Nauka szycia - pojęcia używane w opisach szycia

Początki są najtrudniejsze? Dobrze o tym wiemy! Łatwo można się zniechęcić i porzucić naprawdę piękną pasję, jaką jest szycie! Szkoda tracić tak wspaniałe chwile, które przynoszą ogromną radość i satysfakcję. Chcemy, żeby nasze opisy szycia i terminy na arkuszach wykrojów były jak najbardziej zrozumiałe. Czasami jest to niemożliwe ze względu na ograniczoną przestrzeń w magazynach. W związku z tym tworzymy sporo tutoriali oraz instrukcji, które w znacznym stopniu ułatwiają wykonanie różnych zadań. Na naszej stronie znajdziecie, m.in. słowniczek terminów z arkuszy wykrojów, do którego zawsze możecie zajrzeć i sprawdzić znaczenie niezrozumiałych słów. 

Obrazkowy leksykon pojęć

Sam słowniczek może nie wystarczać, dlatego przygotowaliśmy także leksykon pojęć z objaśnieniami terminów pojawiającymi się w opisach szycia. Mamy nadzieję, że ta obrazkowa instrukcja krok po kroku rozwieje wasze wątpliwości i dzięki niej, zyskacie pewność, że wasz projekt zakończy się sukcesem!

Kierunek nitki 

Kierunek nitki to kierunek wzdłuż na tkanych materiałach. Na papierowych wykrojach kierunek nitki zaznaczony jest za pomocą dodatkowej strzałki lub oznaczony jest na prostym brzegu. Układając części wykroju na materiale, zwróć uwagę, aby kierunek nitki przebiegał równolegle do długich brzegów materiału (= brzegi fabryczne).

Brzeg złożenia

Linia złożenia podwójnie leżącego materiału nazywa się brzegiem złożenia. Na wykroju ten prosty brzeg zaznaczony jest także przerywaną linią jako "Stoffbruch". Podczas krojenia materiału na tym brzegu nie potrzebujemy zapasów na szwy (w tym miejscu nie ma szwu).

Przypiąć

Części materiału ułóż na sobie w taki sposób, żeby zaznaczone linie szwów dokładnie na sobie leżały. Żeby nic się nie przesuwało, warstwy materiału zepnij szpilkami. Jeśli wepniesz szpilki w poprzek, to możesz powoli przeszyć po nich maszyną do szycia.

Końce szwów

Na początku i na końcu szwu przeszyj kilka ściegów do przodu i do tyłu, zabezpieczając go w ten sposób przed pruciem.

Przyciąć zapasy 

Po zszyciu przytnij równomiernie zapasy szwów, zależnie od materiału na szer. 5–10 mm. Na zaokrągleniach zapasy kilkakrotnie natnij, żeby szew później dobrze leżał.

Obrzucić brzegi

Żeby uniknąć strzępienia się zewnętrznego brzegu zapasów, przeszyj go ściegiem zygzakowym. Wcześniej wypróbuj długość i szerokość ściegu. Ewentualnie: wykonaj tę samą czynność za pomocą owerloka.

Wszystkie rysunki znajdziesz także w galerii >> 

Leksykon pojęć pochodzi z wydania specjalnego 2/2019 "Burda Sukienki"!