Naprawa rozdarcia

1.
Rozpruć szew – a także, jeśli jest, podszewkę – na tyle głboko, by mieć łatwy dostęp do rozdarcia. Z cienkiego wkładu (np. z flizeliny H200) skroić szeroki pasek. Brzegi rozdarcia złożyć starannie i naprasować na nich wkład.

2.
Ponownie spiąć ze sobą części. Zszyć wzdłuż pierwotnej linii szwu. Aby cały szew nie leżał na uszkodzonym miejscu, należy zacząć szyć kilka ściegów nad poprzednim końcem rozporka. Wyprasować rozporek.

Wzmacnianie rozcięcia

3.
Z dopasowanej kolorystycznie tkaniny lub podszewki skroić kwadrat o wymiarach ok. 6 x 6 cm. Złożyć go po przekątnej na pół i obrzucić brzegi.

4.
Przypiąć przygotowany trójkąt na końcu rozcięcia w traki sposób, aby jego dolny brzeg leżał dokładnbie nad rozporkiem, a wierzchołek na linii szwu.

5.
Szyjąc nićmi w odpowiednim kolorze, przyszyć trójkąt wzdłuż brzegów. Nie zaszywać maszynowo nitek, lecz przeciągnąć je do środka i związać, dzięki czemu szycie nie będzie tak bardzo widoczne. Jeśli w spódnicy jest podszewka, należy ją teraz ponownie przyszyć. Jeśli i podszewka została naderwana, trzeba naprasować flizelin zgodnie z opisem w punkcie 1.

6.
Wyprasować rozporek i trójkąt. W przypadku wrażliwych tkanin, takich jak wełna czy jedwab, należy prasować przez bawełnianą szmatkę. W ten sam sposób mona naprawic naderwane rozcięcia w innych częściach garderoby.