Czujesz, że szycie na maszynie coraz bardziej cię wciąga i nie boisz się nowych wyzwań. Nauka szycia  sprawia ci przyjemność i myślisz o kolejnych projektach. W tym artykule podpowiemy ci, jak wykorzystać możliwości twojej maszyny do szycia w realizacji kolejnych pomysłów.

Fastryga

Fastryga kojarzy się zwykle z szyciem ręcznym, ale można ją wykonać także przy pomocy maszyny do szycia. Fastryga maszynowa przyda się m.in. przy szyciu form próbnych, a także do tymczasowego mocowania niektórych elementów (np. worków kieszeni w pasku czy zakładek). Aby w ten sposób sfastrygować elementy, należy po prostu w swojej maszynie ustawić jak najdłuższy ścieg prosty. Jeśli korzystasz z niego do wstępnego mocowania, nie szyj po linii szycia, ale nieco bliżej krawędzi – w ten sposób nie będzie trzeba wypruwać później takiej fastrygi, która i tak schowa się we wnętrzu szytego elementu.

Jeżeli nie lubisz fastrygować ręcznie lub masz już wprawę w szyciu, możesz zastosować  fastrygowanie szpilkami. Aby zrobić to poprawnie, należy wbijać szpilki prostopadle do krawędzi zszywanych elementów, tak aby łączyły warstwy materiału wzdłuż linii szycia (wbijając szpilki równolegle, spowodujesz, że warstwy materiału mogą się względem siebie przesuwać, a warstwa wierzchnia zostanie wdana w dolną, tzn. dolna krawędź warstwy spodniej będzie po zszyciu wystawać spod warstwy wierzchniej). Szpilki powinny być ostre i gładkie na całej długości, by nie uszkodzić materiału (dzianiny w przypadku użycia uszkodzonych szpilek mogą zacząć gubić oczka, z tkanin, zwłaszcza o ciasnym splocie, z kolei można w ten sposób wyszarpać nitki). Trzeba pamiętać o tym, by szpilki nie wystawały po obu stronach stopki, a także by nie wbijać ich od spodu – szpilka przesuwająca się bezpośrednio po ząbkach transportu może je uszkodzić.

Ściegi ozdobne

W zależności od tego, jakiego rodzaju projekty tworzysz, możesz do ich wykonania korzystać tylko ze ściegów podstawowych zaprogramowanych w twojej maszynie do szycia albo użyć ściegów ozdobnych (zwanych również satynowymi). Są to ściegi płaskie i powstają z zagęszczonego ściegu zygzakowego, tworząc rozmaite wzory (różni producenci maszyn tworzą różne projekty wzorów, choć część z nich w wielu maszynach się pokrywa). Można wykorzystywać je do podstawowych prac krawieckich (podkładanie zapasów, łączenie materiałów czy przyszywanie aplikacji), ale można nimi również ozdabiać swoje prace. Jeśli w twojej maszynie są zaprogramowane takie ściegi, na jej wyposażeniu powinna znaleźć się również stopka do szycia takimi ściegami. Jest ona przezroczysta, ułatwia prowadzenie materiału po ząbkach transportu i szycie nawet na cienkich materiałach (choć te najcieńsze zaleca się podkleić flizeliną przed szyciem). Niektóre z tych ściegów (np. ścieg muszelkowy) można szyć także igłą podwójną dwoma kolorami nici, by uzyskać jeszcze bardziej dekoracyjny efekt.

Jeżeli planujesz szycie ściegami ozdobnymi, musisz pamiętać, że szycie nimi wymaga zazwyczaj mniejszego naprężenia nici niż szycie ściegami podstawowymi. Im szerszy będzie wybrany przez ciebie ścieg, tym naprężenie górnej nici powinno być mniejsze. Naprężenie zawsze należy ustawić, szyjąc na próbnym kawałku tak samo przygotowanego materiału jak ten, z którego będziesz szyć docelowo.

Szycie igłą podwójną

Jest wiele domowych maszyn do szycia, które umożliwiają szycie igłą podwójną. Informacja o tym powinna znaleźć się w instrukcji twojej maszyny do szycia, a jeśli jej nie masz pod ręką, sprawdź, czy twoja maszyna ma dodatkowy, zazwyczaj niezamocowany na stałe, trzpień na nić (i dziurkę na niego w obudowie maszyny na górze). Jeśli tak, jest spore prawdopodobieństwo, że może szyć igłą podwójną. Igłę podwójną mocuje się tak samo jak igłę pojedynczą i zasadniczo tak samo nawleka, prowadząc najpierw nitkę z trzpienia na stałe zamocowanego do maszyny i przewlekając nitkę przez lewą dziurkę, a następnie tak samo postępując z nitką z drugiego trzpienia, z tym że, należy ją przewlec przez prawą igłę. Szczegółowy opis nawlekania takiej igły na pewno znajdziesz w instrukcji wraz z informacją o tym, o jakim rozstawie igieł możesz używać w swojej maszynie, a także z których ściegów możesz w ich przypadku korzystać.

Igła podwójna przyda ci się do szycia ściegami ozdobnymi, ale także do podkładania dzianinowych wyrobów (t-shirtów, bluzek, spodni dresowych), imitując ścieg uzyskiwany na specjalistycznej maszynie zwanej coverlockiem. Igłą podwójną szyje się po prawej stronie materiału. Po prawej stronie ściegu, czyli na górze, powstają dwie równoległe linie, a od spodu zygzak, dzięki któremu tak utworzony szew jest elastyczny i odporny na zerwanie. Należy pamiętać o tym, by tak jak w przypadku igieł pojedynczych grubość igieł podwójnych oraz rodzaj dobierać w zależności od szytych materiałów.

Marszczenie materiału

Maszynowe marszczenie materiału sprawdzi się w przypadku szycia spódniczek, sukienek, wszelkiego rodzaju bufek i falbanek czy firanek i poduszek z ozdobnymi elementami. Marszczenie materiału z użyciem maszyny do szycia zostało omówione w artykule „Jak wykonać marszczenie”.

Wyszywanie dziurek na guziki

To, w jaki sposób będziesz dziergać dziurki na guziki, zależy od tego, jaką maszynę do szycia posiadasz. Niezależnie natomiast od tego, ważne jest, żeby miejsce dziergania dziurek zostało odpowiednio przygotowane, czyli podklejone wkładem, a szycie dziurek przetestowane na przygotowanym w ten sam sposób kawałku materiału.

Dziurka czteroetapowa – tego rodzaju dziurkę wydziergasz z pomocą najprostszej maszyny mechanicznej. Jest to dziurka bieliźniana, czyli prostokątna. Jej długość musisz zaznaczyć na materiale, a następnie obszyć dookoła, ustawiając pokrętłem każdorazowo szycie każdego z brzegów prostokąta. Nie masz wpływu na szerokość dziurki, ale możesz ustawić zagęszczenie ściegu.

Dziurka jednoetapowa – to dziurka dostępna w bardziej zaawansowanych mechanicznych maszynach do szycia. Nadal jest to dziurka bieliźniana, ale maszyna wykona ją na rozmiar guzika, który umieścisz w dedykowanej stopce. Wystarczy, że zaznaczysz na materiale jedynie początek dziurki i miejsce nacięcia, wokół którego maszyna obszyje dziurkę (T).

Dziurka automatyczna – tę dziurkę wydziergasz na komputerowej maszynie do szycia. To w zasadzie nie jedna dziurka, ale często nawet kilkanaście różnych wzorów z których możesz wybrać odpowiedni do danego projektu. Wystarczy, że zaznaczysz miejsce, w którzym dziurka ma zostać wydziergana (T), a w stopce umieścisz guzik, który ustali docelową wielkość dziurki. Resztę wykona maszyna. Różnica w stosunku do sposobu obszywania dziurek w maszynach mechanicznych jest taka, że zarówno z prawej, jak i lewej strony dziurka jest obszywana w tym samym kierunku (a więc ścieg po obu stronach wygląda jednakowo), a także to, że możesz dowolnie ustawić szerokość danej dziurki.

Maszynowe przyszywanie guzików

Maszyna do szycia nie tylko umożliwi ci wydzierganie dziurek, ale także przyszycie płaskich guzików (np. do koszul, bluzek czy spodni). Służy do tego taka mała niepozorna stopka i bardzo możliwe, że masz ją na wyposażeniu maszyny. Poznasz ją po tym, że jeden z końców jest zagięty w dół. Na drugim z kolei zamocowana jest gumowa osłonka. Dzięki temu pod stopką jest możliwe umieszczenie i unieruchomienie guzika. Aby przyszyć za pomocą tej stopki guzik, należy wyłączyć maszynie transport, zamocować stopkę, ułożyć materiał pod nią, a następnie umieścić guzik w miejscu, w którym ma zostać przyszyty, i opuścić stopkę. Następnie należy ustawić zygzak o takiej szerokości, by igła trafiała w dziurki guzika. Zanim zaczniesz szyć, upewnij się, czy igła trafia w dziurki, kręcąc kołem zamachowym. Warto przed przyszyciem guzika umieścić na guziku szpilkę lub igłę między dziurkami, tak żeby szew utworzony przez maszynę był na tyle luźny, by po zapięciu uszytej rzeczy pod guzikiem zmieściła się listwa z wydzierganymi dziurkami.