy manekin krawiecki damski jest ważnym narzędziem, które pozwala stworzyć lepiej dopasowaną odzież. Manekin może być również używany jako model do wystawiania ubrań dla sklepów, a także butików.

Manekin pomaga uzyskać właściwy rozmiar szytego ubrania i gwarantuje idealne dopasowanie do odzieży szytej na miarę. Jest to możliwe za sprawą regulacji, w którą są wyposażone niektóre manekiny, dzięki czemu można je dostosować do różnych rozmiarów. Co więcej manekin krawiecki jest również istotny przy szyciu skomplikowanych kostiumów o bardziej wyszukanych kształtach. Ma również duże znaczenie w opracowywaniu i dostosowywaniu wzorów kostiumów lub odzieży. Projektanci dopasowują wzory, przypinając elementy wzoru, a następnie zaznaczając lub dopasowując go, aby umożliwić dodatkowe poprawki lub pomóc w określeniu, gdzie występują fałdy, a także gdzie należy wykonać zakładki na kostiumie.

Manekin pozwala również na zawieszenie częściowo ukończonej odzieży, dzięki czemu możemy przerwać proces szycia bez każdorazowego składania tkaniny. Uczniowie biorący udział w kursach szycia mogą użyć tego narzędzia do zademonstrowania swoich projektów i umiejętności.

Zobacz wideo tutorial, jak prawidłowo zdjąć miarę >>

Manekin krawiecki: rodzaje

Kluczowym pytaniem, przed jakim stoi krawiec czy projektant, jest to, jaki manekin krawiecki kupić. Wybór manekina nie jest trudny, ale musisz wiedzieć, w jakim celu go potrzebujesz.

Modele humanoidalne występują w trzech rodzajach:

·      naturalistyczny (mają perukę, makijaż, manicure);

·      rzeźbiarskie (stylizowane na postać ludzką);

·      profilowane (osoby w ciąży, dzieci, młodzież).

W klasycznej wersji składają się z drewnianej lub metalowej nogi (statyw) i formy polistyrenu pokrytej tkaniną. Pokazowe manekiny są wykonane z tworzywa sztucznego i naśladują z anatomiczną dokładnością części ludzkiego ciała. Manekiny o stałym rozmiarze są dość ciężkie, ponieważ nie mają wewnętrznej wnęki. Zazwyczaj są one pokryte miękkimi materiałami, ale można również znaleźć próbki z twardą tapicerką, która uniemożliwia wbicie szpilki. Zaletą jest niski koszt. Wadą - jeden standardowy rozmiar i niemożność przycięcia sukienki zgodnie ze wzrostem.

Manekiny regulowane 

Manekiny o regulowanym rozmiarze są wyposażone w przesuwane regulatory, które umożliwiają ustalenie obwodu talii, klatki piersiowej lub bioder w żądanym zakresie. Oznacza to, że na takim manekinie możesz ustawić dowolny rozmiar mierzony w centymetrach. Jako podstawy używa się plastikowej ramy wyposażonej w metalowe prowadnice do zmiany rozmiaru. Rama jest pokryta cienkim materiałem, który zapobiega zsuwaniu się materiału. Tego typu manekin waży nie więcej niż 5 kg - jest kompaktowy i lekki, a możliwość przesuwania sprawia, że nie jest konieczne kupowanie modeli w kilku rozmiarach.

Tego typu manekiny znajdziecie w sklepie Strima.com >>

Regulowane manekiny krawieckie z bezstopniową regulacją są zaprojektowane do krawiectwa według indywidualnych standardów. Ich konstrukcja obejmuje możliwość zmiany obwodu talii, odległości od barku do talii czy obwodu klatki piersiowej. Bezstopniowo regulowane manekiny są wygodne do pracy z indywidualnymi klientami. Dostosowanie rozmiaru jest ważne, jeśli planujesz używać kobiecego manekina krawca, ponieważ kobieca postać ma więcej parametrów, które wymagają specjalnego podejścia. Podstawa modelu wykonana z tworzywa sztucznego znajduje się na metalowym lub plastikowym stojaku. Do przykrycia ramy stosowany jest cienki, opóźniający materiał poślizgowy. Noszony na nim strój można łatwo przymocować za pomocą szpilek. Taki manekin jest lekki, łatwy do przenoszenia i dostosowuje się do każdego rozmiaru, co stwarza idealne warunki do pracy w domu. Ponieważ regulatory są wykonane z tworzywa sztucznego, wymagana jest ostrożna obsługa. Podczas gwałtownego dostosowania rozmiaru istnieje ryzyko zerwania gwintowanej sekcji.

Manekin z zaawansowaną regulacją i ramieniem - Strima.com

Manekin krawiecki: jaki wybrać?

Wybierając manekin, musisz polegać na własnych potrzebach, a wybór odpowiedniego modelu uzależnić od tego, czy zamierzasz szyć według indywidualnych standardów, czy masz plany masowej produkcji odzieży.

Osoby, które szyją dla siebie lub na indywidualne zamówienia, powinny wybrać manekiny krawieckie z bezstopniową regulacją. Kosztują więcej, ale dają także więcej możliwości. Mechanizm przesuwny pozwala z dużą dokładnością wypróbować produkty dla niestandardowych figur i natychmiast dokonać niezbędnych korekt. Można go dopasować do konkretnego rozmiaru i talii oraz szyi, klatki piersiowej, bioder i długości pleców.

Regulowane manekiny z regulowanym ustawionym rozmiarem nie zmieniają proporcji indywidualnie, ale tylko z rozmiaru na rozmiar, zgodnie z określonymi standardami. To świetna opcja dla projektantów mody i tych, którzy wolą pracować ze standardowymi kształtami. 

Miękki manekin podzielony jest na dwa rodzaje: całkowicie miękki, bez solidnej podstawy i mający solidną podstawę przyklejoną pianką gumową o grubości 1 cm. Ten pierwszy można łatwo wycisnąć i przywrócić do pierwotnego rozmiaru, drugi ułatwia pracę z tkaniną. Obie opcje są często używane w warsztatach i fabrykach odzieży.

Manekin krawiecki: cena

Ile kosztuje manekin krawiecki? Wszystko zależy od tego, jaki model wybierzemy. Koszt manekinów waha się w bardzo szerokim zakresie. Najtańsze modele wykonane ze styropianu na drewnianej nodze, możemy kupić już za 99 złotych. Popularne są też manekiny za 120 – 150 złotych, ale profesjonaliści mają do wyboru także manekiny kosztujące kilka tysięcy dolarów. Cena produktu tego samego rodzaju może różnić się o połowę w zależności od kraju produkcji i marki.

Projektanci tworzący stroje dla VIP-ów używają manekinów wykonanych dokładnie według standardów klienta. Dzięki temu mogą szybko i bez jego obecności osiągnąć idealnie dopasowane ubrania. Cena osobistych manekinów może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najprostsze i najtańsze modele to jednowymiarowe manekiny krawieckie. Są produkowane w standardowych rozmiarach i cechuje je niezawodność i trwałość. Ich cena zaczyna się od 100 złotych. Miękkie manekiny wykonane z polistyrenu lub innego elastycznego materiału polimerowego kosztują kilkaset złotych. Cena miękkiego manekina wykonanego z zaawansowanego technologicznie materiału, na którym można prasować ubrania i który można ścisnąć w celu założenia rzeczy nierozciągliwych, osiąga cenę od tysiąca złotych w górę. Manekiny regulowane to wydatek rzędu 400-800 złotych w zależności od producenta i jakości produktu

Manekin krawiecki: jak zrobić samemu?

Przy szyciu ubrań w domu, tak jak pisałyśmy wcześniej, manekin krawiecki może okazać się bardzo pomocny. Najprostszym sposobem jest zakup gotowego manekina, ale nie zawsze jest to możliwe. Wtedy pozostaje nam wykonać go samodzielnie. Najprostszy sposób na zrobienie manekina znajdziecie w naszym artykule. Mamy nadzieję, że wykonacie go bez większych problemów.