Poduszka ma zapinaną na zamek błyskawiczny poszewkę, którą można bez problemu zdejmować do prania. Środek jest wypełniony kulkami ze styropianu.
Wymiary poduszki: średnica 65 cm, wysokość 19 cm

Potrzebne materiały
Poszewka: wełniana flanela w kratę szer. 140 cm, dł. 70 cm, bawełniana cupra szer. 140 cm, dł. 35 cm, drobny sztruks w kolorze zielonym szer. 140 cm, dl. 50 cm, resztka bawełnianej tkaniny w kolorze błękitnym wielkości 25 x 70 cm, resztka sztruksu w kolorze czerwonym wielkości 20 x 25 cm, zamek błyskawiczny dł. 75 cm, flizelina do aplikacji.

Wsyp: bawełniane płótno szer. 140 cm, dł. 115 cm, kulki ze styropianu

Zapasy:
radzimy dodać na wszystkie brzegi po 1 cm zapasu.

Skroić:
z flaneli
a) koło na wierzchnią część powłoczki o średnicy 65 cm
z cupry
b) 2 połówki koła na spodnią część powłoczki o promieniu 32,5 cm
z zielonego sztruksu
c) 2 boczne części powłoczki dł. 102 cm i szer. 19 cm
d) 2 plisy dł. 65 cm i szer. 4 cm
e) uchwyt dł. 30 cm, szer. 9 cm (gotowa szerokość 4,5 cm)
z błękitnego materiału
2 plisy dł. 65 cm, szer. 3,5 cm
4 pliski dł.65 cm, szer. 1,5 cm

Szycie:
Na wierzchniej części poszewki zaznaczyć kredą krawiecką środek wzdłuż i w poprzek do kierunku nitki. Między tymi oznaczeniami narysować kredą w jednakowej odległości ukośnie 8 linii (tak jak na torcie dzielonym na porcje). Na plisach ze sztruksu i błękitnego materiału zaprasować brzegi pod spód na szer. 1 cm. Pliski z jasnobłękitnej tkaniny złożyć na pól, lewą stroną do środka i zaprasować. Przyfastrygować od spodu do brzegów plis ze sztruksu tak, by ich brzegi wystawały na szer. 7 mm. Do wierzchniej części poszewki przypiąć najpierw, zgodnie ze zdjęciem modelu, błękitne plisy w taki sposób, by ich środek leżał na liniach zaznaczonych kredą. Brzegi przyszyć wąsko.
Na uchwycie zaprasować pod spód brzegi. Uchwyt złożyć wzdłuż na pół lewą stroną do środka. Zaprasować. Brzegi wąsko zszyć lub ostębnować. Uchwyt przypiąć na środku do jednej części bocznej. Końce przyszyć najpierw wąsko i drugi raz na szer. 4 cm oraz na krzyż.
Skopiować rysunek motywu kości. Resztkę czerwonego sztruksu przeciąć na dwie części wielkości
10 x 25 cm, części naprasować na siebie za pomocą flizofiksu, lewą stroną do lewej. Wyciąć kość, brzegi obrzucić gęstym ściegiem zygzakowym. Motyw ułożyć na wierzchniej części poszewki, przyszyć.
Spodnie części poszewki ułożyć na sobie prawą stroną na prawej. proste brzegi zszyć na jednym końcu na dł. 5 cm. Pozostałe brzegi to brzegi rozcięcia zapinanego na zamek błyskawiczny. Zszyć części boku poszewki. Pozostałe wąskie brzegi ułożyć prawą stroną na prawej, zszyć na jednym końcu na dł. 4 cm. Pozostała część to rozcięcie na zamek. część boczną przyszyć do części spodniej tak, aby brzegi rozcięcia trafiały na siebie. Zapasy szwu ułożyć na części bocznej. Szew wąsko ostębnować. Zapasy rozcięcia zawinąć pod spód. Od spodu przyszyć zamek w taki sposób, aby ząbki były zakryte. Rozpiąć zamek. Część boczną poszewki przyszyć do części wierzchniej. Wąsko ostębnować wzdłuż szwu. Poszewkę wywrócic na prawa stronę.
Na spodnich częściach wsypu zszyć proste brzegi, zostawiając otwór dł. 20 cm. Zszyć krótkie brzegi części bocznej. Część boczną przyszyć do wierzchniej i spodniej części wsypu. Wywrócić na prawą stronę, wypełnić kulkami ze styropianu. Zaszyć otwór w szwie. Wsunąć wsyp w poszewkę.

Wskazówka: do prania poszewki najlepiej stosować płyn odkażający.

Załączniki:
psia_poduszka_schemat.pdf