Z roku na rok rośnie liczba świadomych konsumentów. W związku z tym powstają nowe marki oferujące wegańskie buty czy torebki, sklepy ze znakiem fair trade oraz lokalne firmy, które swój asortyment produkują w zrównoważony sposób. Do eko trendów zaliczamy też szycie! Własnoręczne tworzenie swojej garderoby i używanie materiałów ze sprawdzonego źródła powoduje, że nie jesteśmy kolejnymi konsumentami sieciówek, które wyrządzają ogromne szkody ekologiczne. Niestety, na ten moment rozwiązań systemowych w przemyśle tekstylnym i odzieżowym, które dążyłyby do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, zatrudniałyby pracowników na uczciwych zasadach oraz byłyby wolne od cierpienia zwierząt jest wciąż za mało. Jedynym rozwiązaniem są mądre i etyczne wybory. Sprawdźcie, nasze propozycje wegańskich materiałów imitujących skórę oraz organiczne tkaniny, które być może w przyszłości zastąpią poliester! 

Washable Kraft Paper

Washable Kraft Paper znany także jako Washpapa to impregnowana syntetycznym lateksem celuloza. Przy jego produkcji nie wykorzystuje się żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Co więcej nie zawiera szkodliwych substancji takich jak pentachlorophenol, PVC czy BPA i jest w pełni bezpieczny dla środowiska i człowieka. Ten efektowny papier do szycia posiada sporo zalet i pewnie dlatego w tak krótkim czasie, zdobył naprawdę ogromną popularność. Bez problemu dostaniecie go w stacjonarnych i internetowych sklepach z tkaninami.

Washpapa jest wodoodporna, trwała oraz elastyczna. Można ją prać - nie odkształca się, nie odbarwia ani nie rozpuszcza w wodzie. Stanowi doskonały materiał do stworzenia torebki, plecaka, portfela, pokrowca na laptopa czy telefon, biżuterii, etui na okulary oraz dekoracji do domu - świetnie wyglądają kosze na pranie oraz pudełeczka na przechowywanie drobnych rzeczy. Jako posiadaczki torebek uszytych z washpapy gorąco polecamy ten bardzo trwały i modny papier!

Pinatex - skóra z liści ananasa 

Pinatex to w stu procentach naturalny, biodegradowalny, wegański i nieszkodliwy w procesie produkcji materiał pozyskiwany z włókien liści ananasa. Wyglądem i fakturą przypomina skórę naturalną. Ten niezwykły materiał wynalazła i zaprojektowała Dr Carmen Hijosa, której firma Ananas Anam dystrybuuje Pinatex do projektantów i firm odzieżowych na całym świecie. Jej celem było stworzenie silnej alternatywy dla skór zwierzęcych, których produkcja jest ogromnie szkodliwa dla środowiska. Po wielu latach pracy i badań udało się zrealizować wszystkie założenia. Powstał trwały, wytrzymały, elastyczny, a do tego efektowny Pinatex.

Jego pozyskiwanie jest całkowicie ekologiczne i posiada same zalety. Liście ananasa w uprawie tych owoców są zbędnym odpadem, który zamiast do kosza trafia do specjalnej obróbki. Najpierw pozyskiwane są włókna, z których następnie uzyskuje się Pinatex. W efekcie sadownicy zamiast odpadów mają dodatkowy zysk, a środowisko mniejszą ilość śmieci. Niestety, na ten moment, żaden sklep z tkaninami nie oferuje tego wspaniałego surowca. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie inaczej. Buty, torebki i zegarki z Pinatexu możecie dostać w takich sklepach jak Bohema Clothing, Ananas Warsaw, SLOGAN, Sobio czy Aleksandra K. Metaliczne szpilki i workery z Pinatexu robią naprawdę ogromne wrażenie, a do tego są całkowicie naturalne, etyczne, ekologiczne i przystępne cenowo. Z Pinatexu tworzone są już także ubrania!

Skóra z jabłek 

O skórze z jabłek zaczyna być coraz głośniej! Wszystko za sprawą polskiej marki Bio2Materials. Ich kluczowym produktem jest biodegradowalna i pozbawiona szkodliwych substancji skóra wegańska otrzymywana z tych owoców. Głównym składnikiem materiału są wytłoki z jabłek, które stanowią największy odpad organiczny z przetwórstwa owocowo-warzywnego w Polsce - w sezonie ok. 500 ton na dobę! Podobnie jak z Pinatexem, takie rozwiązanie przyniesie wiele korzyści. Pierwszy portfel z jabłkowej skóry do sprzedaży ma trafić jeszcze w tym roku. Miejmy nadzieję, że to prawdziwe przewidywania, dzięki którym owocowy materiał szybko zyska popularność i tym samym zwiększy się jego dostępność. 

Materiał korkowy 

Korek to także świetny i efektowny materiał, z którym stworzysz oryginalne akcesoria i dodatki. Jest całkowicie ekologicznym surowcem wytworzonym bez użycia chemikaliów. Warto sprawdzać jednak, w jaki sposób był pozyskany i z jakiego materiału zrobiona jest podszewka. Najlepszym rozwiązaniem, które nie wyrządza szkody środowiskowej jest bezinwazyjne oddzielanie go od kory drzewa, które nie uszkadza rośliny. Kolejny zbiór może być wykonany dopiero za 10 lat! Niestety, nie wszyscy producenci stosują tego typu rozwiązania, dlatego zawsze warto dopytać o sposób pozyskiwania korka, który chcemy kupić. Tkanina korkowa oprócz ciekawego wyglądu posiada szereg praktycznych właściwości. Jest odporna na wilgoć, bardzo wytrzymała, a do tego miękka w dotyku. Co więcej nie uczula! Korek dostaniecie w wielu sklepach z tkaninami w różnych kolorach oraz wzorach!

Bananatex - tkanina z bananów 

Tegoroczna nowość na rynku tekstylnym stworzona przez szwajcarską markę Qwstion, która z Bananatexu szyje stylowe torby i plecaki. Ten innowacyjny materiał powstaje z włókien owocu abacá, czyli banana manilskiego. Roślina ta w żaden sposób nie przypomina banana i nie nadaje się do jedzenia. Występuje w regionach tropikalnych, głównie na terenie Malezji i Filipin i to właśnie tam zaczęto pozyskiwać ten surowiec. W odróżnieniu od innych naturalnych materiałów, bananatex nie wymaga dużej ilości wody oraz pestycydów. Co więcej do jego wyprodukowania, odcinana jest tylko łodyga rośliny - korzeń pozostaje w ziemi, dzięki czemu może ona dalej rosnąć. Celem szwajcarskich projektantów jest zastąpienie szkodliwych dla środowiska syntetyków, zwłaszcza powszechnie wykorzystywanego poliestru, naturalną i ekologiczną tkaniną

Materiał produkowany z włókien banana manilskiego jest miękki, lekki, wytrzymały i wodoodporny. Marka chce dzielić się technologią produkcji Bananatex z innymi firmami z branży odzieżowej. Czy bananowa tkanina faktycznie ma szansę przebić się na masową skalę? Będziemy czujnie śledzić rozwój wydarzeń! 

Len 

Len to jeden z najstarszych, znanych człowiekowi materiałów naturalnych. Pozyskiwany jest z rośliny - lnu zwyczajnego - która dostosowuje się do warunków atmosferycznych i wyrośnie na każdym typie gleby. Jego uprawa jest bardzo ekologiczna - nie wymaga wody ani nawożenia. Co więcej len jest uprawiany w Polsce, co eliminuje środowiskowe koszty transportu, podczas którego do atmosfery emitowany jest dwutlenek węgla. Tkaniny lniane charakteryzują się rewelacyjną przepuszczalnością powietrza oraz posiadają właściwości higroskopijne i termoregulacyjne. Są lekkie, przewiewne i przyjemne w dotyku - idealne na upalne dni.

Włókna konopii

Stosowana w przemyśle tekstylnym odmiana tej rośliny jest bardzo podobna do lnu. Nie wymaga ogromnych ilości wody oraz pestycydów, a co więcej, urośnie na prawie każdym rodzaju gleby. Tak jak len, uprawiana jest także w Polsce. Z konopii szyje się plecaki, torby, akcesoria oraz ubrania. Tkaniny konopne zapewniają dobrą regulację powietrza, są bardzo lekkie i przewiewne. Nie zatrzymują wody, a wraz z użytkowaniem, stają się coraz miększe.

Tencel

Tencel to delikatna, miękka i przewiewna tkanina pozyskiwana z drewna eukaliptusowego. Jej włókna uzyskuje się z rozpuszczonej celulozy pulpy drzewnej, a w procesie produkcji nie wykorzystuje się żadnych toksycznych substancji.

Dzięki delikatnemu połyskowi na powierzchni materiału oraz aksamitnej fakturze, tencel często porównuje się do jedwabiu. Jest bardzo przyjazny w dotyku ze skórą - nie wywołuje reakcji alergicznych i nie podrażnia. Poza tym posiada właściwości oddychające - włókna regulują temperaturę oraz pochłaniają wilgoć - co idealnie sprawdzi się w upalne dni.