Kolczyki 

POTRZEBNE MATERIAŁY:
resztki rafii w kolorze naturalnym, różowym, turkusowym i żółtym oraz nici w odpowiednich kolorach, szydełko nr 4, igła z tępym czubkiem, 2 zaczepy do kolczyków w kolorze złotym, 2 żółte kwiatki wykonane szydełkiem (można poszukać w pasmanteriach), 4 gotowe (lub wykonane samodzielnie z grubej muliny) żółte chwosty, żółte cekiny i podłużne koraliki, 2 niebieskie koraliki ze strasu, resztki specjalnej taśmy z pomponikami w kolorze żółtym i turkusowym, igła, małe nożyczki.

WYKONANIE:
z rafii w kolorze naturalnym wykonać szydełkiem łańcuszek i zwinąć go spiralnie, przyszywając za pomocą tępej igły poszczególne zwoje tak, by leżały obok siebie. Kiedy spirala osiągnie przekrój ok. 4,5 cm, zaszyć końce rafii. Podobną techniką wykonać druga spiralę. Na środku każdej przyszyć małymi ściegami kwiatek, ozdobić cekinami i koralikami, centralnie naszyć po 1 dużym niebieskim koraliku. Odciąć po 2 żółte i 3 turkusowe pomponiki na każdy kolczyk, uformować i naszyć. Z kolorowej rafii wykonać 6 chwostów. Na dolnym brzegu każdej spirali umocowac po 2 chwosty z muliny i 3 chwosty z rafii. Na górnych brzegach zamocować zaczepy kolczyków.

Torba worek

POTRZEBNE MATERIAŁY:
jutowy worek, taśma rypsowa w kolorze czerwonym szer. 2 cm, dł. 0,65 m, 1 m elastycznego sznurka, zapleciony sznur z juty dł. 1,20 m, taśma z frędzlami szer. ok 5 cm, dł.0,65 m, wąska taśma z koralikami dł. 0,65 m, 2 szydełkowe kwiatki, nici, gruba igła do haftowania, różnokolorowa wełna na pompony, widelec.

WYKONANIE:
wyciąć części torby worka: spód o Ø 18 cm, górną część torby szer. 62 cm i wys. 22 cm. Boki o dł. 22 cm zszyć prawą stroną do prawej (szerokość szwu 1 cm). Rozprasować zapasy szwu. Przypiąć taśmę z frędzlami w odległości 11 cm od dołu, końce taśmy zawinąć na szwie, górny brzeg taśmy przyszyć. Na górnym brzegu taśmy z frędzlami naszyć ręcznie taśmę z koralikami. Tę część torby w odległości 8 mm i 12 mm przestębnować szerokim ściegiem, końce nitki pozostawić i ściągnąć za jej pomocą materiał torby do uzyskania gotowej szerokości 50 cm. materiał rozłożyć równomiernie na obwodzie. Przyszyć spód torby do dolnego brzegu górnej części torby. Rypsową taśmę zszyć na końcach, gotowy obwód – 60 cm. Taśmę złożyć na szerokości na pół i zaprasować. Ułożyć taśmę wokół górnego brzegu torby i przyszyć ściegiem zygzakowym. Ułożyć górną część torby płasko w taki sposób, aby szew leżał z tyłu na środku, zaznaczyć boczne załamane brzegi. Elastyczny sznurek przeciąć na pół i przewlec za pomocą igły przez materiał torby w odległości ok. 5 cm od górnego brzegu, zaczynając od miejsc zaznaczonych na bokach. Rozciągnąć sznurki na szerokość torby i związać końce. Na przodzie torby naszyć szydełkowe kwiatki. Końce jutowego sznurka przyszyć w zaznaczonych na bokach miejscach ok. 6 cm poniżej górnego brzegu, by powstał uchwyt torby worka.

 

Tak wykonuje się pompony: nawinąć włóczkę kilkanaście razy wokół widelca. Powstały w ten sposób tunelik związać na środku nitką, naciąć włóczkę po obu stronach tunelika i uformować pompon. Podobnie postępować z włóczką w pozostałych kolorach.

 

Część pomponów naszyć dekoracyjnie na przodzie torby, po jednym pomponie naszyć na każdym z końców sznurka do ściągania worka.

Bransoletka z pomponami

POTRZEBNE MATERIAŁY:
gotowa bransoletka (z drewna lub tworzywa), rafia w kolorze czerwonym, gruba igła do cerowania, różnokolorowa wełna na pompony, widelec.

WYKONANIE:
bransoletkę owinąć ściśle rafią. Końce przyszyć po wewnętrznej stronie bransoletki. Wykonać pompony (zgodnie z instrukcją podaną przy opisie wykonania woreczka). Przy związywaniu pomponów pozostawić nitki długości ok. 10 cm, które posłużą do umocowania pomponów na bransoletce.

Bransoletka w "koszulce"

POTRZEBNE MATERIAŁY:
gotowa bransoletka (z dewna lub tworzywa), zielona i pomarańczowa rafia, szydełko nr 4, gruba igła do cerowania.

WYKONANIE:
wykonać z zielonej rafii szydełkiem rządek oczek łańcuszka, ktorego długość odpowiada obwodowi bransoletki. W rządku powrotnym w każde oczko łańcuszka wrabiać oczko ścisłe i zamknąć koło. Nasunąć całość i wpasować na środku obręczy bransoletki. Nawlec na igłę pomarańczową rafię. Wbić igłę po jednej stronie w oczko, przeciągnąć rafię po wewnętrznej stronie brabsoletki na drugi brzeg i wbić igłę w to samo oczko. W ten sposób umocować "koszulkę" z rafii na bransoletce. Końce rafii przyszyć po wewnętrznej stronie bransoletki, żeby rafia się nie rozplotła.

Bransoletka z frędzlami

POTRZEBNE MATERIAŁY:
gotowa bransoletka (z drewna lub tworzywa), różnokolorowa rafia, czarna mulina, igła do cerowania, miara krawiecka lub linijka, nożyczki.

KROK 1.
Uciąć z każdego koloru rafii po 7 nitek długości 12 cm każda. Wiązać rafię na obręczy bransoletki jak na zdjęciu, zmieniając kolory i kierunek nitek.

KROK 2.
Po zawiązaniu wszystkich nitek obciąć końce rafii na jednakową długość.

KROK 3.
Po obu brzegach obręczy bransoletki opleść rafię nitką muliny i napiąć nitki po wewnętrznej stronie bransoletki.