Kupiłam: wodoodporną tkaninę Oxford w trzech kolorach (115,50zł), 4m zamka błyskawicznego (16,60), 2m taśmy rzep (4,50zł), kilka metrów lamówki, resztka tasiemki i 16 napek. Całkowity koszt uszycia pokrowca to ok. 140zł.

 

 A oto opis w jaki sposób możecie wykonać samodzielnie pokrowiec na huśtawkę.

 

1. Ściągnij wymiary daszka lub skopiuj oryginalny oraz wymierz boki Twojej huśtawki.

Ja potrzebowałam:

160cm x 2,5mb tkaniny na dach i dodatki (materiał do przyszycia rzepu oraz rogi)

160cm x 5mb tkaniny na przednią i tylną ściankę

160cm x 3mb tkaniny na boczne ścianki

2. Nowy daszek obszyj lamówką, dopasuj rogi oraz taśmę rzep w taki sposób, aby materiał był mocno naciągnięty i woda nie miała możliwości zatrzymywania się na daszku.

Ja musiałam poprawiać mój daszek (zdjęcie poniżej), bo po pierwszej ulewie woda zebrała się w luźnym daszku i zaczęła przeciekać przez materiał. Radzę ten etap wykonać bardzo starannie, by później nie nanosić poprawek, gdy do daszku doszyjemy ścianki.

3. Obrzucamy brzegi wszystkich ścianek.

Ja użyłam stopki do podwijania, a dolny brzeg obszyłam lamówką.

4. Przy górnym brzegu naszywamy taśmę oraz nabijamy napki. Będzie to umożliwiało zwijanie boków i szybkie rozwijanie ich.

5. Ścianki doszywamy do daszku, a następnie łączymy je taśmą suwakową. Taśma suwakowa ma rozsuwać się w górę i zasuwać zjeżdżając w dół.

Mimo krótkiego opisu wykonania pokrowca na huśtawkę jest to zadanie bardzo pracochłonne i wymagające dużej staranności.

Jestem bardzo zadowolona z efektu, pokrowiec uszyłam w ulubionych kolorach, za niską cenę, a mąż jest szczęśliwy, że nie musi już ściągać poduszek przed deszczem. Wystarczy pociągnąć za tasiemki z napkami i zasunąć zamek błyskawiczny, by ścianki chroniły huśtawkę przed deszczem i śniegiem.

Pozdrawiam

Unicat :)