Przybornik

Rozmiar po złożeniu ok. 19 x 24 cm

Potrzebne materiały:
skóra nappa, 1 płat ok. 50 x 60 cm, dzianina dresowa ok. 45 x 60 cm, resztki tkaniny, np. lnianej, i włókniny, przezroczysta koszulka foliowa (ofertówka), gumka szer. 1 cm, ok. 50 cm, gumka szer. 2,5 cm ok. 35 cm, zamek błyskawiczny dł. 20 cm, nici, samoznikający mazak, kalka, klej w sztyfcie.

Schematy
Przygotować wykrój oryginalnej wielkości, uwzględniając dane w centymetrach podane na schemacie. Odciąć dolne skrzydełko przeznaczone na kieszeń na nici do haftu. Wydrukować i wyciąć schematy części A i B.

Skroić:
ze skóry
część zewnętrzną przybornika  1 x
kieszonkę na nożyczki 1 x
kieszeń na szydełka 1 x
rzemyk do wiązania dł. 60 cm, szer. 2 cm (gotowa szer. 1 cm)
obszycia kieszeni na nici do haftu szer. 2 cm oraz dł. 11, 5 cm (2) i 21 cm (1)

z dzianiny dresowej
część wewnętrzną przybornika 1 x

z koszulki foliowej
kieszeń  2 x z zapasami 1 cm na górnych brzegach, pozostałe brzegi kroić bez zapasów.

Szycie

Kieszeń na nożyczki (A):
górny prosty brzeg zawinąć pod spód na szer. 1 cm i przyszyć. Ułożyć kieszeń tak, jak pokazuje zdjęcie i wąsko przyszyć.

Poduszeczka do igieł:
skroić z resztki tkaniny prostokąt o wym. 9 x 11 cm, a z włókniny – 7 x 9 cm. Przypiąć włókninę od spodu. Zaprasować brzegi prostokąta na szer. 1 cm. Ułożyć poduszeczkę do igieł na odpowiednim miejscu wewnętrznej części przybornika i wąsko przyszyć brzegi.

Gumki na przybory:
z gumki szer. 1 cm odciąć odcinki: 1 x 15 cm, 2 x 5 cm, 1 x 10 cm i 1 x 7 cm. Przypiąć je na wewnętrznej stronie przybornika tak jak na zdjęciu. Ze skóry wyciąć 11 kwadratów o wym. 12 x 12 mm, ułożyć je na końcach gumek i wąsko przyszyć na brzegach. Jedenasty kwadracik przyszyć na środku gumki o dł. 10 cm.

Kieszeń na szydełka:
przypiąć część ze skóry tak jak na zdjęciu, zachowując odległość 7 mm od bocznej linii zagięcia skrzydła przybornika i od dolnego brzegu. Górny brzeg będzie odpowiednio odstawał. Przyszyć wąsko dolny brzeg i boczne brzegi kieszeni. Przeszyć wzdłuż zaznaczonych przerywanych linii i ułożyć nadmiar skóry równomiernie, by powstały jednakowe kieszonki na szydełka.

Gumki na tamborek:
z gumkis zer. 2,5 cm uciąć 2 odcinki po 16 cm i ułożyć na wewnętrznej części przybornika tak, jak pokazuje zdjęcie. Wyciąć ze skóry 4 prostokąty o wym. 1.2 x 2,7 cm i przyszyć je na końcach gumek.

Kieszeń na nici do haftowania
na środku jednej części z folii ułożyć zamek błyskawiczny i przyszyć wzdłuż taśm i wzdłuż ząbków zamka. Rozciąć folię pod zamkiem na linii szwu wzdłuż ząbków. Złożyć obie części z folii lewą stroną do lewej i skleić brzegi. Krótsze paski skórzane na obszycie przykleić do bocznych brzegów kieszeni w taki sposób, by wystawały na 1 cm. Zawinąć wokół brzegów i wąsko przyszyć. Podobnie obszyć dolny brzeg kieszeni. Górny brzeg kieszeni przykleić na szer. 1 cm do dolnego brzegu części skórzanej przybornika

Wykonanie całości przybornika:
ułożyć na sobie wewnętrzną i zewnętrzną część przybornika lewą strona do lewej. Skleić brzegi na szer. 1 cm. Przeszyć brzegi dwukrotnie, raz wąsko, a raz w odległości 7 mm od brzegu, ujmując przy tym kieszeń na nici do haftu. Na górnym skrzydełku napisać samoznikającym mazakiem inicjały właścicielki przybornika i wyszyć je maszynowo.

Wiązadło:
skórzany rzemyk złożyć wzdłuż i zszyć brzegi. Na środku górnego skrzydła przybornika przypiąć od zewnętrznej strony środek rzemyka i przeszyć w tym miejscu dwukrotnie; w formie kwadratu i na krzyż. Na końcach rzemyka zawiązać supły.

Załączniki:
schemat.pdf