Naprasowanki na ubrania to świetny pomysł do szybkiego ozdobienia swojego ubrania. Są one lubiane przez rodziców dzieci, które bardzo szybko niszczą i plamią swoje ciuchy. Wybierają je także osoby, które lubią ubierać się oryginalnie i niepowtarzalnie. Za pomocą aplikacji do naprasowywania można łatwo odmienić koszulkę, torbę, stare spodnie czy poduszki ozdobne na kanapę. Istnieją liczne rodzaje gotowych naprasowanek, które można kupić stacjonarnie w pasmanterii lub w sklepach online. Bardziej kreatywni mogą również wykonać własny wzór, a następnie wydrukować go na specjalnym papierze i nanieść na materiał.

Naprasowanki na ubrania: co to jest?

Naprasowanki na ubrania to doskonały sposób na urozmaicenie i ozdobienie koszulek, kurtek dżinsowych, toreb czy spodni. To aplikacja, której nie trzeba przyszywać. Aby umieścić ją trwale na tkaninie, wystarczy użyć żelazka. Naprasowankę można także wykonać samodzielnie, z wybranego przez siebie lub nawet samodzielnie stworzonego wzoru. Naprasowanki to nie tylko domena dziecięcych ubrań - lubią je osoby, które chcą prezentować się oryginalnie i nosić niepowtarzalne stroje. Naprasowanka to także dobry sposób, by ukryć uszkodzenie ubrania. Jeśli w ulubionej koszulce zrobiła się dziurka lub plama nie do wywabienia, można ją łatwo ukryć właśnie za pomocą ładnej naprasowanki.

Naprasowanki na ubrania: wzory

Naprasowanki na ubrania dostępne w pasmanteriach zaskakują różnorodnością. To nie tylko wzory idealne do dziecięcej garderoby, ale także aplikacje uniwersalne, takie jak kwiaty, owoce czy popularne kształty. Możecie również kupić naprasowanki litery czy liczby i stworzyć nich swoje imię, wiek lub ważną datę. Dostępne są również przeróżne rodzaje aplikacji: haftowane, z cekinami, z cyrkoniami, z kamieniami, z dżetami, pojedyncze dżety oraz taśmy termo. W wielu sklepach można też znaleźć naprasowanki na koszulki w rockowym klimacie takie jak pacyfki, koła yin i yang, krzyże. Sporo jest też wzorów odpowiednich dla dzieci w różnym wieku. To zwierzątka, tęcze, gwiazdki czy postaci z bajek. Bardzo chętnie korzystają z nich rodzice, którzy chcą odświeżyć lub podreperować dziecięcą, szybko zużywającą się garderobę. Za pomocą naprasowanki można też wyposażyć ubranie w widoczny odblask. 

Naprasowanki na ubrania: jak nanieść je na odzież?

Do zamocowania naprasowanki na ubraniu będziesz potrzebować żelazka oraz bawełnianej ściereczki. Na początku połóż ubranie, na które ma trafić naprasowanka na prostej powierzchni - na stole lub desce do prasowania. Następnie połóż naprasowankę w miejscu, w którym chcesz ją przymocować (bardziej skomplikowane projekty będą wymagać podpięcia naprasowanki szpilką) i przykryj ściereczką/tkaniną.

Weź rozgrzane żelazko najczęściej do temperatury 180°C (z wyłączoną funkcją pary) i mocno je dociśnij przez ok. 20 - 45 sekund. Zabierz żelazko, poczekaj chwilę, żeby naprasowanka wystygła i sprawdź, czy jej brzegi dobrze przylegają. Jeśli nie powtórz zaprasowanie. Następnie w celu utrwalenia naprasowanki, odwróć ubranie na drugą stronę i zaprasuj lewą stronę materiału.

Poczekaj aż nagrzane miejsce wystygnie. I to tyle! Tak naniesiona naprasowanka jest na stałe umieszczona na ubraniu, a Ty możesz się cieszyć nowym wyglądem swojego ubrania! 

Naprasowankę możesz dodatkowo zabezpieczyć poprzez przyszycie jej brzegów. Niektóre rodzaje naprasowanek będą miały specjalną folię, którą po zaprasowaniu należy zdjąć. Pamiętaj także, żeby po pierwszym praniu sprawdzić, czy naprasowanka dobrze przylega. Jeśli nie, zaprasowanie należy powtórzyć. Większość ubrań z naprasowankami należy prać w temperaturze do 30° C i prasować na 2 poziomie (do 150° C). Wszystko należy robić na lewej stronie.

Jak usunąć naprasowankę z ubrania?

Naprasowanki na ubrania są trwałe i w większości przypadków trudno jest usunąć je bez pozostawiania śladów na ubraniu. Dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję o umieszczeniu naprasowanki na koszulce, spodniach, torbie czy koszulce. Mimo, że naniesienie jej to prosty zabieg zmieniający wygląd ubrania, często jest on nieodwracalny.

Jedynym sposobem na usunięcie naprasowanki jest ponowne, mocne rozgrzanie jej za pomocą żelazka przez warstwę papieru do pieczenia, a następnie szybkie zerwanie jednym ruchem. Nie wszystkie naprasowanki dają się w ten sposób łatwo oderwać - część będzie odrywać się fragmentami, jeszcze inne zostawią na tkaninie nieusuwalne ślady.