Maja Kotala - SEWING TOGETHER

Od jakiegoś czasu sporo organizacji oraz osób prywatnych działających na rzecz Afryki, dostarcza maszyny do szycia oraz niezbędne akcesoria krawieckie, dzięki którym mieszkańcy wiosek oraz małych osad mogą nauczyć się umiejętności, które pozwolą im zarabiać. Osoby prywatne działają z czystej potrzeby serca, przeznaczając na to swoje własne środki. Jedną z nich jest Maja Kotala - polska projektantka, która stworzyła krawiecki program edukacyjny SEWING TOGETHER. Jest on na tyle unikatowy, że zakłada pełny kurs szycia trwający 4 tygodnie, a następnie stworzenie samodzielnego miejsca pracy, które pozwoli uczestnikom na regularne wykonywanie zawodu oraz stabilne dochody. Oprócz techniki szycia, osoby biorące udział w kursie uczą się, jak stworzyć maksymalną liczbę produktów przy minimalnym zużyciu materiału, czerpią z produktów dostępnych w danym regionie, szyją z materiałów z recyklingu oraz zdobywają wiedzę z zakresu poprawy produkcji i sprzedaży. Pierwsza edycja programu odbyła się w Ugandzie. Ogromnym osiągnięciem było wykorzystanie wodoodpornego materiału z worków po cukrze, z którego szyto kurtki przeciwdeszczowe. 

                                                                                                               Miejsce kursu, worki po cukrze, z których szyto kurtki oraz Maja w kurtce

W ubiegłym roku postanowiłam wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie i udać się do Ugandy, aby podzielić się wszystkim, co wiem oraz dobrą energią do ludzi, którzy są w potrzebie. Stworzyłam program „Sewing together” i dzięki metodzie „podaj dalej” wprowadziłam świat mody do młodzieży z wioski o nazwie Mpigi. Program opierał się na tworzeniu bezpiecznego środowiska pracy i nauki w czterech kategoriach: projektowania, tworzenia wzorów/szablonów, szycia i struktury biznesu. Założenia projektu zadziałały - pozwoliły zatrudnić 4 osoby oraz małej Alice (córce jednego z beneficjentów) rozpocząć szkołę - mówi Maja Kotala. 

                                                                                                                                                  Ubrania uszyte przez kursantki

W tym roku projektantka wraz z fundacją "Razem dla Afryki" organizuje drugą edycję programu SEWING TOGETHER.  Kompleksowy kurs szycia odbędzie się w Nairobi w Kenii. Organizowany jest we współpracy z lokalną organizacją NAIROBI GIRLS TRAINING CENTER. Tym razem, w projekcie będą uczestniczyć same kobiety. O szczegółach tego wyjazdu możecie poczytać na stronie organizacji >

DR KONRAD RYLSKI - "Dentysta w Afryce"

Niezwykle ważna jest także pomoc medyczna, której niestety w wielu miejscach Afryki brakuje. Dr Konrad Rylski - stomatolog, właściciel Kliniki DenticaNova w podwarszawskim Piasecznie - od 2011 roku regularnie tworzy nowe gabinety stomatologiczne w państwach afrykańskich. Za swój wkład w pomoc ludności Afryki, został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi. 

Panie Doktorze, skąd pomysł na leczenie Afrykańczyków?

Pomysł, aby wyjeżdżać do Afryki i leczyć tamtejszą ludność, narodził się przypadkiem w 2011 r. Takich przypadków po drodze było mnóstwo i wszystkie stanowiły dowód na to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Pierwszy raz wyjechałem do Kamerunu dzięki poleceniu znajomej siostry zakonnej. Była to moja prywatna inicjatywa, nie poparta działaniem żadnej fundacji. Na miejscu okazało się, że zakonnice w Abong-Mbang od dawna starały się uruchomić gabinet stomatologiczny. Brak chętnych uniemożliwiał im te działania. W niemal dwudziestotysięcznym mieście nie było możliwości leczenia zębów, a w skrajnych przypadkach ząb można było usunąć w szpitalu, sowicie za to płacąc. Postanowiłem pomóc. Moje działania rozpocząłem od naprawy zepsutego fotela dla pacjentów. Po powrocie do Polski rozesłałem maile do różnych firm z prośbą o wsparcie dla tworzącego się gabinetu stomatologicznego w Afryce. Dwa dni później otrzymałem sprzęty pozwalające taki gabinet otworzyć i tak powstał pierwszy gabinet w Abong-Mbang.

Jak powstawały kolejne gabinety?

Rok później zgłosiłem się do projektu MSZ mającego na celu wsparcie stomatologiczne ludzi Afryki. Wtedy też nazwałem całą akcję „Dentysta w Afryce” i zająłem się pozyskiwaniem do współpracy kolejnych dentystów. Jeździłem i do tej pory jeżdżę z wykładami na targi dentystyczne i opowiadam o działaniach wszystkich ludzi zaangażowanych w nasz projekt. Z roku na rok jest nas coraz więcej. Kolejne gabinety powstały w Kamerunie, Namibii, Republice Środkowoafrykańskiej, Tanzanii i Ghanie.

Czy projekt „Dentysta w Afryce” będzie kontynuowany?

Cały czas pracujemy nad tym, aby nasz projekt się rozwijał. Nawiązujemy kontakty z firmami, prosząc o wsparcie, pozyskujemy nowych specjalistów. Ważne jest, że do Afryki można wyjechać na przykład na 2 tygodnie, a nie na 6 miesięcy, jak sam wcześniej myślałem. Zdarzył się rok, w którym Afrykę odwiedziłem sześć razy. Dzięki temu mogłem dostarczyć do gabinetów dużo więcej potrzebnych sprzętów. Niesamowite jest, jak dużą pomoc uzyskujemy od sponsorów, przypadkowo napotkanych ludzi czy nawet linii lotniczych, które wielokrotnie nie doliczały kosztów za nadbagaż.

Dlaczego Pan to robi?

Praca charytatywna daje ogromną satysfakcję. Widać, że to wszystko, co robimy, ma sens. Niektórzy z Afrykańczyków wiele lat cierpią z powodu ogromnego bólu zębów, a my jesteśmy w stanie szybko przynieść im ulgę. To, co dla nas jest na wyciągnięcie ręki, w Afryce jest pewnego rodzaju luksusem. Żeby to zrozumieć, trzeba tam pojechać, zobaczyć, pobyć. Na początku zajmowaliśmy się przede wszystkim usuwaniem zębów. Potem nasze gabinety zostały przystosowane także do leczenia. Uczymy, jak dbać o zęby, rozdajemy dzieciom szczoteczki i pasty, jeździmy do ośrodków osób niepełnosprawnych. Dla mnie jest to już pewnego rodzaju misja. I jestem najlepszym przykładem na to, że prowadzenie własnej kliniki można pogodzić z działalnością charytatywną nawet w tak odległym miejscu, jak Afryka.

Rozmowę przeprowadziła Agnieszka Komendarek.