Panie, które często szyją, wiedzą, jak pomocna jest poduszeczka do igieł i szpilek. Nie trzeba ich wyszukiwać w pudełeczku i są zawsze pod ręką. A jeśli taki igielnik jest kolorowy i ma zabawny kształt, to może być ponadto ozdobą krawieckiego kącika.
Proponujemy poduszeczkę w kształcie jeżyka, a jak ją wykonać pokażemy w trzech krokach.

Wymiary (od pyszczka do końca):
duży jeż – 14,5 cm, średni – 11,6 cm, a mały jeżyk – 7,2 cm

Szablony można przygotować według wykroju, który zamieszczamy w załączniku. Wykrój ma oryginalną wielkość dużego jeża, na średniego jeża trzeba go zmniejszyć do 80%, a na małego do 50%

Potrzebne są:
resztki tkanin i filcu w dowolnych kolorach i wzorach, wata do wypełnienia, mulina, nici, nożyce, mazak samoznikający, linijka, igły.

Ściągnąć i wydrukować wykrój z załącznika. Sporządzić szablony i przypiąć je do tkanin złożonych podwójnie, prawą stroną do środka. Wyciąć części igielnika z zapasem 7 mm. Szablony uszu przypiąć do filcu i wyciąć.

KROK 1.
Zszyć szew na brzuchu, zostawiając na środku otwór. Zapas szwu na dolnym brzegu części z wzorzystej tkaniny (grzbiet) zaprasować na lewą stronę na szer. 7 mm. Przypiąć tę część do części korpusu, tak jak pokazują pasery.

KROK 2.
Przeszyć wzdłuż brzegu, następnie ułożyć obie części korpusu prawą stroną na prawej. Zszyć wzdłuż górnego brzegu między paserami. Spiąć brzuch z korpusem i zszyć. Naciąć zapasy szwów.

KROK 3.
Przez otwór na brzuchu wywinąć materiał na prawą stronę. Wypełnić jeżyka watą i zaszyć otwór. Muliną wyhaftować pyszczek i oczy. Zgodnie z oznaczeniami przyszyć drobnymi ściegami uszy, dolne brzegi zawinąć do środka uszu i zszyć.

Załączniki:
schemat jezyk.pdf