Atlas tkanin: muślin

Zastosowanie w modzie

Muślin pochodzi z Dhaki. Suknie balowe, toalety na krynolinie uszyte z szeleszczących jedwabi, tiulów, koronek i muślinu królowały na salonach w latach 50. i 60. XIX wieku. Muślin usztywniony krochmalem używany był także przez introligatorów do łączenia kartek. Obecnie najczęściej szyje się z niego letnie sukienki, bluzki i chustki. Często jest stosowany także w produktach dla niemowląt.

Pozyskiwanie a ekologia

Nieustannie poszukuje się nowych rozwiązań bezpiecznych dla środowiska, dlatego muślin zaczęto wytwarzać także z włókna bambusowego. Bambus bardzo szybko rośnie i jest wielokrotnie bardziej wydajny, mwłaściwości antybakteryjne i przy jego uprawie nie stosuje się pestycydów. Gorzej jest z produkcją - bambusy uprawia się w monokulturze - co zachwiewa równowagę ekosystemów sąsiednich. Ponieważ uprawa jest znacznie bardziej dochodowa karczuje się na jej potrzeby tereny lasów. Przeróbka włókna również nie należy do ekologicznych rozwiązań, wymaga dwusiarczku węgla i wodorotlenków, które nie są obojętne ani dla środowiska ani dla człowieka, który ten proces nadzoruje.

Skład

Muślin to tkanina o luźnym splocie wykonana z różnych surowców. Może być tkana z jedwabiu, bawełny albo wełny, a także bambusa.  

Zalety

Muślin jest bardzo lekki, przewiewny, świetnie oddycha, chroni przed przegrzaniem i szybko schnie. Tkaniny muślinowe są plastyczne i zgrabnie się układają. Za sprawą właściwości termoregulacyjnych sprawdzą się zarówno latem jak i zimą. 

Wady

Muślin jest łatwopalny, niejedna dama miała kłopot, żeby wyplątać się z warstw krynoliny i stelażu i uciec przed płomieniami.    

Pielęgnacja/wskazówki prania

Muślin należy prać zgodnie z surowcem, z którego jest wykonany, ale ze względu na luźny splot wymaga szczególnej uwagi i delikatności. Jest odporny na temperaturę, ale nie lubi wirowania i suszenia mechanicznego. Lepiej delikatnie wyjąć go z pralki, strzepnąć i rozwiesić.