Czy twoje krzesła nie potrzebują nowych poduszek? A może zmieniasz wystrój mieszkania lub urządzasz swój balkon/ogród? Zwłaszcza teraz kiedy dni robią się cieplejsze, a większość czasu z powodu epidemii koronowirusa spędzamy w domu, poduszki mogą być bardzo przydatne. Uprzyjemnią w końcu relaks w ogrodzie lub na balkonie! Ich uszycie nie zajmie dużo czasu i będzie dobrym ćwiczeniem dla osób początkujących. Co więcej do ich wykonania, w myśl idei zero waste, możesz wykorzystać materiały z niepotrzebnych już ubrań, np. bluzek, a nawet dżinsów. Baw się szyciem, wiosennie ozdób swój balkon lub ogród, a przy tym wszystkim dbaj o środowisko!

Poduszka na krzesło - materiały 

Potrzebne materiały (na 1 poduszkę):

• bawełna (100%) w 4 kolorach szer. 112 cm, dł. 20 cm dla każdego koloru (dla koloru, którego użyjesz na spód i paski do wiązania, potrzebujesz dł. 50 cm)

• watolina szer. 140 cm, dł. 50 cm

Wielkość poduszki: 41 x 41 cm

Krojenie: brzegi części, które są zszywane razem, wykrój z zapasem 1,5 cm na szew, pozostałe brzegi i elementy skrój z zapasem 1 cm na szew

Elementy bawełniane: kwadrat 13 x 13 cm 4 razy z każdego koloru (w tym 1,5 cm zapasu na szew), tył 43 x 43 cm 1 raz (w tym 1 cm zapasu na szew), wiązania 37 x 4 cm 4 razy (w tym 1 cm zapasu na szew). 

Watolina: kwadrat 43 x 43 cm 3 razy (w tym 1 cm zapasu na szew).

Poduszka na krzesło - instrukcja szycia

Krok 1. 1. Ułóż na płaskiej powierzchni wszystkie elementy patchworku, tak jak chcesz je zszyć, po 4 kwadraty w każdym rzędzie. Zszyj ze sobą kwadraty, pamiętając o zostawieniu 1,5 cm zapasu na szew. Po każdym zszyciu rozprasuj szwy.

Krok 2. Przygotuj watolinę i nałóż dwie warstwy na siebie, a następnie doszyj je do uszytego patchworku bardzo blisko brzegu. Odtąd pracuj z patchworkiem i watoliną, jakby był to jeden materiał.

Krok 3. Jeden fragment watoliny doszyj blisko krawędzi na lewej stronie tyłu poduszki. Również pracuj z tą częścią jakby to był jeden materiał.

Krok 4. Paski do wiązania złóż prawą stroną do prawej wzdłuż dłuższej krawędzi i zszyj długi brzeg oraz jeden krótki. Wytnij zapasy szwów na rogach i wywiń paski na prawą stronę. Ostębnuj po prawej stronie paski wzdłuż krawędzi na szer. 0,2 cm od brzegu.

Krok 5. Przypnij szpilkami lub przyfastryguj paski otwartym brzegiem do krawędzi poduszki w odl. 7 cm od rogu z patchworku i od dołu poduszki.

Krok 6. Złóż prawą stroną do prawej przód z patchworku wraz z tyłem i zszyj wzdłuż krawędzi, pozostawiając otwór na wywinięcie. Wytnij 0,5 cm watoliny na niezszytym odcinku, aby łatwiej było zaszyć otwór. Zaszyj go.

Krok 7. Ręcznie połącz wierzchnią część poduszki z dołem, zszywając punktowo w miejscach, gdzie stykają się łączenia kwadratów. Użyj do tego podwójnej nitki i grubej igły.

Gotowe! Jak widzisz uszycie poduszki patchworkowej na krzesło wcale nie jest takie trudne! Instrukcja szycia pochodzi z magazynu "Kocham Szycie" 5/2019

Zobacz także tutorial szycia pierwszej poszewki na poduszkę oraz okrągłej poduszki dekoracyjnej!  

Interesujesz się patchworkiem? Sprawdź nasze magazyny - teraz w darmowej dostawie! 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat roślin i kwiatów? Kup nasze magazyny ogrodnicze