Plecak

Wymiary ok. 44 x 58 cm 

Zużycie materiału: lniane płótno szer. 150 cm, dł. 0,60 m, sznurek o średnicy 7 mm, dł. 1,65 m, haczyk i 6 nitów do nabicia, średnica wewnętrzna 8 mm, nici do szycia.

Skroić:

plecak dł. 122 cm, szer. 48 cm,

2 ramiączka dł. 60 cm, szer. 10 cm (w wymiarach uwzględniono już zapasy).

 

Wykonanie:

- Plecak złożyć na długość 61 cm, brzeg złożenia zaznaczyć fastrygą. Na spodzie, 7 cm powyżej zaznaczonej linii, zaznaczyć na bocznych brzegach plecaka nasadę ramiączek.

- Na ramiączkach zaprasować po jednym końcu na szer. 1 cm na lewą stronę materiału. Po jednym długim brzegu zaprasować pod spód na szer. 3 cm. Zaprasować pod spód na szer. 3 cm pozostałe brzegi, podwinąć na szer. 2 cm i wąsko przyszyć. Ramiączka ułożyć ukośnie na tyle plecaka, dolne końce ramiączek przyfastrygować powyżej oznaczeń, obciąć wystające ukośne końce.

- Plecak złożyć wzdłuż zaznaczonej linii prawą stroną na prawej, zszyć boczne brzegi od złożenia na dł. 49 cm (szerokość zapasu – 2 cm). Rozprasować zapasy szwów, następnie zaprasować pod spód pozostałe górne brzegi na szer. 2 cm. Zapasy powyżej szwów podwinąć na szer. 1 cm i wąsko przyszyć.

- Plecak złożyć w taki sposób, żeby boczne szwy leżały na dolnej zaznaczonej linii. Ostębnować dolne rogi na szer. 7 cm (patrz też Krok-po-kroku, punkt 5 w magazynie na str.). Wywrócić plecak.

- Ostębnować górne rogi na szer. ok. 5 cm. Złożyć do dołu, zaprasować i przypiąć. Na środku ukośnych brzegów oraz na środku górnego, prostego brzegu, w odległości 2,5 cm zaznaczyć miejsca nasady okrągłych nap. Nabić napy. Przy pojedynczym materiale dla wzmocnienia podłożyć podwójnie złożone kawałeczki materiału. Po nabiciu przyciąć brzegi kawałeczków materiału.

- Ze sznurka obciąć 2 razy po 40 cm. Jeden kawałek sznurka przełożyć przez poprzeczkę haczyka, końce sznurka wsunąć w otwarte końce jednego ramiączka. Końce ramiączka wąsko zszyć maszynowo lub ręcznie. Drugi koniec sznurka dokładnie w ten sam sposób przymocować do drugiego ramiączka. Pozostałą część sznurka wciągnąć przez nity w rogi plecaka. Na końcach sznurka zawiązać supełki.