Maszyna do szycia dla dzieci 

Maszyna do szycia dla dzieci to najczęściej mini wersja „pełnowartościowej”, domowej maszyny do szycia, która posiada podobne funkcje podstawowe, ale jest mniejsza, lżejsza, a także dodatkowo wyposażona w systemy zapewniające bezpieczeństwo Twojemu dziecku podczas pracy. 

Maszyna do szycia dla dzieci - dostosuj ją do wieku dziecka 

Jaką maszynę kupić dziecku? Przede wszystkim wybór maszyny do szycia należy dostosować do wieku dziecka. Jeśli mamy dziecko w wieku przedszkolnym, które marzy o tworzeniu ubrań dla lalek czy misiów, na początek doradzamy zakup maszyny zabawkowej. Imituje ona pracę prawdziwej maszyny – często ma też możliwość zawlekania nici oraz nożny pedał. Zabawka tego typu z pewnością rozbudzi wyobraźnię małego projektanta i pozwoli na stworzenie pierwszych stylizacji w pełni bezpieczny dla malucha sposób, który jeszcze nie do końca zdaje sobie sprawę z konsekwencji nieodpowiedniego używania maszyny.

Maszyna do szycia dla dzieci - czym różni się od normalnej maszyny do szycia?

Liczba ściegów - znani producenci maszyn do szycia mają w swojej ofercie zwykle kilka modeli dedykowanych dzieciom (w wieku od ok. 10 lat). I choć są to maszyny wizualnie bardzo podobne do tych „dla dorosłych”, to ich funkcjonalność została dostosowana do użytkowników w wieku szkolnym. Praca maszyny wygląda tak jak w tradycyjnej maszynie domowej. Najczęściej jednak liczba ściegów jest ograniczona (kilka ściegów ozdobnych, zygzak, stębnówka, ewentualnie funkcja obszywania dziurek).

Wielkość i waga - sprzęty dedykowane dzieciom są również zazwyczaj mniejsze i lżejsze – dzięki temu dziecko może samodzielnie przenosić maszynę. Niemniej jednak, szczególnie na początku, warto, aby dziecko szyło pod okiem osoby dorosłej.

Baterie - część maszyn do szycia dla dzieci działa na baterie. Dzięki temu maszynę można zabrać ze sobą na wakacje czy do szkoły. 

Maszyna do szycia dla dzieci - chwytacze

Wśród maszyn do szycia dedykowanych dzieciom wyróżniamy maszyny wyposażone w dwa typy chwytaczy: rotacyjny – praca maszyny będzie cichsza, a nawlekanie nici łatwiejsze oraz wahadłowy - maszyna będzie pracować głośniej i na początku nawlekanie nici może sprawić dziecku trochę kłopotu (jednakże z pomocą rodzica z pewnością szybko opanuje tę umiejętność). Chwytacz wahadłowy posiada za to zaletę radzenia sobie z różnymi materiałami (bez problemu przeszyje grubsze materiały – flausz czy jeans).

Maszyna do szycia dla dzieci - bezpieczeństwo 

Maszyny do szycia dla dzieci najczęściej mają ustaloną jedną prędkość szycia. Są jednak maszyny, w których mamy do wyboru dwie prędkości – wolną i nieco szybszą. Z pewnością takie ograniczenie wpływa na bezpieczeństwo naszego dziecka podczas szycia. Dzięki trybowi zwolnionego szycia uniknie ona niebezpieczeństwa zbyt szybkiej pracy maszyny i utraty kontroli nad procesem szycia. Część maszyn do szycia dla dzieci wyposażona jest także w dodatkową osłonę igły, która stanowi zabezpieczenie przed przeszyciem sobie paluszków.

Maszyna do szycia dla dzieci - design

Maszyny dla dzieci produkowane są w bogatszej gamie kolorystycznej niż te dla dorosłych. Najczęściej posiadają urocze zdobienia i kolorowe wstawki, co z pewnością będzie cieszyć oko każdego malucha. Zazwyczaj są również tańsze niż maszyny dla dorosłych.

Szycie to cudowna pasja, którą warto pielęgnować już w wieku dziecięcym. Przede wszystkim bezpieczna maszyna do szycia, dostosowana do wieku i umiejętności dziecka, pozwoli na rozwój pasji i talentu młodego adepta krawiectwa.