JAK Z RULONIKA ZROBIĆ MUCHĘ

Potrzebne materiały:
2 ruloniki z materiału, satynowa tasiemka, nici, igła, szpilki, miara krawiecka, nożyce.

KROK 1.
Przygotować ruloniki zgodnie z opisem muchy srebrnej poniżej. Zaprasować. Zapasy otwartych brzegów zawinąć do środka, zszyć na każdym końcu rulonika na 1 cm od jednego brzegu.

KROK 2.
Rulonik ponownie złożyć tak, aby szew leżał na środku, końce wsunąć do wewnątrz w taki sposób, aby powstały po dwa wierzchołki. Jeden wierzchołek zlożyć do wewnątrz, przeszyć.

KROK 3.
Ułożyć muchę (patrz opois muchy srebrnej). Mały rulonik owinąć na środku wokół muchy, zszyć na tyle. Przymocować satynowa tasiemkę.

Mucha srebrna

Potrzebne materiały:
tkanina w kolorze srebrnym wielkości 15 x 40 cm, satynowa tasiemka szer. 1,5 cm, dł. 0,70 m.
Wykonanie:
na muchę skroić prostokąt dł. 34 cm, szer. 14 cm, a na środek muchy skroić tasiemkę dł. 10 cm, szer. 5 cm. Prostokąt i tasiemkę złożyć wzdłuż na pół, prawą stroną do środka. Zszyć dłuższe brzegi na szer. 1 cm. Zapasy szwu rozprasować na brzegu deski do prasowania. Wywinąć obie części. Muchę uszyć zgodnie z opisem wykonania krok po kroku. Muchę ułożyć w taki sposób, by szpice wystawały po bokach na szer. 1,5 cm (na jednym końcu na wierzchu, na drugim – od spodu). Długi szew powinien leżeć na środku części spodniej. Na końcu przeciągnąć od spodu tasiemki satynową tasiemkę.

Mucha złota

Potrzebne materiały:
skóra w kolorze złotym (optyka skóry wężowej) wielkości 15 x 30 cm, agrafka lub zapinka do broszki, klej do tekstyliów, igła do szycia skóry.
Wykonanie:
na muchę skroić prostokąt dł. 30 cm, szer. 12 cm, a na środek muchy skroić tasiemkę dł. 10 cm, szer. 2,5 cm. Prostokąt złożyć wzdłuż na pół, prawą stroną do środka. Zszyć dłuższe brzegi na szer. 5 mm. Rozłożyć i przykleić zapasy szwu. Wywrócić. Szew ułożyć na środku części spodniej, końce zawinąć pod spód i zszyć na środku. Zmarszczyć środek muchy, owinąć nitką. Wokół środka ułożyć tasiemkę, końce skleić od spodu. Od spodu przyszyć agrafkę lub zapinkę do broszki.

Mucha grafitowa

Potrzebne materiały:
tkanina bawełniana lub jedwabna wielkości 20 x 25 cm, złoty łańcuszek dł. 85 cm, karabińczyk z pierścieniem, szczypce.
Wykonanie:
na muchę skroić prostokąt dł. 22 cm, szer. 20 cm, a na środek muchy skroić tasiemkę dł. 7 cm, szer. 5 cm. Prostokąt złożyć wzdłuż na pół, prawą stroną do środka. Brzegi zszyć na szer. 1 cm, zostawiając otwór dł. 5 cm. W rogach obciąć ukośnie zapasy szwu. Prostokąt wywrócić i wyprasować, zszyć otwór w szwie. Prostokąt złożyć w taki sposób, by brzegi dł. 9 cm leżały na sobie. Złożenie lekko zaprasować. Zszyć w odległości 3,5 cm od brzegu złożenia. Muchę złożyć w taki sposób, by szew leżał od spodu w zaprasowanym zagłębieniu. Z wierzchu ułożyć z otwartych brzegów po jednej zakładce w stronę szwu. Zakładki zszyć na środku ściegami ręcznymi. Tasiemkę złożyć wzdłuż na pół, zszyć w odległości 1,5 cm od brzegu złożenia. Wywrócić i wyprasować. Tasiemkę ułożyć w poprzek na środku muchy, końce ułożyć wokół części górnej. Przyszyć tasiemkę ściegami ręcznymi. Za pomocą szczypiec połączyć końce łańcuszka. Podwójny łańcuszek wsunąć w tunel na spodzie muchy, przyszyć. Na jednym końcu łańcuszka zamocować karabińczyk.

Mucha różowa

Potrzebne materiały:
tkanina bawełniana lub jedwabna wielkości 20 x 30 cm, agrafka lub zapinka do broszki.
Wykonanie:
na większą muchę skroić prostokąt dł. 30 cm, szer. 10 cm, a na mniejszą – prostokąt dł. 25 cm, szer. 8 cm. Na środek muchy skroić tasiemkę dł. 7 cm, szer. 5 cm. Prostokąty oraz tasiemkę złożyć wzdłuż na pół, prawą stroną do środka. Zszyć dłuższe brzegi na szer. 1 cm. Zapasy szwów rozprasować na brzegu deski do prasowania. Części wywinąć. Szew ułożyć odpowiednio na środku części spodniej. Końce zawinąć pod spód, zszyć na środku. Mniejszą muchę ułożyć na większej. Zmarszczyć na środku, owinąć nitką. Wokół środka ułożyć tasiemkę, końce zszyć pod spodem. Od spodu przyszyć agrafkę lub zapinkę do broszki.