Obrębki to małe, głównie kontrastujące „zgrubienia”, widoczne na krawędziach lub szwach.

TASIEMKI DO OBRĘBIANIA są dostępne w wielu kolorach i mają różne zgrubienia. Tasiemkę do obrębiania można również wykonać samemu. Do tego potrzebny jest sznurek o pożądanej grubości i paski materiału o szerokości = 2 x szerokość (grubość) sznurka plus 3 cm naddatku. Pasek materiału należy złożyć wzdłuż na pół, a sznurek schować w zagiętej krawędzi. Następnie należy użyć jednostronnej stopki do obszywania (stopka do zamków błyskawicznych), aby stębnować krawędź wzdłuż sznurka. 

PRZEPLATANY OBRĘBEK

Tasiemkę nałóż lub przyczep z prawej do prawej na naddatek szwu, aby zgrubienie znalazło się obok zaznaczonej linii szwu. W narożnikach przetnij taśmę blisko ściegu. Obrębek przestębnuj przy zgrubieniu za pomocą jednostronnej stopki do obrębiania (rysunek 2). Kawałki tkaniny przyłóż do siebie tak, aby przylegały prawymi stronami. Stębnuj wzdłuż szwu za pomocą jednostronnej stopki (rysunek 3). 

Zmniejsz naddatek szwów przy kołnierzu lub wycięciu krawędzi. Obróć kołnierz lub przekręć do wewnątrz. Jeżeli krawędź lekko wystaje na brzegach, przeprasuj i wąsko przestębnuj (rysunek 4). Jeśli obrębek znajduje się na szwie, wyprasuj naddatek szwu z jednej strony i zszyj szczelnie z prawej strony, blisko obrębka (rysunek 5). 

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI ZA POMOCĄ OBRĘBKA - to najszybszy sposób na zszycie krawędzi lub zamknięcia.

Połóż taśmę z prawej do prawej na krawędziach, tak aby zgrubienie znajdowało się obok zaznaczonej linii szwu. Przestębnuj taśmę za pomocą jednostronnej stopki bezpośrednio przy zgrubieniu. Przytnij naddatek szwu – nie taśmę do obrębiania – bezpośrednio do linii szwu.

Przyczep tasiemkę do wewnątrz, zgrubienie znajduje się na krawędzi. Przestębnuj krawędź z prawej strony, blisko szwu. W przypadku samodzielnego wykonania taśmy z pasków materiału należy uprzednio dobrze oczyścić otwarte krawędzie.

Instrukcja szycia obrębków pochodzi z bestsellera krawieckiego "Szycie jest łatwe", w którym znajdziesz ponad 1000 ilustrowanych instrukcji krok po kroku, objaśnienia każdego etapu szycia od A jak aplikacja do Z jak zaszewka, przydatne triki, praktyczne porady ekspertów oraz informacje na temat tkanin i idealnych krojów. To kompleksowe kompendium wiedzy to obowiązkowa pozycja dla wszystkich pasjonatów szycia, niezależnie od stopnia zaawansowania. Lektura tej książki gwarantuje postępy w nauce szycia i zdobywanie nowych umiejętności. 

KUP KSIĄŻKĘ >>