PASEK 

Zużycie materiału:

sznurek grubości ok. 5 mm, dł. 1,70 m, włóczka w różnych kolorach na pompony, ok. 80 różnokolorowych drewnianych koralików o średnicy 6 mm.

 

Wykonanie:

 • Wykonać z włóczki w różnych kolorach 6 pomponów o średnicy 3,5 cm. Nitki do związania pomponów powinny mieć dł. 40 cm. Po związaniu ująć razem końce nitek dł. 20 cm i nawlec na nie po 12 drewnianych koralików.
 • Sznurek przeciąć na 2 części, dł. odpowiednio 90 cm oraz 80 cm. Pompony ze sznurami koralików przywiązać do końców sznurków, owijając ciasno ich końce. Do dłuższego sznurka przywiązać po dwa pompony do każdego końca. Pozostałą część sznurka owinąć włóczką w różnych kolorach. Zmieniając kolor, należy związywać nitki poprzedniego i nowego koloru. Końce nitek przeciągnąć pod spód owinięcia za pomocą igły do cerowania. 

   

   

 

PLECAK

Wielkość plecaka 30 x 30 cm

 Plecak 

Zużycie materiału:

imitacja futra jagnięcego (skóra na zewnątrz, futro po wewnętrznej stronie), resztka wielkości 35 x 85 cm, wykonana szydełkiem serwetka lub łapka do garnków wielkości 20 x 20 cm, rypsowa tasiemka szer. 2,5 cm, dł. 1,40 m, sznurek grubości ok. 5 mm, dł. 0,75 m, włóczka na 2 pompony.

Skroić:

dane przy uwzględnieniu zapasów na szwy: worek (= część plecaka) szer. 67 cm, dł. 35 cm, dno dł. 23 cm, szer. 14 cm.

Szycie:

 • Ułożyć na sobie wąskie brzegi części plecaka stroną z futra na stronie z futra. Brzegi zszyć na szer. 5 mm. Brzegi szwu rozłożyć płasko. Na górnym końcu brzegi przyszyć na dł. 8 cm, na dolnym końcu na dł. 1 cm.
 •  Na skórzanej stronie dna odmierzyć w rogach zapasy szer. 1 cm. Miękkim ołówkiem zaznaczyć punkty krzyżowania się zapasów. Na dolnym brzegu plecaka odmierzyć i zaznaczyć z obu stron szwu najpierw 10,5 cm, a następnie 12 cm. Odcinek między ostatnimi oznaczeniami ma dł. 21 cm. Na oznaczeniach naciąć brzeg na dł. 1 cm.
 • Na szelki przygotować 2 kawałki rypsowej tasiemki dł. 68 cm. Szelki z rypsowej tasiemki przyfastrygować do dolnego brzegu plecaka (strona ze skóry) odpowiednio w odległości 8 cm od szwu. Drugie końce szelek sfastrygować 8 cm poniżej górnego brzegu, w odległości ok. 1 cm od szwu. By szelki nie przeszkadzały w dalszych krokach, ułożyć z nich płaskie szlufki i przypiąć szpilkami na plecaku. 
 • Wywrócić plecak stroną z futra na zewnątrz. Przyszyć dno stroną z futra do strony ze skóry na szer. 1 cm w taki sposób, aby zaznaczone punkty narożne trafiały na końce nacięć. Między warstwami materiału ujmujemy jednocześnie końce szelek.
 • 2 cm poniżej górnego brzegu plecaka wykonać naprzeciwko szwu, w odstępie 3 cm, dwa małe nacięcia na przeciągnięcie sznurka.  
 • Serwetkę ułożyć na tyle plecaka (jako klapkę) lewą stroną na stronie z futra, w taki sposób, aby jej górny brzeg znajdował się 4 cm poniżej górnego brzegu plecaka, a jej środek trafiał na szew.  Przyszyć górny brzeg serwetki (można także ręcznie). Serwetkę ułożyć w górę. Górny brzeg plecaka zawinąć na szer. 4 cm na stronę z futrem. W brzeg wsunąć sznurek, końce wyciągnąć przez otwory na zewnątrz. Przyszyć zawinięty brzeg, ujmując końce szelek. Wywrócić gotowy plecak. Usunąć szpilki z szelek.
 • Wykonać z włóczki w różnych kolorach 2 pompony o średnicy 3,5 cm. Pompony przyszyć na końcach sznurka.