PRZYGOTOWANIE
Części plastronu sa zawsze integralną częścią wykroju sukienki czy bluzki. Skopiować i skroić części plastronu z zapasami na szwy i podłożenie. Można sobie ułatwić krojenie przednich części plastronu, kopiując część z wykroju dwukrotnie i sklejając je na środku przodu. Kontury wykroju i wszystkie zaznaczone na częściach linie i oznaczenia (pomijając kierunek nitki) przenieść za pomocą radełka (najlepiej o gładkim brzegu) i papieru do kopiowania na lewą stronę części z materiału. Na tyle i tylnych częściach plastronu zaznaczyć środek, przeszywając go na na zapasach szwów drobną fastrygą (dł. ściegu ok 5 mm). Na przodzie na dolnym końcu szwu nasady plastronu naprasować na lewej stronie kawałek flizeliny G785 o wymiarach ok. 2 x 2 cm (rys. 5), aby uniknąć nadrywania się szwu. Zszyć szwy ramion na sukience.

NAJPIERW SZYJEMY PLASTRON...
1.
Ułożyć na sobie części plastronu, prawą stroną na prawej. Spiąć wzdłuż środka przodu (złożenie materiału) od poprzecznej kreski aż do dołu. Zszyć (rys. 1).

2.
Przednie części plastronu złożyć wzdłuż szwu i środka przodu lewą stroną do lewej.Wyprasować szew i przednie brzegi rozcięcia. Brzegi ramion leżących na wierzchu przednich części plastronu złożyć w dół. Brzegi ramion leżących na dole przednich części plastronu ułożyć prawą stroną do prawej jednej tylnej części plastronu. Spiąć szwy ramion. Zszyć (rys. 2). Rozprasować zapasy szwów.

3.
Drugą tylną część plastronu ułożyć prawa stroną na prawej pod brzegi ramion drugiej przedniej części plastronu, spiąć szwy ramion. Zszyć (rys. 3). Rozprasować zapasy szwów. Tylne części plastronu ułożyć na sobie lewą stroną na lewej. Sfastrygować ze sobą na podkroju szyi i brzegach nasady. Tak samo sfastrygować przednie części plastronu.

...POTEM GO WSZYWAMY

4. 
Najpierw przypiąć do sukienki prawą stroną do prawej połowę plastronu, zaczynając od środka przodu i kończąc na środku tyłu. Przyszyć. Początek i koniec szwu zabezpieczyć ściegiem powrotnym (rys. 4).

5.
Zapas szwu przodu naciąć na środku przodu aż do linii szycia (rys. 5).

6.
Przypiąć do sukienki drugą część plastronu, zaczynając od środka przodu i kończąc na środku tyłu. Przyszyć (rys. 6). Zapasy szwu nasady plastronu ująć razem i obrzucić. Zaprasować na sukienkę. Dalej szyć sukienkę zgodnie z tokiem czynności.