Nasze pogotowie krawieckie

rok temu

Kiedy w ulubionej koszulce lub sweterku pojawi się dziurka, a żal wyrzucać ciuszek, do którego jesteśmy przywiązane, szukamy sposobu, jak naprawić szkodę. Skorzystajcie z naszych rad.


Niewielką dziurkę można zacerować, a sposób działania zależy od tego, z czym mamy do czynienia - z dzianiną czy tkaniną.

Cerowanie dzianiny

1 Przycinamy nitki wystające na brzegach dziurki. Aby oczka dzianiny były lepiej widoczne, dobrze jest naciągnąć ją na grzybek do cerowania. Cerowanie zaczynamy od góry, kierując się ku dołowi. Należy zwrócić uwagę, by oczka były dokładnie łapane.

2 Gdy złapiemy juz wszystkie oczka, dokładnie zaszywamy ntkę (dzianina powinna przy tym być nadal naciągnięta na grzybku).

3 Teraz przeciągamy drugą nitkę, rząd po rzędzie i oczko po oczku, w taki sposób, jak pokazuje zdjęcie. Postępujemy w opisany sposób tak długo, aż dziurka przestanie być widoczna.

Cerowanie tkaniny

1 Oczyszczamy dziurkę z wystających i strzępiących się końcówek nici. Dobieramy nici dopasowane kolorystycznie do tkaniny i zaczynamy od ustabilizowania dziurki. W tym celu szyjemy poziomo przez dziurkę, zaczynając i kończąc w pewnej (stosunkowo jednakowej) odległości, przebijając igłą raz na prawą i raz na lewą stronę. Igłę wbijamy przy każdym brzegu dziurki. Cera będzie mniej widoczna, jeśli użyjemy do cerowania nici wyciągniętych z resztki tej samej tkaniny.

2 Po zakończeniu pierwszego etapu pracy przeplatamy drugą nitkę pionowo, przekładając ją na zmianę pod i nad poziomymi nitkami. Staramy się, by splot był w miarę ścisły. Na koniec zaszywamy nitkę na lewej stronie materiału.

 

Komentarze
0

 

Stylizacja tygodniaOstatnio na forum


Odbierz prezent

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz darmowy wykrój!