Tak się ostatnio wciągnęłam w przeróżne robótki ręczne, że szycie ubrań poszło na bok. Może to dziwne, nie wiem, źle mi z tym nie jest. Można chyba czasem porobić coś innego i nie ma w tym nic złego :-)

Tym razem wpadł mi do głowy pomysł na zrobienie podkładek pod talerze ze sznurka. Pokażę Wam oczywiście co i jak.

Sznur zakupiłam na pl. Grzybowskim w sklepie powroźniczym, jest to bawełniany gruby sznur i jest go 100 m w motku. Wychodzi z tego spokojnie kilka podkładek. Jeden motek kosztuje ok. 45 zł.

 

 

Zanim zrobiłam ostateczne zdjęcia i ten tutorial, przeszłam jak zawsze kilka nieudanych prób. To co tu widzicie to są już te sprawdzone metody :-)

 

Na początek układam ze sznurka taką pętelkę. Pod spód chowam początek sznura a jego długość układam zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.

 

 

Zaczynam szycie na takiej formie.

 

 

Szyję dużym zygzakiem prowadząc koło tak aby zygzak łapał swoimi bokami obydwa sąsiadujące ze sobą sznurki.

 

 

Kilka pierwszych okrążeń przeszywam używając stopki kroczącej. Bardzo jej lubię używać gdy szyję z nietypowych materiałów. Jest mega pomocna.

 

 

Na tym etapie jeszcze co kawałek podnoszę stopkę, obracam kółeczko i przeszywam kilka kolejnych uderzeń igły. Po tym znów podnoszę stopkę, odrobinę przekręcam powstające kółeczko i znów kawałeczek przeszywam.

Dochodzę do takiej wielkości, ucinam nitkę i zejmuję stopkę.

 

 

Dalszą część kółka, już do samego końca szyję bez stopki, na samym mocowaniu do stopki. Robię tak ponieważ wypróbowałam wszystkie jakie mam (z rolkami, kroczącą, teflonową, do haftu) i każda powodowała takie ściąganie sznurka, że nie powstawała mi płaska podkładka lecz miseczka....

Tylko całkowite zdjęcie stopki uwolniło mnie od tego kłopotu ponieważ sznureczki zostają zeszyte zanim dojadą do mocowania stopki. Jest to oczywiście nieco trudniejsze i wymaga pewnej wprawy, trzeba się skupić żeby sznurki się nie porozjeżdżały ale po kilku próbach szło mi już naprawdę nieźle :-)

No i zaczęły mi wychodzić ładne, płaskie kółeczka.

 

 

Dla ułatwienia założyłam sobie dodatkowo większy stół do maszyny. 

 

 

Żeby ładnie zakończyć taką podstawkę można ucięty sznurek schować pod spód i przyszyć lub zrobić taki wieszaczek. Wystarczy uciąć sznurek i zrobić pętelkę chowając jego koniec pomiędzy podstawkę a ostatni rządek.

 

 

Wyszły mi takie podstaweczki.

 

 

Myślę że będą się ładnie prezentowały na naszym białym stole :-)

 

 

Jak myślicie, fajny pomysł?

Pozdrawiam Was serdecznie!!!