Czy właśnie zastanawiasz się, jak nauczyć się szyć? Marzy Ci się stworzenie swoich pierwszych uszytków, ale wciąż nie wiesz, od czego rozpocząć naukę? Możesz wybrać się na stacjonarny kurs szycia na maszynie dla początkujących albo spróbować własnych sił z naszym poradnikiem. Z jego lektury dowiesz się, jak szyć na maszynie krok po kroku, i opanujesz podstawy szycia na maszynie.

Szycie na maszynie – czy do tego potrzebny jest talent?

Często myśli się w ten sposób o osobach, które osiągnęły już jakiś poziom w danej dziedzinie i wykonywanie czynności z nią związanych przychodzi im z łatwością. To, co powszechnie nazywa się talentem, to raczej predyspozycje do wykonywania pewnych czynności i setki godzin spędzone na ćwiczeniach. Nie zastanawiaj się więc, czy jesteś osobą wystarczająco utalentowaną, by zacząć, lecz jeśli chcesz nauczyć się szyć, po prostu zacznij szyć. Szycie dla początkujących to naprawdę nic trudnego. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci szybko opanować podstawy, a wraz z rozwojem swoich umiejętności pokochasz szycie tak jak my.

Jak zacząć szyć na maszynie?

Bez maszyny do szycia się nie obejdzie. Jeśli jeszcze nie masz swojej, popytaj najpierw wśród rodziny lub znajomych – być może ktoś z bliskich ma maszynę do szycia i chętnie ci ją pożyczy. Jeżeli o szyciu marzysz od dawna i masz już swoją maszynę, nadszedł czas na naukę szycia. Przygotuj sprzęt, zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym podstaw obsługi maszyny do szycia i naucz się z nami szyć na maszynie.

Jak nauczyć się szyć na maszynie?

Na początku będziesz potrzebować jedynie maszyny do szycia (nawet nie musisz jej nawlekać) i kartki papieru w kratkę. Podłóż kartkę pod stopkę, opuść ją, wybierz ścieg prosty na swojej maszynie i zacznij szyć wzdłuż linii. Z wyczuciem naciskaj pedał, a kartkę prowadź najlepiej oburącz. W ten sposób przeszyj kilka linii równolegle, a następnie sprawdź, czy twoje szwy są proste i biegną w równych odstępach od siebie. To ważne, by umieć zachować tę samą odległość od krawędzi, ponieważ podczas szycia czy to ubrań, czy dodatków musisz zachować tę samą szerokość zapasów szwów na określonych odcinkach.

Jeśli pierwsze ćwiczenie masz już opanowane, czas na następne wyzwanie. Na nowej kartce narysuj dowolne linie (łuki, łamańce, fale, pętle) i spróbuj szyć po ich śladzie. W miejscach, gdzie będziesz mieć dość duże zaokrąglenia, szyj wolniej, a jeśli to nie wystarcza, by zmieścić się w śladzie, zatrzymaj szycie z igłą w pozycji dolnej (wbitą w kartkę), podnieś stopkę, przekręć kartkę, opuść stopkę i szyj dalej. Wykonaj ten manewr tyle razy, ile będzie to konieczne. Podobnie musisz postąpić w przypadku szycia w narożnikach. Kiedy doszyjesz do końca linii, zatrzymaj igłę wbitą w wierzchołek kąta, podnieś stopkę i obróć kartkę, a następnie opuść stopkę i szyj dalej. I jak, wychodzi? Jeśli tak – czas na ćwiczenia z materiałem.

Nauka szycia na maszynie – ćwiczenia z materiałem

Czy wiesz, czym różni się tkanina od dzianiny? Najprościej rzecz ujmując, tkanina utkana jest z przeplatających się nitek wątku (po szerokości) i osnowy  (po długości), natomiast dzianina składa się z kolejnych rzędów oczek (jak w swetrach). Tkanina jest materiałem stabilnym, dzianina się rozciąga. Dlatego do nauki szycia najlepszym materiałem będzie tkanina. Przygotuj kawałki średnio grubych tkanin, najlepiej jednokolorowej bawełny (tkanina koszulowa jest dość cienka, jeans z kolei już gruby; poszukaj zatem czegoś pośredniego). Nawlecz maszynę kontrastową nitką i zamocuj igłę do szycia tkanin (jeśli potrzebujesz więcej informacji, tu znajdziesz nasz poradnik dotyczący igieł).

Wykonaj teraz te same ćwiczenia co z kartką papieru. Najpierw przeszyj kilka ściegów równoległych do siebie, a następnie kolejnych kilka poprowadź prostopadle. Nie rysuj jednak linii pomocniczych do przeszycia kratki, lecz tym razem wykorzystaj brzeg stopki (a w przypadku pierwszego szwu – którąś z linii na płytce ściegowej) do prostego prowadzenia materiału. Widzisz? To całkiem łatwe! Jeśli masz już opanowane szycie linii prostych na tkaninie, przygotuj kolejne kawałki materiału, na których pisakiem lub kredą krawiecką narysujesz fantazyjne linie (mogą być dokładnie takie same jak te na kartce papieru). Ćwicz szycie po tych liniach, stosując wsześniej opisane wskazówki dotyczace szycia na zaookrągleniach i w wierzchołkach kątów.

Jak nauczyć się szyć prosto na maszynie do szycia?

Do prostego prowadzenia materiału podczas szycia służą linie pomocnicze znajdujące się na płytce ściegowej. Każda z nich wskazuje określoną szerokość, w jakiej zostanie utworzony szew od krawędzi materiału. Szyty materiał należy podtrzymywać oburącz, w większości przypadków jedynie z przodu stopki. Jeżeli podczas ćwiczeń lub docelowego szycia zdarzy się, że szew zacznie uciekać ci z wyznaczonej linii, nie ciągnij materiału w trakcie szycia w celu jego skorygowania – w ten sposób można złamać igłę i uszkodzić maszynę. W takiej sytuacji delikatnie i z wyczuciem popraw bieg szwu, a gdy będziesz już szyć swoje pierwsze rzeczy, najlepiej po prostu przerwij szycie w miejscu, gdzie szew wyszedł krzywy, spruj ten kawałek i przeszyj w tym miejscu jeszcze raz.

Szycie na maszynie dla początkujących – podstawowe ściegi

W trakcie szycia na maszynie najczęściej wykorzystywanym przez ciebie ściegiem będzie właśnie ścieg prosty.

Współczesne domowe maszyny do szycia posiadają jednak znacznie więcej wbudowanych ściegów, z których kilka warto poznać już na początku swojej krawieckiej przygody i przetestować:

- zygzak – ścieg zwykły zygzakowy znajdzie zastosowanie w przypadku szycia materiałów rozciągliwych, ale także przyda się podczas obrębiania zapasów szwów. Jego szerokość należy dopasowywać do grubości szytego materiału, która najczęściej będzie powiązana także z jego sztywnością. Zasada jest taka, że im sztywniejszy jest szyty materiał, tym szerokość ściegu należy ustawić większą;

- zygzak wielościegowy – to ścieg, który najczęściej wykorzystywany jest przy szyciu bielizny, elastycznych koronek czy kostiumów kąpielowych. Służy do przyszywania gum lub wykańczana brzegów. Maszyna szyje go w ten sposób, że podczas przeszycia w jednej linii igła wykonuje trzy skoki, a następnie zmienia kierunek, tworząc przerywany zygzak;

- ścieg prosty wzmocniony – ten ścieg służy do szycia materiałów elastycznych, ale także szycia w miejscach podatnych na duże naprężenia – najczęściej wykonuje się nim szwy krokowe, można również stosować go wszywania rękawów w podkroje pach. Maszyna, szyjąc tym ściegiem, wykonuje jeden skok igłą w przód, jeden do tyłu i znów jeden do przodu. Tak otrzymany szew jest bardzo wytrzymały i dość rozciągliwy.

Poćwicz teraz szycie tymi ściegami, zmieniaj ustawienia ich szerokości i długości i obserwuj, jak zachowuje się materiał. Pamiętaj jednak, że za każdym razem, kiedy będziesz szyć nową rzecz, warto zrobić próbki ściegów na kawałkach materiału, z którego będziesz szyć. Nie ma jednego optymalnego ustawienia dla wszystkich typów materiałów.

Jak szyć na maszynie? – rozpoczynanie i kończenie szwu

Właściwe rozpoczynanie i kończenie przeszycia ma znaczenie zarówno dla samego komfortu pracy, jak i estetyki gotowego wyrobu. Aby poprawnie wykonać szew, musisz pamiętać o kilku rzeczach (ale tylko na początku; z czasem czynności te będziesz wykonywać automatycznie):

- początek szwu – ułóż materiał pod stopką i ją opuść; lewą dłonią przytrzymaj końce obu nitek (ten wychodzący z igły i z bębenka), a prawą materiał; teraz możesz zacząć szyć (nitki wystarczy przytrzymać dosłownie przez dwa–trzy uderzenia igłą). W ten sposób unikniesz splątania nici na początku szwu albo sytuacji, kiedy nitka ucieka ci z igły na początku szycia.

- koniec szwu – po dotarciu do krawędzi materiału lub miejsca, gdzie ma kończyć się szew, zatrzymaj maszynę, a następnie kołem zamachowym ustaw igłę w najwyższej pozycji (kręcąc do siebie); w maszynach komputerowych igła ustawia się w tym położeniu automatycznie. Podnieś stopkę, a wyciągnij materiał, ciągnąc go po skosie w lewo i do tyłu (ciągnąć do przodu, możesz skrzywić lub złamać igłę). Nie obcinaj nici tuż przy igle, lecz w odległości ok. 10 cm od niej. W ten sposób przygotujesz nici do przeszycia kolejnego odcinka i unikniesz sytuacji, kiedy nić ucieka ci z igły.

Zabezpieczanie szwu przed pruciem, czyli ryglowanie

Przed przystąpieniem do uszycia swojej pierwszej rzeczy musisz zapoznać się z jeszcze z pojęciem ryglowania. Służy ono do tego, żeby wykonany przez ciebie szew nie rozpruł się tuż po uszyciu. Podczas szycia ręcznego na początku i końcu szwu wiąże się supełki, natomiast podczas szycia maszynowego szew się rygluje. W maszynach mechanicznych służy do tego dźwignia do szycia wstecznego, w maszynach komputerowych – przycisk do szycia wstecz. Ryglowanie na początku szwu wykonuje się w ten sposób, że rozpoczyna się szycie poniżej miejsca, gdzie powinien rozpoczynać się szew (ok. 1 cm), wykonuje kilka skoków igłą wstecz, a następnie zwalnia dźwignię lub wciska przycisk szycia wstecznego i szyje do przodu. Aby wykonać ryglowanie na końcu szwu, należy przeszyć materiał do dolnego brzegu materiału lub do miejsca, gdzie ma się kończyć szew, zatrzymać szycie, przytrzymać dźwignię do szycia wstecznego lub wcisnąć przycisk i wykonać kilka skoków igłą wstecz po tym samym śladzie. Tak zabezpieczony szew nie rozpruje się podczas wywracania uszytej rzeczy na prawą stronę ani podczas korzystania z gotowego wyrobu.

Szycie na maszynie dla początkujących – propozycje pierwszych uszytków

Jak widzisz, nauka szycia na maszynie to nic trudnego. Wiesz już, jak obsłużyć maszynę do szycia i jak wykonać na niej podstawowe, ale jednocześnie najważniejsze czynności. Z powodzeniem możesz zabrać się za stworzenie swoich pierwszych uszytków. Na początek może to być poszewka na poduszkę z zakładką, ekoworeczek na warzywa, woreczek na drobiazgi lub najprostsza torba zakupowa. Do uszycia każdej z tych rzeczy będziesz potrzebować niewielkich ilości materiału i podstawowych umiejętności szycia na maszynie. Jeżeli w szyciu dodatków czujesz się pewnie lub wolisz jednak zmierzyć się z szyciem ubrań, polecamy uszycie najprostszej spódnicy na gumie (do jej uszycia wystarczy prostokąt materiału o szerokości uwzględniającej długość spódnicy oraz zapasy szwów i zapas na podłożenie oraz gumę, która jednocześnie będzie paskiem). Gdy i tu poczujesz się pewnie, czas na korzystanie z gotowych wykrojów. W tym przypadku z pomocą przyjdzie nasz magazyn „Szycie krok po kroku”, z którym stworzysz swoje pierwsze ubrania i poznasz kolejne tajniki krawiectwa.