MATERIAŁY:
(na narzutę o wymiarach 138 x 126 cm)

Wierzch narzuty: 12–14 resztek różnych tkanin na 140 sześciokątów.
Pasy dookoła (długość pasów zależy od ostatecznych wymiarów nrzuty):
- 4 pasy w niebieski wzór, szer. 4 cm
- 4 pasy w różowy wzór, szer. 9 cm
- 4 pasy w jasny wzór, szer. 13,5 cm
Tył narzuty:
- tkanina bawełniana o wymiarach ok. 142 x 136 cm, wzorzysta lub jednokolorowa
- włóknisty wkład o wymiarach ok. 142 x 136 cm
- włóczka w kremowym kolorze, igła do haftowania
- sztywna tektura, papier pakowy*
- przezroczysty papier (pergamin), ołówek
- taśma klejąca
- dopasowane kolorystycznie nici
Pomocne przyrządy:
- podkładka do cięcia, okrągły nożyk, linijka, nóż tapicerski

* Zamiast papieru pakowego można wykorzystać specjalny papier do wykrojów o nazwie "freezer paper". Wystarczy go naprasować, a potem można go bez problemu oderwać.

WYKONANIE SZEŚCIOKĄTÓW
Przygotować szablon w formie sześciokąta - wszystkie jego boki mają dokładnie 6 cm długości (szablon uwzględnia zapasy szwów). Skroić z różnych tkanin 140 sześciokątnych elementów. Wyciąć z papieru pakowego 140 sześciokątów o bokach długości 5 cm. Każdy papierowy sześciokąt przypiąć na lewej stronie sześciokąta z materiału. Wystające dookoła zapasy zawinąć przez brzegi papieru i przykleić do niego taśmą klejącą. Rogi zapasów zabezpieczyć ściegiem powrotnym, nie wbijając igły w papier (patrz rys. 1). Oderwać taśmę klejącą, wyprasować wszystkie sześciokąty.

ZSZYWANIE PATCHWORKU
Wszystkie sześciokąty ulożyć na chuście w 14 rzędach po 10 sześciokątów każdy (po skończeniu kolejnego etapu pracy wystarczy niezszyte jeszcze sześciokąty przypiąć szpilkami do chusty i zwinąć ją, wtedy przy kontynuowaniu pracy nie trzeba ich na nowo układać). Najpierw złożyć dwa sześciokąty prawą stroną do prawej i zszyć wzdłuż jednego brzegu drobnym ściegiem okrętkowym nićmi dopasowanymi kolorystycznie do patchworku (patrz rys. 2). Szyjąc, nie należy przebijać papieru, a rogi sześciokątów powinny zawsze dokładnie się stykać. W kolejnym etapie pracy przyszywać następne sześciokąty. Całość wyprasować.

WYKOŃCZENIE
Wyrównać zewnętrzne brzegi patchworku (patrz rys. 3). Przyszyć maszynowo pasy otaczające sześciokąty: najpierw niebieski, potem różowy i na kocu jasny (patrz rys. 4). Zapasy szwów każdorazowo zaprasować na lewą stronę. Usunąć fastrygę z lewej strony i papierowe wkłady. Na podkładce rozłożyć wkład, ułożyć na nim wierzch narzuty prawą stroną do góry, na wierzch ułożyć tył narzuty prawą stroną do dołu (patrz rys. 5). Spiąć wszystkie warstwy i zszyć maszynowo, zostawiając otwór do wywinięcia narzuty. Zapasy szwów na rogach obciąć ukośnie, wywinąć narzutę, otwór zaszyć ręcznie. Wyprasować brzeg narzuty. Igłą do haftowania szyć wełnianą nitką na co drugim sześciokącie kilkoma ściegami przez wszystkie warstwy. Następnie zawiązać nitkę i zostawić końce, aby dekoracyjnie wystawały na długość ok. 3,5 cm (patrz rys. 6).