Co było w przeszłości...
Peleryna ma same zalety. Jest praktyczna i wygodna, co docenili już nasi przodkowie. Przez wieki był to strój noszony zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Królowie w pelerynach obszytych gronostajem wyglądali dostojnie i majestatycznie, rycerze mogli ukryć pod nimi szpady i miecze, a damy narzucały je na swoje mniej lub bardziej obszerne suknie. Peleryny miały często kaptury, były długie lub krótkie w formie narzutek, stanowiły ciepłe odzienie lub ochronę przed deszczem. Były także w przeszłości, podobnie teraz, elementem mody...
Ot, choćby w latach 50. ubiegłego stulecia, kiedy peleryny znów powróciły do łask i modnisie, ale także gwiazdy filmowe chętnie je nosiły. Moda tamtej dekady była podporządkowana surowym zasadom: miało być elegancko i zawsze bardzo kobieco, ale stroje nie mogły być nadmiernie seksowne i odsłaniać zbyt wiele. Ulubione wówczas kolory to barwy pastelowe, żeby nie powiedzieć cukierkowe. W takich kolorach były też peleryny, które chętnie nosiła Doris Day czy Grace Kelly. W latach 60. peleryna ustąpiła miejsca płaszczowi, ale ze sceny modowej zniknęła na krótko, bo już w połowie lat 70. wróciła triumfalnie, by znów królować w modzie. Peleryny w tym okresie były bardzo obszerne i kolorowe, tak jak cała moda epoki hippisów.

Peleryna – strój uniwersalny
Niezliczone wersje tego fasonu sprawiają, że jest to strój dla kobiet o różnych sylwetkach i w każdym wieku. Do wyboru są peleryny klasyczne o linii litery A, bardzo krótkie, o długości do połowy uda lub sięgające do kostek, obszerne lub przylegające do ciała, wytworne lub w wersji sportowej. Przy tylu możliwych wariantach decyzja, czy wybrać model z kołnierzem, kapturem, stójką czy może z obszernym miękkim szalem, to już pestka. Jak widać – wszystkie opcje dozwolone! A ponadto peleryna pasuje niemal do wszystkiego, zarówno do spodni, jak i spódnicy, do sukienki, cienkiej bluzki czy grubego golfu. Właściwie są tylko dwa elementy, które w połączeniu z peleryną nie wyglądają korzystnie – szerokie spodnie i torebka noszona na ramię. Lepiej zakładać do peleryny wąskie spodnie, a co do torebki, nieodłącznego atrybutu kobiety, to kopertówka czy niewielki kuferek będą w tym przypadku idealnym dodatkiem. Podobnie jak długie rękawiczki.

To doprawdy zadziwiające, jak wielką karierę w historii mody zrobił ten prosty kawałek materiału, bez rękawów, za to z wycięciem na ręce. Ale stało się tak z pewnością dlatego, że żaden płaszcz ani kurtka nie dodają kobiecie tyle klasy i elegancji co peleryna.