Kiedy w ulubionej koszulce lub sweterku pojawi się niewielka dziurka, można ją zacerować! Cerowanie to szybki i skuteczny sposób na uratowanie ubrania i pozbycie się niechcianego rozdarcia. Sposób cerowania zależy od tego, czy mamy do czynienia z dzianiną czy z tkaniną. Zobacz nasze ilustrowane tutoriale i zobacz, jak poprawnie cerować

Cerowanie dzianiny

Krok 1. Przytnij nitki wystające na brzegach dziurki. Aby oczka dzianiny były lepiej widoczne, naciągnij ją na grzybek do cerowania. Cerowanie zacznij od góry, kierując się ku dołowi. Zwróć uwagę na to, aby dokładnie łapać oczka. 

Krok 2. Gdy złapiesz już wszystkie oczka, dokładnie zaszyj nitkę na naciągniętej wciąż na grzybku dzianinie. 

Krok 3. Teraz przeciągnij drugą nitkę - rząd po rzędzie i oczko po oczku – jak na rysunku, aż dziurka przestanie być widoczna.

Cerowanie tkaniny

Krok 1. Oczyść dziurkę z wystających i strzępiących się końcówek nici. Dobierz nici dopasowane kolorystycznie do tkaniny i zacznij od ustabilizowania dziurki. W tym celu szyj poziomo przez dziurkę, zaczynając i kończąc w pewnej (stosunkowo jednakowej) odległości, przebijając igłą raz na prawą i raz na lewą stronę. Igłę wbijaj przy każdym brzegu dziurki. Idealnie byłoby wykorzystać resztkę tej samej tkaniny – wyciągnąć z niej nitki i nimi zacerować dziurę - wtedy będzie zupełnie niewidoczna.

Krok 2. Po zakończeniu pierwszego etapu pracy przeplataj drugą nitkę pionowo, przekładając ją na zmianę pod i nad poziomymi nitkami. Staraj się, aby splot był w miarę ścisły. Na koniec zaszyj nitkę na lewej stronie materiału.

GOTOWE! Jak widzicie cerowanie to bardzo prosta sprawa, dzięki której pozbędziecie się wszystkich niechcianych dziurek!