Szycie może być wspaniałą przygodą, ale żeby dobrze ją rozpocząć, należy wybrać odpowiednią maszynę do szycia. W sklepach dostępny jest szeroki wybór modeli, ale która maszyna do szycia dla początkujących będzie najlepsza?

Rodzaje maszyn do szycia

Mnogość dostępnych maszyn do szycia wcale nie ułatwia wyboru osobie, która dopiero co zaczyna naukę szycia. Warto na początek poznać rodzaje maszyn do szycia, aby zorientować się, wśród jakich modeli rozpocząć poszukiwania. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje maszyn do szycia, są to:

1. Maszyny mechaniczne.

Mechaniczna maszyna do szycia to najczęściej wybierany do użytku domowego model. Maszyny mechaniczne są dosyć łatwe i intuicyjne w obsłudze, a mnogością funkcji nie ustępują bardziej skomplikowanym modelom. W maszynach mechanicznych ręcznie można wybrać rodzaj ściegu, jego gęstość czy długość.

W zależności od modelu znaleźć można zarówno maszyny obsługujące jedynie kilka podstawowych ściegów, jak i bardziej rozbudowane propozycje, które umożliwiają na przykład półautomatyczne obszywanie dziurek czy szycie podwójną igłą. To częsty wybór jako pierwsza maszyna do szycia także ze względu na możliwość zakupu maszyn w atrakcyjnych cenach.

2. Maszyny elektroniczne/komputerowe  

W maszynach komputerowych stawia się przede wszystkim na technologię, która ma ułatwić szycie. Komputerowe modele maszyn do szycia to rozwiązanie przeznaczone głównie dla profesjonalistów i osób, które szyją bardzo często i nie chcą tracić czasu na wyszukiwanie ustawień maszyny. Maszyna może zapamiętywać różne programy i ustawienia użytkowników. Co więcej często zawiera szereg dodatkowych funkcji, które pomagają usprawnić szycie. Wiele modeli nie ma rozrusznika nożnego, ale przycisk uruchamiający. Dodatkowo maszyna elektroniczna może sugerować dobór odpowiedniej stopki. To rozwiązanie stosowane zarówno w domowym, jak i przemysłowym szyciu.

3. Maszyny specjalne

Specjalne maszyny do szycia to kategoria, w której znajdują się maszyny o bardzo wąskim zakresie przeznaczenia, na przykład stębnówki (służące do zszywania ze sobą dwóch materiałów) czy renderki (służące do wykończenia materiałów).

Jaka maszyna dla początkujących będzie najlepsza?

Maszyna mechaniczna to dobry wybór dla osoby, która uczy się szyć. Nieskomplikowana obsługa, niższa cena w porównaniu do komputerowych modeli, a także zadowalający wybór funkcji sprawiają, że wielu początkujących skłania się ku temu rozwiązaniu i są z niego bardzo zadowoleni. Z maszyn mechanicznych chętnie korzystają także osoby, które niekoniecznie lubią różne technologiczne nowinki i wolą prostsze modele.

Jak wybrać maszynę do szycia dla początkujących?

Maszyna do szycia dla początkujących powinna być przede wszystkim niezbyt skomplikowana w obsłudze, a także solidnie wykonana. Z tego powodu lepiej już na początku postawić na sprawdzonych producentów. Maszyny takich marek jak Brother, Elna, Juno, Juki, Janome czy Minerva cieszą się dobrymi opiniami wśród początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszej maszyny do szycia? Jedną z podstawowych kwestii jest rodzaj chwytacza w maszynie. Maszyny mechaniczne mogą mieć chwytacz rotacyjny lub wahadłowy. Czym się one różnią?

Chwytacz wahadłowy jest najczęściej spotykany w domowych maszynach do szycia, szczególnie w tańszych lub starszych modelach. Ten rodzaj chwytacza pracuje głośniej, a osoba niezapoznana z obsługą maszyn do szycia może mieć początkowo problem z szybkim umiejscowieniem bębenka w prawidłowym miejscu. Maszyny do szycia z chwytaczem wahadłowym mają słabiej rozbudowany transport materiału.

Chwytacz rotacyjny umieszczony jest poziomo pod płytką, co sprawia, że dostęp do niego, jak i zakładanie bębenka, są znacznie łatwiejsze. Chwytacze rotacyjne charakteryzują się cichszym działaniem i bardziej rozbudowanym transportem, co przydatne może być podczas szycia wymagających materiałów.

Kolejną ważną kwestią jest liczba ściegów. Tak naprawdę do nauki podstaw szycia na maszynie nie jest wymagany szeroki wybór ściegów, wystarczy, że maszyna dla początkujących wyposażona jest w:

  • ścieg owerlokowy - używa się go do obrębiania i zszywania dzianin; ścieg owerlokowy nie zastąpi prawdziwego owerloka, ale na domowe potrzeby może w zupełności wystarczyć;
  • ścieg kryty - przydaje się szczególnie wtedy, kiedy chcemy zająć się przeróbkami odzieży, umożliwia estetyczne skracanie spodni i sukienek;
  • ścieg elastyczny - używa się go do szycia elastycznych materiałów.

Nowa czy używana maszyna do szycia?

Kiedy rozpoczynamy przygodę z szyciem, niekoniecznie dysponujemy dużym budżetem, więc opcja zakupu używanej maszyny do szycia wydaje się bardzo kusząca.

Jeśli planujesz kupno maszyny z drugiej ręki, warto wybierać tylko sprawdzone modele, a najlepiej przed użyciem oddać maszynę do serwisu w celu jej wyregulowania i ewentualnych napraw. Często jednak okazuje się, że dodatkowy koszt serwisu i napraw znacznie podnosi cenę używanej maszyny, a jej zakup przestaje być opłacalny.

Maszyna do szycia dla początkujących: przydatne funkcje

Zastanawiając się, jaka maszyna do szycia dla początkujących będzie dobrym wyborem, koniecznie należy zapoznać się także z dodatkowymi funkcjami maszyny. Niektóre z funkcji są wręcz konieczne dla komfortu osoby początkującej - ich brak szybko da się odczuć i może zniechęcić do dalszej nauki. O jakich funkcjach mowa?

Opcja szycia wstecz

Szycie wsteczne jest bardzo ważną funkcją, która pozwala na rozpoczynanie i zakańczanie ściegów - krótkie przeszycie wstecz zabezpiecza nitkę przed pruciem. Maszyny mechaniczne zwykle są wyposażone w dźwignię lub przycisk, która umożliwia szycie wsteczne.

Szybka wymiana stopek

Uchwyt szybkomocujący, znany także jako system MATIC, pozwala na bardzo szybką i intuicyjną wymianę stopek. Wystarczy nacisnąć dźwignię przy uchwycie stopki, aby móc ją uwolnić i wymienić na inną. Jest to bardzo przydatne szczególnie podczas szycia odzieży, jak i wtedy, kiedy na maszynie szyjemy różnorodne materiały.

Regulacja długości i szerokości ściegów

Możliwość wyregulowania ściegów wpływa nie tylko na ich wygląd (niektóre ściegi wyglądają lepiej, kiedy są szerokie), ale także sprawia, że na maszynie łatwiej szyć różne rodzaje tkanin i dzianin.

Regulacja docisku stopki

Warto sprawdzić, czy nasza pierwsza maszyna do szycia ma funkcję regulacji docisku stopki. Możliwość wyregulowania docisku przydaje się podczas szycia zarówno bardzo delikatnych, jak i elastycznych materiałów - należy wtedy ustawić mniejszy docisk stopki, aby podczas szycia materiał nie falował.

Nożyk do obcinania nici

Wmontowany w korpus maszyny nożyk do obcinania nici ułatwia kończenie szycia. Nie musisz sięgać po nożyczki, wystarczy zahaczyć nitką o nożyk i gotowe!

Maszyna do szycia dla początkujących: zbędne funkcje

Czy w maszynach do szycia występują funkcje, która dla osoby początkującej są zbędne? Oto niektóre z nich, które mogą okazać się niepotrzebne w początkowych etapach szycia na maszynie

Setki ściegów do wyboru

Funkcją, którą na pewno nie powinniśmy się kierować podczas zakupu maszyny, jest liczba dostępnych ściegów. Podstawą szycia większości materiałów jest ścieg prosty i zygzakowy, więc funkcja możliwości wyboru spośród setek ściegów nie powinna być decydująca. Z większości z nich z pewnością i tak nie będziesz korzystać.

Funkcja haftowania

Możliwość haftowania często kusi nowych użytkowników, jednak efekt uzyskany maszyną do szycia będzie odbiegał od rezultatów haftowania profesjonalną hafciarką. Dodatkowo maszyny do szycia mają dużo mniejsze pole haftu.

Wielokierunkowy transport

O ile funkcja szycia wstecznego jest bardzo przydatna, tak funkcja wielokierunkowego szycia dla osoby początkującej nie jest konieczna. Ta funkcja dostępna jest zwykle w drogich maszynach komputerowych, ale ma pewne ograniczenia - zazwyczaj boczne szycie dostępne jest tylko przy ściegu prostym i zygzaku.

Maszyna do szycia dla początkujących: do jakich materiałów jest odpowiednia?

Początkujący mogą się zastanawiać, na jak wiele pozwoli im pierwsza maszyna do szycia. Mechaniczna maszyna do szycia przeznaczona dla osoby początkującej bez problemów poradzi sobie z szyciem tkanin oraz dzianin, o ile poświęci się czas na jej odpowiednie wyregulowanie. Nie ma uniwersalnego sposobu na regulację maszyny, ponieważ dobór zależy od tego, jak bardzo rozciągliwy jest materiał i jakimi ściegami dysponujemy. Nawet najprostsza maszyna do szycia umożliwi nam szycie dekoracji do domu, akcesoriów czy prostych ubrań.

Bardzo pomocny przy szyciu różnorodnych materiałów jest także dobór odpowiedniej igły. W naszym artykule na ten temat znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. 

Jeśli uczysz się szyć i zastanawiasz się, co będzie najlepsze do uszycia na początek, sprawdź nasze tutoriale z serii szycie dla początkujących. Znajdziesz wśród nich m.in. poszewkę na poduszkę, gumki do włosów, płócienną serwetkę, opaskę do włosów, woreczek na drobiazgi