KOLOROWA OWOCOWA SPIŻARNIA

Wiele osób wciąż przygotowuje w domu konfitury, dżemy i kompoty. Słoiki i słoiczki z przetworami można ozdobić kolorowymi "kapelusikami" i filcowymi owocami. Tak udekorowane będą stanowiły ozdobę każdej spiżarni, mogą być także oryginalnym prezentem. Sezon owocowy przed nami, więc zawczasu przygotujmy sie do niego odpowiednio.

Serwetki na słoiki

Potrzebne są:
resztki materiału, nożyczki ząbkowane, mazak samoznikający, miarka krawiecka, słoik z konfiturą, gumowe nici.
Wykonanie:
słoik postawić do góry dnem na materiale i obrysować mazakiem kontur zakrętki. Za pomocą miarki dookoła konturu zaznaczyć w odległości ok. 1,5 cm linię (= linia szycia gumek). Dodatkowo narysować linię w odległości ok. 2–3 cm (= falbanka). Materiał wyciąć ząbkowanymi nożyczkami wzdłuż zewnętrznej linii (linia falbanki). Na lewej stronie materiału przyszyć ściegiem zygzakowym wzdłuż środkowej linii gumowe nici, uważając, aby ich nie przeszyć nitką.
Serwetkę nałożyć na słoik lewą stroną na wierzch. Końce gumki naciągnąć, aż materiał przylgnie do słoika. Gumkę zawiązać na supełek, wystające końce obciąć. Na koniec równomiernie rozłożyć marszczenie. Wywrócić serwetkę na prawą stronę.

Owoce z filcu

Potrzebne są:
wełna do filcowania w odcieniu jasnego i ciemnego różu oraz w kolorach czerwonym, zielonym, jasnozielonym, oliwkowym i białym, igła do filcowania, gąbka.
Wykonanie:
z wełny w kolorze jasnoróżowym uformować truskawkę, którą następnie wielokrotnie nakłuć dookoła igłą do filcowania. Im częściej nakłuwamy, tym bardziej zbity staje się owoc. Gąbka służy jako podkładka. Następnie za pomocą igły przymocować do truskawki po kolei liście z ogonkiem oraz małe białe kropeczki. W tym celu ułożyć białą wełnę w odpowiednich miejscach na truskawce i przyfilcować. W taki sam sposób wykonać wiśnię z czerwonego i malinę z ciemnoróżowego filcu.

Rękawica kuchenna

Potrzebne są:
tkanina w kwiatki (wielkość formatu A3, 1 pasek o wym. 5 x 15 cm), tkanina w kolorze zielonym (wielkość formatu A3, 1 pasek o wym. 5 x 15 cm, 2 paski o wym. 5 x 50 cm na falbankę), jasnoróżowy materiał na podszewkę (2 x wielkość formatu A3), tkanina w kratkę w kolorze jas- noróżowym (2 paski o wym. 5 x 50 cm na falbankę i 1 pasek 4 x 25 cm na wieszaczek), włóknisty wkład flizelinowy HH650 (2 x wielkość A3), nici, mazak samoznikający, linijka, nożyczki, szpilki, szablon (w załączniku).
Wykonanie:
każdorazowo naprasować flizelinowy wkład (obustronnie klejący) między jedną warstwą podszewki (kolor różowy) i jedną warstwą materiału wierzchniego, raz w kwiatki, raz w kolorze zielonym.
Na pikowanie narysować linie w jednym kierunku pod kątem 45° w odstępach co 2,5 cm, ostębnować ozdobnym ściegiem. Następnie zaznaczyć i ostębnować linie do nich prostopadłe.
Na szablon powiększyć przy kopiowaniu rysunek, aż będzie miał dł. ok. 35 cm. Wyciąć. Ułożyć szablon na lewej stronie pikowanego materiału, kontury przenieść na materiał mazakiem samoznikającym. Dookoła zaznaczyć zapas szwu szer. 1 cm.
Uwaga: narysować prawą i lewą część wykroju! Wyciąć obie części. Nasz model jest na jednej stronie
w kwiatki, na drugiej w kratkę.
Zszyć ze sobą wzdłuż dwa paski dł. 50 cm, jeden zielony, drugi w kropki z zapasem szwu szer. 1 cm. Na otwartych brzegach wykonać długim ściegiem dwa szwy i na ich nitkach zmarszczyć paski na szerokość rękawicy (15 cm). Falbankę przypiąć i przyszyć. Zapas szwu falbanki na obu częściach wykroju oblamować pas- kiem z materiału (5 x 15 cm).
Z paska materiału w kropki uszyć tasiemkę na wieszaczek: w tym celu zszyć lewą stroną do lewej
z zapasem szwu szer. 1 cm, wywinąć i przypiąć poniżej falbanki.
Zszyć rękawicę z zapasem szwu szer. 1 cm, ujmując wieszaczek. Zapas szwu między dłonią a kciukiem naciąć. Brzegi obrzucić, rękawicę wywinąć.

Etui na zeszyt z przepisami

Potrzebne są:
bawełniana tkanina w paski, nici, tkanina w kropki w kolorze zielonym, jasnoróżowy filc, resztki materiałów na proporczyki, jasnoróżowa tasiemka, centymetr, linijka, kreda krawiecka, Vliesofix, szablony (patrz załącznik), nożyczki, maszyna do szycia z programem do haftowania, nici do haftowania, igła do haftowania, zeszyt z czystymi kartkami, dwie kartki fotokartonu o wymiarach przedniej i tylnej okładki minus ok. 1 cm, klej w sprayu.
Wykonanie:
materiał w paski wzmocnić flizeliną. Skroić oprawę. Wymiary: na szerokość: szerokość zeszytu + 1 cm + 5 cm na podwinięcie z każdej strony + 1 cm zapasu szwu. Na długość: wysokość zeszytu + 1 cm zapasu szwu + 2 x 4 cm podwinięcia. W celu skrojenia oprawy otworzyć zeszyt, zaznaczyć kredą na materiale obrys zeszytu i jego grzbiet.
Na prawej stronie materiału wyhaftować na przedniej okładce przy użyciu maszyny do szycia i nici do haftowania bordiurę. Oprawę książki naprasować na kawałek Vliesofixu, następnie skroić. Oznaczenia przenieść na papier nośny, na grzbiecie naciąć zapasy. Papier nośny ściągnąć, nacięte zapasy złożyć na klejącą stronę. Rogi obciąć ukośnie w odległości 2–3 mm od obrysu książki. Oprawę zawinąć wokół zamkniętego zeszytu, grzbiet i nacięte zapasy trafiają na siebie. Oprawę naprasować najpierw na przednią, następnie na tylną okładkę, zeszyt jest w tym czasie zamknięty. Zapasy naprasować na wewnętrzną stronę okładki. Na kartki fotokartonu rozprowadzić klej w sprayu, kartki przykleić do wewnętrznych stron okładki. Serca (patrz załącznik) powiększyć przy kopiowaniu do pożądanego rozmiaru, skroić z filcu i przykleić za pomocą Vliesofixu. Truskawkę (patrz załącznik) powiększyć, skroić z filcu i materiału, naprasować Vliesofix. Brzeg szypułki obrębić ściegiem zygzakowym. Owoc
z filcu przymocować punktowo nićmi do haftowania. Naprasować, następnie naprasować szy-
pułkę.
Na proporczyki wyciąć z materiału:
3 trójkąty nożyczkami o ząbkowanych ostrzach, długi bok przełożyć przez sznureczek na szer. 0,5 cm i zszyć.
 

Załączniki:
schemat_rekawica.pdf
schemat_okladka.pdf