NARZUTKA-TOP

Potrzebne materiały:
tkanina przezroczysta (np. organza, szyfon itp.) szer. 140 cm – 0,80 m, nici, kreda krawiecka.

Wykonanie:
skroić przednią i tylną część: szerokość = ½ obwodu plus 20 cm, długość 55 cm, oraz 2 ramiączka dł. 45 cm i szer. 4 cm.

Przednią i tylną część złożyć razem, zszyć boki szwem francuskim. Górny i dolny brzeg oraz dłuższe brzegi ramiączek zaprasować na lewą stronę na szer. 1 cm. Połowę zaprasowanego materiału podwinąć pod spód i przyszyć. Na górnym brzegu narzutki zaznaczyć środek na przodzie i na tyle. Przypiąć końce ramiączek ok. 12,5 cm po obu stronach zaznaczonego środka, wsuwając je pod spód. Przymierzyć narzutkę i dopasować długość ramiączek, następnie przyszyć ramiączka.

 

SZAL-KOMIN

Potrzebne materiały:
tkanina przezroczysta szer. 140 cm, dł. 0,60 m, nici, kreda krawiecka.

Wykonanie:
skroić szal o wym. 128 x 60 cm. Zaprasować dłuższe brzegi na lewą stronę na szer. 1 cm, podwinąć zaprasowany materiał na pół i przyszyć. Krótsze brzegi zszyć szwem francuskim.

 

BLUZKA

Potrzebne materiały: tkanina przezroczysta szer. 150 cm – 0,80 m, NICI, KREDA KRAWIECKA.

Wykonanie:
materiał złożyć wzdłuż na pół (150 x 40 cm). Naciąć złożony brzeg z jednej strony na dł. 85 cm. Nacięte brzegi zaprasować na szer. 1 cm na lewą stronę, zaprasowany materiał złożyć na pół, podwinąć pod spód i przyszyć. Brzegi złożyć prawą stroną do prawej, na końcu nacięcia zrobić małą zaszewkę. Na środkowy szew przodu zszyć brzegi na szer. 5 mm na długość 46 cm od dołu. Brzegi szwu rozprasować. Boczne i brzegi dół bluzki zaprasować pod spód na szer. 1 cm, podwinąć i przyszyć.
Przód i tył złożyć na długości 75 cm prawą stroną do prawej. Boczne brzegi zszyć na szer. 5 mm i dł. 50 cm od dołu. Reszta pozostaje niezszyta na podkroje ramion. Brzegi szwów rozprasować. Wywinąć bluzkę na prawą stronę.

 

SZEW FRANCUSKI

Tzw. szew francuski doskonale maskuje cięte brzegi, kiedy szyjemy z tkanin przezroczystych. Poniżej prezentujemy sposób wykonania takiego szwu.


Materiały potrzebne do przeprowadzenia próby:
dwa kawałki organzy (lub szyfonu), nożyce, szpilki, żelazko i oczywiście maszyna do szycia.

KROK 1.
Części z organzy ułożyć na sobie lewą stroną do lewej i spiąć. Zszyć na maszynie szwem szerokości 0,5 cm.

KROK 2.
Wyprasować szew na lewej i na prawej stronie. Złożyć materiał dokładnie wzdłuż szwu, prawa strona do prawej.

KROK 3.
Szyć w odległości 1 cm od brzegu, zamykając w ten sposób w środku brzegi materiału.