Pasmanteria - co można kupić w takim miejscu? Jest to sklep, do którego wiele ludzi nie zajrzało ani razu w życiu. Jednak jego asortyment może być znacznie większy, niż myślisz. Co dokładnie można dostać w niemal każdej pasmanterii i jak rozpoznać, że w danym sklepie kupisz to, czego potrzebujesz?

Pasmanteria: co to jest?

Pasmanteria w obecnym rozumieniu tego słowa oznacza sklep, w którym można kupić różnego rodzaju akcesoria do szycia i podobnych robótek. Oryginalna definicja tego wyrazu jest jednak zupełnie inna. Dawniej oznaczał on wyroby włókiennicze, które można stosować zarówno jako samodzielną ozdobę, jak i wykończenie różnego rodzaju tkanin, obić tapicerskich lub ubrań. W asortymencie każdej pasmanterii w dalszym ciągu znaleźć można takie elementy, jednak znaczenie tego słowa znacznie się rozszerzyło, podobnie jak oferta samych sklepów.

Dobre pasmanterie z szerokim asortymentem pozwalają na zaopatrzenie zarówno osoby, która nie ma nic wspólnego z szyciem, jak i profesjonalnej krawcowej. Istnieją także duże hurtownie zapewniające towar przedsiębiorstwom różnego typu, od tapicerów, aż po krawców i innych artystów.

Również w internecie istnieją liczne sklepy z pasmanterią, dzięki którym zakupienie dowolnego produktu nie wymaga wychodzenia z domu, a w wielu przypadkach oferowany asortyment  jest naprawdę ogromny. Warto jednak pamiętać, że często kupowanie kolorowych przedmiotów przez Internet, szczególnie w przypadku tak delikatnej kwestii, jak dopasowywanie materiałów, nitek czy włóczki może być ryzykowne. Wszystko ze względu na fakt, że na monitorze kolory wyglądają zupełnie inaczej niż w rzeczywistości.

Pasmanteria: co można kupić?

Co można kupić w pasmanterii? Asortyment takich sklepów jest naprawdę szeroki i obejmuje produkty, o których możesz nie mieć najmniejszego pojęcia. Przede wszystkim, w pasmanterii można kupić różnego rodzaju włóczki, druty, szydełka, muliny, nici, igły, nożyczki, przyrządy do maszyn do szycia, materiały, kordonki, sznurki, przyborniki, guziki, tasiemki, wstążki i przyrządy do zaznaczania oraz cięcia tkaniny. W skład asortymentu takich sklepów wchodzą również nieco bardziej niestandardowe produkty, które nie zawsze przychodzą na myśl jako skojarzenie z pasmanterią. Są to, między innymi, potniki, akcesoria do biustonoszy, akcesoria do samodzielnego zrobienia lub naprawienia torebki, barwniki, farby i pisaki do tkanin, aplikacje termoprzylepne, cekiny, dżety, zapięcia czy oczka. 

Pasmanteria jest doskonałym miejscem również dla miłośników tworzenia różnego rodzaju pluszaków z tkaniny lub włóczki. W takich miejscach, oprócz niezbędnych materiałów, da się bowiem znaleźć różnego rodzaju elementy wykończeniowe w postaci plastikowych oczu, nosów czy innych ozdobnych produktów tego typu. Są one zwykle wykonane w taki sposób, aby można je było zabezpieczyć z obu stron w celu ochrony przed wypadnięciem podczas korzystania z zabawki, na przykład, przez małe dziecko. Niekiedy w takich miejscach można kupić również wypełnienie do maskotek różnego typu oraz książki dotyczące szycia, robienia na drutach lub szydełkowania.

Artykuły pasmanteryjne to również różnego rodzaju zapięcia, od klasycznych guzików, przez te zapinane na zatrzask, aż po zamki błyskawiczne. W takim sklepie znaleźć można również modele dostosowane do konkretnych ubrań, na przykład, biustonoszów. Oprócz zapięć, w skład asortymentu większości pasmanterii wchodzą także różnego rodzaju gumy używane w bluzkach z marszczonymi rękawami oraz bieliźnie. 

Niektóre sklepy typu pasmanteria oferują również ogromny wybór różnego rodzaju tkanin, od tych klasycznych, wykorzystywanych do szycia ubrań, aż po pościelowe, do kurtek, kostiumowe, obrusowe, zasłonowe i wiele innych. W sklepach z pasmanterią wyższej jakości można znaleźć również materiały o różnych właściwościach, takich jak wodoodporność czy elastyczność, a także wykroje oraz elementy maszyn do szycia. 

specjalistycznych pasmanteriach znajdziesz także mniej oczywiste przedmioty, takie jak akcesoria kaletnicze w postaci klamer, regulatorów, metalowych kółek, szydeł i zapięć. Niektóre pasmanterie posiadają w swojej ofercie również sznurki satynowe, bawełniane, bistorowe, lureksowe, woskowane i papierowe, rzemyki, paski maszynowe, ostrza, bębenki do maszyn krawieckich, lamowniki, zwijacze, stopki, wkrętaki, igły do skóry, cekinów lub filcu, karnety igłowe, noże krążkowe, przecinaki, obcinaczki, nawlekacze, zgniatacze, osłonki do noży, kredy krawieckie czy nawet kombinerki jubilerskie.

Pasmanteria: czy tylko dla krawcowych?

Artykuły pasmanteryjne nie są potrzebne jedynie krawcowym, lecz także osobom, które na co dzień nie mają zbyt wiele wspólnego z szyciem. Często bowiem dochodzi do przypadkowego urwania guzika lub konieczności zapakowania prezentu w ładną, aksamitną wstążkę w konkretnym kolorze. W pasmanterii można dostać również tak podstawowe przedmioty, jak igła i nitka w setkach odcieni. Zdarza się również, że taki sklep stanowi prawdziwą gratkę dla rodziców dzieci, które muszą wykonać różne zadania na zajęcia z plastyki. W takich sklepach znajdziesz bowiem nie tylko włóczkę, lecz także filc, pompony, ozdobne koronki i wiele innych materiałów pomocnych, na przykład, przy tworzeniu kartek świątecznych.

Artykuły pasmanteryjne mogą mieć naprawdę różne ceny. Wszystko zależy od takich czynników, jak lokalizacja, wielkość filii czy liczba pracowników. Najtaniej jest zwykle w specjalnych hurtowniach, jednak tego typu miejsca są otwarte jedynie dla przedsiębiorców. Klienci detaliczni, którzy potrzebują artykułów pasmanteryjnych do własnych, niewielkich projektów lub zajmują się szyciem w sposób amatorski niestety muszą zostać przy nieco droższych, ogólnodostępnych sklepach z takim towarem.

Czym się wyróżnia dobra pasmanteria?

Każdy sklep z pasmanterią jest inny, jednak niewątpliwie te lepsze z nich cechują się niezwykle szerokim asortymentem pozwalającym na zakupienie wszystkich produktów, których potrzebujesz. Zwykle są to większe lokale wyposażone w artykuły naprawdę wielu marek. Często zdarza się bowiem, że podczas tworzenia robótki skończy się włóczka i konieczne jest zakupienie identycznego modelu. W pasmanteriach z szerokim asortymentem istnieje znacznie większa szansa na znalezienie włóczki konkretnej firmy. W takim przypadku można skorzystać również ze sklepu online.

Pasmanterie wyższej klasy często są wyposażone w trudno dostępne elementy maszyn do szycia, takie jak różnego rodzaju igły radzące sobie nie tylko z klasycznymi tkaninami, lecz także naturalną lub syntetyczną skórą. Dobre pasmanterie zazwyczaj mają jednak znacznie wyższe ceny, co ma związek z szerokim asortymentem, prestiżową lokalizacją i kompetentną obsługą. Czasami zaopatrzenie się w niezbędne produkty przez internet okazuje się zatem znacznie bardziej opłacalną opcją.

Zobacz nasze zestawienie z pasmanteriami z całego kraju >>