W dniach 22 - 24 listopada większość naszej redakcji przeniosła się do Ptak Warsaw Expo aby uczestniczyć w największym wydarzeniu branży tekstylnej, Międzynarodowych Targach Tekstylnych "Fast Textile". Był to niezwykle inspirujący czas. Dziękujemy raz jeszcze za wszystkie przemiłe spotkania z naszymi Czytelnikami oraz fantastyczną atmosferę pełną pasji do szycia! 

Przez trzy dni zanurzyliśmy się w świat wzorów, tkanin, ozdób oraz przeróżnych dodatków modowych. W tegorocznym programie targów znalazło się osiem bogato zaopatrzonych stref tematycznych z poszczególnych działów - tkaniny/dzianiny, dodatki/akcesoria, przędza, maszyny, usługi, tekstylia domowe, media oraz strefy międzynarodowe. Mogliśmy odwiedzić eksluzywną Strefę Trendów stworzoną w oparciu o nowinki z największych domów mody, Pawilony Narodowe czy Forum Tekstylne, podczas którego wybitni eksperci poprowadzili szkolenia branżowe. Jednym z zaproszonych gości był Rafał Michalak, projektant marki MMC,  który przedstawił trendy na nadchodzący sezon.

Możemy spodziewać się walki dwóch przeciwstawnych sił. Z jednej strony - intensywne kolory, wręcz fluorescencyjne, printy i druki, z drugiej trend eko - stonowane materiały o naturalnej gamie kolorów.  

Powrót do naturalnych surowców to jedno z najważniejszych zagadnień tegorocznej edycji targów. Len, bawełna czy jedwab zdecydowanie królują w trendach 2019 oraz na wybiegach największych domów mody. 

Ogromny teren Ptak Warsaw Expo pełen był bardziej i mniej znanych wystawców z branży tekstylnej. Mogliśmy podziwiać stanowiska przeróżnych firm, m.in. Colourama - wzornictwo i produkcja w technologii druku sublimacyjnego, Linexim - dostawca tkanin drukowanych, Pro Styl - oferujący koronki, hafty, dzianiny ozdobne i techniczne, taśmy żakardowe oraz gumy, Wiktoria - akcesoria hafciarskie czy dodatki hot-fix, Arnopol - tkaniny bawełniane, mieszankowe, aramidowe. Łącznie 500 wystawców z 40 krajów zaprezentowało swoje najlepsze produkty i usługi klientom biznesowym i detalicznym. 

Targi Fast Textile to świetna okazja do nawiązywania relacji handlowych pomiędzy wystawcami, a producentami odzieży oraz wzajemnej wymiany doświadczeń. Tegoroczna, jubileuszowa edycja była wyjątkowa, ponieważ nacisk w dużej mierze, postawiony był na klienta indywidualnego. 

Przygotowany był też cały szereg wydarzeń z myślą o osobach, które chciały nauczyć się szyć, konstruować czy ozdabiać ubrania. Swoje umiejętności można było doskonalić na zróżnicowanych tematycznie warsztatach, m.in. warsztaty szycia odzieży zorganizowane przez UltraMaszynę, kursy zdobienia odzieży i dodatków, o które zadbała Pasmanteria Ozdobna, szycie z papieru Washpapa czy konstruowanie odzieży zaprezentowane przez Papavero. Odbyło się także spotkanie z Monic Millinery London - dyplomowaną mistrzynią modniarstwa, kreatorką nakryć głowy, nauczycielką zawodu "modystka". Można było także podziwiać jej wystawę od klasycznych kapeluszy po ekstrawaganckie nakrycia głowy. 

W ostatni dzień targów, odbyło się wydarzenie, dla nas szczególne. Wraz z naszymi partnerami - UltraMaszyna oraz TkaninyKaroliny - zorganizowaliśmy Pokaz Mody podsumowujący konkurs "Szycie na pokaz". Swoje projekty, samodzielnie uszyte na podstawie wykrojów z magazynu Burda oraz Kocham Szycie zaprezentowały 33 niezwykle zdolne uczestniczki. Poziom prac przerósł nasze oczekiwania, wszystko skrojone było perfekcyjnie! Finalistki zachwyciły nas swoim talentem i energią na wybiegu. Raz jeszcze, bardzo dziękujemy za fantastyczny pokaz, który dzięki Waszej obecności okazał się wielkim sukcesem! 

Wybór laureatek był bardzo trudnym zadaniem. Po długich obradach jury w składzie: Karolina Ignaczak - Krasuska, Nina Ryszka, Anna Blaut - Welna, Jolanta Wójcik, zdecydowało się nagrodzić następujące finalistki:

- I miejsce - Monika Grzegorczyk - za piękną sukienkę, trudny do uszycia płaszcz oraz świetną torebkę ze złotą rybką uszytą z futerka i CraftPap   

 - II miejsce -Emilia Gryszpińska - za koronkową bluzkę, eleganckie spodnie i narzutkę oraz świetną torebko-nerkę ze złotymi akcesoriami. 

- III miejsce - Diana Kisiała - za sukienkę, trencz oraz torbę z papieru z pięknymi zdobieniami

Nagroda Specjalna za Najlepszy Dodatek - Ilona Dobosz - torebka wykonana całkowicie z papieru CraftPap, do której była przyczepiona jej kopia w wersji mini 

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy laureatkom i finalistkom. Mamy nadzieję, oglądać częściej Wasze fenomenalne, pomysłowe i wspaniałe ubrania oraz dodatki! Ogromne podziękowania również dla naszych partnerów, to była udana i owocna współpraca. 

Sprawdźcie naszą galerię aby zobaczyć poszczególne prace, relację z targów oraz pokazu.