Jak zacząć szyć? Pierwsza poszewka na poduszkę 

Zdecydowana większość kursów szycia zaczyna się od uszycia poszewki na poduszkę. Jest to dość prosty i zarazem praktyczny projekt, który ćwiczy umiejętność szycia w równej odległości, co jest bardzo ważne przy szyciu trudniejszych rzeczy, wymagających precyzji. Nie ma sensu na pierwsze szycie wybierać ubrań. Lepiej porządnie opanować podstawy szycia na maszynie tworząc proste dodatki i akcesoria, a dopiero potem przystąpić do szycia odzieży! Oprócz poduszki możesz także uczyć się szyć wykonując woreczek na drobiazgiopaskę do włosów i pasek z taśmy. Kiedy poczujesz się pewniej, przejdź do ubrań, ale pamiętaj, żeby wybierać najprostsze modele. 

Sprawdź wykroje krawieckie dla początkujących >>

Jak uszyć poduszkę - instrukcja krok po kroku 

Zanim przystąpisz do szycia, pamiętaj, by sprawdzić swoją maszynę. Wykorzystaj resztki materiałów i przećwicz ściegi oraz inne funkcje maszyny (np. przeszyj kilka warstw materiału i dostosuj docisk stopki). Na początek proponujemy zacząć szycie od tkanin bawełnianych – najlepiej współpracują z maszynami do szycia.

Potrzebne materiały: tkanina – 42 x 106 cm (proponujemy kupić 50 cm - materiał może się zbiegnąć podczas dekatyzacji), nici (kolorem pasujące do tkaniny), szpilki, centymetr krawiecki i/lub linijka, mydełko/kreda krawiecka, nożyczki do materiału. 

Zanim zaczniesz szyć – wypierz i wyprasuj materiał - szczególnie przy tkaninach ważna jest dekatyzacja

Krok 1. Skrój elementy wykroju według schematu poniżej. Jeśli chcesz – przygotuj z papieru formę na swoją poduszkę. Pamiętaj, aby elementy z papieru wycinać innymi nożyczkami niż tymi przeznaczonymi do krojenia materiałów.

Krok 2. Na liniach oddzielających poszczególne elementy (przerywana linia na schemacie) wykonaj małe nacięcia lub zaznacz kredą krawiecką. Następnie zaprasuj podłożenie na 3 cm (najpierw na 1 cm, później na 2 cm, podłożenie kieruj na lewą stronę materiału).

Krok 3. Górną i dolną część węższego boku przeszyj (zalecamy na lewej stronie materiału, by pilnować szycia w równej odległości), a następnie wyprasuj przeszyte podłożenie. 

Krok 4. Złóż prostokąt zgodnie z nacinkami bądź zaznaczoną linią – prawą stroną do prawej (przeszyte obręby są widoczne na lewej stronie). 

Krok 5. Zepnij szpilkami wzdłuż boków poduszki (szpilki wbij prostopadle do linii szycia, dzięki temu będziesz mogła szyć po szpilkach nie uszkadzając igły w maszynie) i przeszyj wzdłuż boków przez wszystkie warstwy. 

Krok 6. Obrzuć szwy boczne razem - ściegiem zygzakowym lub owerlokowym. 

Krok 7. Rogi poduszki przytnij pod skosem kilka milimetrów od linii ściegu

Krok 8. Wywiń na prawą stronę i wyprasuj gotową poszewkę na poduszkę! 

Mamy nadzieję, że udało Ci się uszyć poszewkę na poduszkę i krawiecki debiut okazał się sukcesem! Po takim treningu polecamy zmierzenie się z prostymi wykrojami z naszych magazynów! Najlepszym pomysłem jest sięgnięcie po wydanie specjalne Burdy "Szycie krok po kroku", w którym znajdziesz proste do uszycia modele z dokładnymi instrukcjami ich wykonania. Jeśli jeszcze nie czujesz się na siłach, aby uszyć ubranie, dobrym pomysłem będą akcesoria lub dekoracje. W najnowszym magazynie "Burda Akcesoria" czeka na Ciebie zbiór naprawdę prostych i efektownych dodatków!

Sprawdź także prosty do uszycia woreczek na drobiazgi >>