Materiały usztywniające są stosowane jako wkłady konstrukcyjno - nośne najczęściej w płaszczach (przednich elementach wykroju), w bluzkach, koszulach (kołnierze i mankiety), w spódnicach i spodniach (paski). Wśród materiałów usztywniających wyróżniamy dwa typy: tkane oraz nietkane.

Materiały tkane

Płótno krawieckie (zwane również sztywnikiem) – to tkanina wytworzona z surowego lnu splotem płóciennym (więcej o splotach przeczytaj tutaj >>). Materiał ten wytwarzany jest w różnej grubości, liczności nitek oraz intensywności usztywnienia. Cechą charakterystyczną jest kolor – płótno zawsze jest w naturalnym kolorze lnu. Sztywnik stosowany jest zazwyczaj w krawiectwie ciężkim.

Włosianka – to tkanina wykonana z bawełnianej osnowy i wątku z włosia końskiego. Również zastosowany jest tutaj splot płócienny. Tkanina ta jest sztywna, ale jednocześnie sprężysta. Obecnie jest trudno dostępna, bowiem zastępowana jest tkaninami, w których wątek jest żyłką poliamidową – często barwiona jest na kolor brązowy bądź czarny (dzięki temu wyglądem przypomina oryginalną włosiankę). Stosowana jest głównie w krawiectwie męskim.

Materiały sztywnikowe typu kamel – wliczamy w to materiały, których wspólną cechą jest zastosowanie jako wątku żyłki poliamidowej. Tkaniny te mogą być wykonane z różnych surowców, wieloma splotami oraz mieć różne wykończenie, dlatego też mają różne nazwy handlowe. Posiadają różne grubości i od tego zależy, do jakich elementów garderoby są stosowane. Nadają się zarówno do krawiectwa lekkiego, jak i ciężkiego.

Bougram – to bielone płótno bawełniane. Jest bardzo mocno usztywnione żywicą syntetyczną. Stosowane w krawiectwie lekkim – głównie przy szyciu kołnierzyków i mankietów w koszulach męskich.

Materiały nietkane

Włókniny klejone (typu „Włóknitex”) – na rynku jest bardzo dużo odmian tego typu sztywników. Są różnej grubości i w kilku kolorach: białym, kremowym, szarym bądź czarnym. Jedna strona tego materiału ma klej, dzięki czemu pod wpływem nagrzanego żelazka przykleja się do danego elementu wykroju. Włókniny klejone sprzedawane są na metry bądź w formie taśmy. Stosowane są głównie w krawiectwie lekkim.

Wkładki do usztywniania kołnierzy w koszulach męskich – wkładki te składają się z trzech warstw białej tkaniny bawełnianej, między którymi znajdują się dwie warstwy specjalnej folii polietylenowej. W momencie prasowania pod wpływem temperatury warstwy te zlepiają się.

Listewki z celuloidu – stosowane są do usztywniania rogów kołnierzy w koszulach (głównie męskich), a także w elementach bielizny.

Filc podkołnierzowy – to wysokogatunkowy filc wytwarzany z czystej bawełny, produkowany w stonowanej kolorystyce i używany do usztywniania wełnianych płaszczy.

Dzianina klejona – to cienka dzianina syntetyczna pokryta warstwą kleju. Służy do usztywniania elementów odzieży roboczej uszytej z dzianin syntetycznych.

Wiglofil – miękka i trwała włóknina, która nie rozciąga się i nie strzępi podczas cięcia. Wiglofil przepuszcza powietrze i topi się w wysokich temperaturach. Występują głównie w kolorze białym, czarnym i szarym, ale na rynku znaleźć można również inne podstawowe kolory (np. niebieski czy czerwony). Ten typ usztywnienia stosuje się głównie do torebek czy portfeli.

Materiały usztywniające - na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Materiały usztywniające powinny być odpowiednio przewiewne, tak, aby nie blokowały cyrkulacji powietrza w gotowym elemencie garderoby. Ważne, aby były również cienkie oraz lekkie, by nie obciążały niepotrzebnie gotowego wyrobu odzieżowego. Istotny jest także dobór odpowiedniej grubości materiału usztywniającego do materiału, z którego szyjemy (zasada: im grubszy materiał, tym grubsze usztywnienie). Wytrzymałość na rozciąganie to również ważna cecha, która pozwoli na komfortowe użytkowanie odzieży (dzięki temu wkład nie rozerwie się i nie osłabi wyrobu). Należy pamiętać o odpowiednim zastosowaniu wybranego materiału usztywniającego do szytej garderoby – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że usztywnienie będzie spełniało swoją rolę.

W naszych magazynach znajdziecie informacje, które elementy wykroju należy usztywnić. Pamiętajcie, że to bardzo ważny krok w procesie szycia. Dzięki materiałom usztywniającym gotowy wyrób odzieżowy ładnie się układa i jest trwalszy.