Kardigan z dzianiny
Rozm. 44, 46, 48, 50, 52      
Długość tyłu 90 cm

Wskazówka: na dolnym brzegu przodów, tyłu i rękawów ujmujemy oczka dzianiny na druty i zamykamy oczka. W tym celu potrzebujemy resztkę dzianiny, którą sprujemy i zwiniemy w kłębek. Grubość drutów zależy od rodzaju użytej dzianiny.

Zużycie materiału:
dzianina moherowa szer. 150 cm, dł. 2,25 – 2,25 – 2,30 – 2,30 – 2,30 m, druty o odpowiedniej  grubości.
Inne zalecane materiały:
szyć wyłącznie z dzianin, których oczka łatwo dają się pruć.


Rysunek schematu:
na podstawie rysunku schematu wykonać oryginalnej wielkości wykrój na przód (a), tył (b) i rękaw (c).
Zapasy na szwy i podłożenie:
radzimy dodać 1,5 cm na szwy i brzegi, 1,5 cm na podłożenie i podłożenie rękawów.


Skroić:
a)    przód 2 razy według rysunku schematu
b)    tył według rysunku schematu 1 raz z podwójnie złożonego materiału
c)    rękaw według rysunku schematu 2 razy z podwójnie złożonego materiału
d)    2 części pliski dł. 104 – 105 – 105 – 105 – 106 cm, szer. 10 cm, gotowa szer. 5 cm,
       2 kieszenie dł. 48 cm, gotowa długość 24 cm, szer. 24 cm.
Wykroje ułożyć na dzianinie zgodnie z planami układu wykroju. Zwrócić uwagę, żeby dolny brzeg leżał na jednym rzędzie oczek. Skroić części, dodając zapasy na szwy i podłożenie. Po skrojeniu spruć resztę materiału, a nici zwinąć ciasno w kłębek, żeby się trochę wyprostowały.


Szycie:
Wskazówka na temat szycia z elastycznych materiałów: szwy zszywać specjalnym ściegiem elastycznym lub wąsko ustawionym ściegiem zygzakowym.
• Zszyć szwy ramion. Zapasy szwów ująć razem, obrzucić i zaprasować do przodu.
• Na częściach pliski na przednie brzegi i podkrój zszyć środkowy szew tyłu. Rozprasować zapasy szwów. Zewnętrzną połówkę pliski przyszyć do długich brzegów przodów i do brzegu podkroju, zaczynać i kończyć szycie na zaznaczonej linii podłożenia. Zapasy szwów zaprasować w pliskę. Pliskę zawinąć na pół i zaprasować. Wewnętrzny brzeg pliski podwinąć i przyfastrygować na szwie nasady. Szyjąc na prawej stronie materiału, przyszyć w szwie nasady.
• Na dolnych brzegach rękawów spruć oczka aż do linii podłożenia. Oczka dzianiny ująć na druty i zamknąć je luźno. Rękawy przyszyć pomiędzy poprzecznymi kreskami do przodu i tyłu. Wystające brzegi szwów rękawów odwinąć i przypiąć na końcach szwów. Zszyć szwy boczne od nasady rękawów aż do dołu. Skończyć szycie na zaznaczonej linii podłożenia. Wyjąć szpilki z rękawów. Zszyć szwy rękawów. Zapasy szwów przyszyć ręcznie na dolnych brzegach rękawów.
• Na dolnym brzegu żakietu spruć oczka aż do linii podłożenia. Oczka dzianiny ująć na druty i zamknąć je luźno. Na plisce ująć razem oczka zewnętrznej i wewnętrznej połowy pliski.
• Kieszenie złożyć na pół. Zszyć brzegi, zostawiając otwarty kawałek szwu na wywrócenie kieszeni. Wywrócić kieszenie. Zaszyć otwór w szwie. Wzmocnić górne brzegi kieszeni (brzeg złożenia): na podwójnie złożony materiał nabrać oczka i zamknąć je luźno. Kieszenie przypiąć do żakietu 4 cm powyżej brzegu podłożenia i w odległości 15 – 15 – 17 – 19 – 19 cm od szwu nasady pliski. Przyszyć boczne i dolne brzegi kieszeni niewidocznym ściegiem.