Guziki i zamki błyskawiczne to nie jedyne dodatki krawieckie, które umożliwiają zapięcie uszytych rzeczy. Choć guziki są najpopularniejszym rodzajem zapięć, w wielu przypadkach doskonałą alternatywą dla nich będą zatrzaski, napy czy springi. To, który rodzaj zapięcia wybierzesz, zależy od rodzaju materiału i charakteru szytej rzeczy.

Zatrzaski

Zatrzask to rodzaj zapięcia łączący elementy w niewidoczny po zewnętrznej stronie sposób. Składa się z dwóch części: wierzchniej z wystającym bolcem i spodniej z otworem lub wgłębieniem na bolec.

W pasmanteriach spotkasz wiele rodzajów zatrzasków: zatrzaski plastikowe, metalowe i z tworzyw mieszanych, w różnych rozmiarach oraz kolorach. Nadają się zarówno do wykonania zapięcia w rzeczach z cienkich materiałów (letnich sukienkach czy bluzkach), jak również grubszych (żakietach lub płaszczach). Aby zapięcie wykonane z zatrzasków było trwałe, należy dobrać ich odpowiedni rozmiar i rodzaj do ciężaru materiału, na którym będą przyszyte.

Jak przyszyć zatrzask?

W miejscu, w którym chcesz przyszyć zatrzask, materiał powinien zostać podwójnie złożony, a dodatkowo wzmocniony wkładem. Najpierw na listwie zewnętrznej zapięcia od spodu zaznacz miejsce przyszycia zatrzaska. Przyszyj wierzchnią część zatrzaska, czyli tę z bolcem, ściegiem na okrętkę (najlepiej każdy z otworów oddzielnie - jeśli w trakcie użytkowania nitka pęknie, do naprawy będzie tylko jeden szew). Aby wyznaczyć miejsce przyszycia części zatrzaska z wgłębieniem, potrzyj wierzchołek bolca kredą lub znikopisem. Następnie ułóż wierzchnią listwę zapięcia na spodniej i odbij na niej ślad, który wyznaczy miejsce przyszycia drugiego elementu. Jeśli materiał nie pozwala na taki sposób przeniesienia oznaczenia, ułóż listwy zapięcia na sobie i wbij od zewnątrz przez bolec szpilkę i wyznacz nią miejsce na spodzie zapięcia. Następnie przyszyj do listwy spodniej element z wgłębieniem lub otworem.

Napy

Napa to rodzaj zatrzaska, który tym jednak różni się od niego, że jest widoczna na zewnętrznej stronie łączonych elementów, bowiem składa się z czterech części. Napy występują w wielu kolorach, rozmiarach i kształtach, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Nadają się zarówno do wykonywania zapięć w odzieży, jak i w galanterii czy papiernictwie. Ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, napy dzieli się na metalowe i plastikowe. Oba rodzaje składają się z czterech części, które tworzą górę i dół zapięcia.

Jak nabić napy metalowe?

W pasmanteriach kupisz gotowe zestawy nap wraz z narzędziami bądź same narzędzia do ręcznego nabijania nap. W pierwszym przypadku instrukcję użycia znajdziesz na opakowaniu, poniżej zaś pokazujemy, jak nabić napy za pomocą nitowników i młotka.

1. Wzmocnij materiał w miejscu nabicia nap, tak jak zostało to opisane w przypadku zatrzasków. Przygotuj wycinak lub dziurkacz rewolwerowy, zestaw do nitowania, dwustronną podstawkę, młotek, podkładkę zabezpieczającą stół (może to być mata samogojąca) i oczywiście napy.

2. Wyznacz miejsce nabicia nap na obu stronach zapięcia. Wytnij otwory w wyznaczonych miejscach. Ich wielkość powinna być uzależniona od średnicy trzpienia przechodzącego przez otwór.

Zewnętrzna listwa zapięcia 

3. Ułóż główkę na podstawce.

4. Wierzchnią listwę zapięcia połóż zewnętrzną stroną na główce, tak by słupek wysunął się przez otwór w materiale.

5. Na słupek nasuń sprężynkę, czyli część z wgłębieniem, tzw. żeńską.

6. W otwór w słupku wsuń nitownik w odpowiednim rozmiarze.

7. Trzymając nitownik pod kątem 90° do stołu, uderz w niego 2 - 3 razy młotkiem zdecydowanie, lecz nie za mocno, by nie uszkodzić napy.

Spodnia listwa zapięcia

8. Odwróć podstawkę i połóż na niej część napy z nitem.

9. Na podstawce połóż wewnętrzną listwę zapięcia wierzchnią stroną do góry, tak by przez otwór wysunął się nit.

10. Na nicie umieść czapeczkę (część męską).

11. Narzędzie do nitowania z wgłębieniem w rozmiarze dopasowanym do rozmiaru napy nasuń na czapeczkę. Trzymając nitownik pod kątem 90° do stołu, uderz w niego 2 -3 razy młotkiem zdecydowanie, lecz nie za mocno, by nie uszkodzić napy.

Oto poprawnie nabita napa! 

Jak nabić napy plastikowe?

Plastikowe napy najczęściej wykorzystuje się w dzianinowych ubrankach dziecięcych. W przeciwieństwie do nap metalowych nie wycina się otworów w miejscach nabicia nap, lecz przebija materiał ostrą końcówką bolca będącego częścią główki (jeśli się nie uda, można spróbować użyć cienkiego szpikulca).

Nabijanie nap plastikowych należy wykonać napownicą przeznaczoną do zaciskania plastikowych elementów. Zasada montażu nap plastikowych jest podobna jak w przypadku nap metalowych, z tym że w odróżnieniu od nich w zestawie składającym się na jedną napę są dwie czapeczki z bolcem oraz gniazdo i ćwiek.

Springi

Spring to metalowe oczko najczęściej wykorzystywane jako zapięcie w ubrankach dziecięcych, a także lżejszej odzieży damskiej. Tak jak napa składa się z czterech części: dwóch oczek z kolcami, części z otworem i części z bolcem, jest jednak znacznie delikatniejsza od niej. Springi występują w różnych rozmiarach i wersjach kolorystycznych.

Jak nabić springi?

Oczka, tak jak pozostałe rodzaje zapięć, należy mocować na podwójnej, wzmocnionej wkładem, warstwie materiału. Najpierw wyznacz miejsce wkłucia oczek na obu stronach zapięcia. Jeśli springi zostały zakupione przez ciebie w zestawie z przyrządem do ich zamocowania, postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Nabijanie oczek metalowych można też wykonać za pomocą ręcznych narzędzi do nitowania lub specjalnych szczypiec.

1. Wbij oczko z kolcami w listwę od góry listwy i połóż kolcami do góry na szczypcach.

2. Po wewnętrznej stronie zapięcia na kolcach połóż część z otworem.

3. Zaciśnij mocno szczypce.

4. Od dołu spodniej listwy wbij oczko z kolcami i ułóż na szczypcach kolcami w górę (na części bez otworu).

5. Na kolcach połóż część z bolcem, tak żeby bolec trafiał w otwór.

6. Zaciśnij mocno szczypce. Oczko zostało właśnie zamocowane.