W czwartek 9 kwietnia minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że od 16 kwietnia w całym kraju wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Jak czytamy na stronie ministerstwa, do zakrycia twarzy nie musimy używać tylko maseczki. 

"Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy."

Jeszcze do niedawna zarówno WHO, jak i rządy większości państw europejskich zalecały zakrywanie twarzy tylko osobom chorym. Co się zmieniło?

Praktyki krajów azjatyckich oraz Czech i Słowacji, które wprowadziły nakaz noszenia maseczek przyczyniły się do radykalnego zmniejszenia ilości zachorowań. George Gao, szef chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, w wywiadzie udzielonym magazynowi „Science” powiedział, że największym błędem Europy i Stanów Zjednoczonych był brak nakazu noszenia maseczek.

„Kiedy mówisz, zawsze z twoich ust wydobywają się kropelki, a one są bardzo ważnym źródłem zakażenia. Bardzo wielu ludzi przechodzi infekcję bezobjawowo albo jeszcze nie ma objawów. Gdyby nosili maseczki, kropelki z ich ust nie wydostałyby się na wolność i nie zaraziłyby innych”.

Co więcej dane naukowe z raportu „COVID-19: WHY WE SHOULD ALL WEAR MASKS — THERE IS NEW SCIENTIFIC RATIONALE” opracowanego przez profesora Sui Huang z Instytutu Biologii Systemowej także potwierdzają tę teorię. "Oficjalne zalecenie w Stanach Zjednoczonych (i w innych krajach zachodnich), że społeczeństwo nie powinno nosić masek ochronnych, było motywowane potrzebą zabezpieczenia odpowiedniej liczby masek dla pracowników ochrony zdrowia" - przekonują autorzy raportu tłumacząc, że wytyczne te nie miały żadnych podstaw naukowych. Publiczny nakaz noszenia masek w krajach azjatyckich mocno przyczynił się - ich zdaniem - do "spłaszczenia krzywej wzrostu zachorowań", co ma być najlepszym dowodem na skuteczność powszechnego zakrywania twarzy. Oczywiście noszenie masek nie wyeliminuje całkowicie zarażeń koronawirusem, chociażby dlatego, że nie każdy posiada maskę tej samej jakości i nie każdy używa jej zgodnie z zaleceniami, ale na pewno znacząco obniży ilość zarażeń. 

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę? 

Główny Inspektorat Sanitarny w oparciu o zalecenia WHO informuje, że również przy noszeniu maseczki, kluczowe jest zachowanie bezpiecznej odległości dwóch metrów od innych osób, a także unikanie jakichkolwiek kontaktów. Przed założeniem maski należy umyć lub zdezynfekować ręce. Następnie przy założeniu najważniejsze jest zakrycie przerw pomiędzy twarzą, a maską. W trakcie noszenia maski nie należy jej dotykać, a jeśli to się stanie zaleca się szybkie umycie rąk. Maskę należy zdejmować za pomocą troczków, gumek, nie dotykając przypadkiem jej przedniej części. Po ściągnięciu konieczna jest także dezynfekcja dłoni. 

Jeśli sami szyjecie maseczki, mamy dla Was instrukcje szycia krok po kroku, darmowe wykroje do pobrania dwóch typów masek oraz najważniejsze informacje na temat materiałów, z których należy je uszyć >>