TOREBKA
Wymiary ok. 55 x 25 cm

Potrzebne materiały:
skóra (lub imitacja skóry) o wym. ok. 90 x 75 cm, czyli ok. 7 stóp kwadratowych (stopa kwadratowa = 30 x 30 cm), resztka skóry w kontrastowym kolorze o wym. ok. 35 x 20 cm (na motyw), podszewka szer. 140 cm, dł. 45 cm, zamek błyskawiczny dł. 65 cm, 2 półkółka szer. 3 cm, 6 nitów do nabicia, klej w sprayu.

Wykonanie:
przygotować wykrój zg z rysunkiem zamieszczonym w załączniku, odpowiednio powiększając wymiary.

Skroić:
ze skóry
– część torby 2 razy z podwójnie złożonego materiału
– 2 uchwyty dł. 58 cm, szer. 6 cm (kroić bez zapasów).
z podszewki
– część zg z wykrojem torby

Szycie:
Motyw ozdobny: narysować motyw na lewej stronie części przeznaczonej na przód torby. W tym celu odwrócić papierowy wykrój, podłożyć pod spód papier do kopiowania i skopiować rysunek na skórę za pomocą końcówki wyłączonego długopisu lub drutu do robótek. Wyciąć motyw małymi nożyczkami. Spryskać skórę od spodu klejem i przykleić od wewnątrz kawałek skóry w kontrastowym kolorze. Wycięte brzegi wąsko przeszyć na prawej stronie torby nićmi w kontrastowym kolorze.
Części torby ułożyć na sobie prawą stroną na prawej, zszyć górne brzegi od znaku rozcięcia do krótszego brzegu. Rozłożyć i przykleić zapasy szwu. Na brzegach rozcięcia wszyć zamek błyskawiczny. Rozpiąć zamek.
Części torby ułożyć na sobie prawą stroną na prawej, zszyć dolny brzeg. Wywinąć torbę.
Zszyć brzegi części z podszewki. Włożyć podszewkę w torebkę lewą stroną do lewej, przyszyć do taśm zamka.
Na krószych brzegach ułożyć krótki górny brzeg na dolnym szwie, zszyć. Krótsze brzegi przełożyć przez półkółka, złożyć na linii złożenia, umocować dwoma nitami.
Dłuższe brzegi uchwytów zawinąć na szer 1,5 cm i przykleić (szerokość gotowego uchwytu wynosi 3 cm). Oba uchwyty skleić ze sobą lewą stroną do lewej, wąsko ostębnować brzegi. Końce uchwytów przełożyć na szer. 3 cm przez pólkółka, umocować nitami.

ETUI NA „KOMÓRKĘ”

Potrzebne materialy:
resztka skóry (lub jej imitacji) o wymiarach 10 x 40 cm, resztka skóry w kontrastowym kolorze (np. niebieskim) o wymiarach 6 x 7 cm na aplikacje, zatrzaska do nabicia, łańcuszek dł. ok. 8 cm, 2 duże perełki, 3 korale, drucik, 4 kółka o średnicy 7 mm, klej do tekstyliów, klej w sprayu.

Przed skrojeniem:
przygotować wykrój zg z zamieszczonym w załączniku rysunkiem (wymiary dopasować do wielkości swojego telefonu).

Skroić:
- pokrowiec 1 raz
- odszycie klapki 1 raz
Radzimy dodać po 1 cm na wszystkie szwy i brzegi.

Szycie:
Motyw uszyć zg z opisem szycia torebki
Odszycie klapki ułożyć prawą stroną na prawej stronie pokrowca i przyszyć nad przerywaną linią. Wąsko przyciąć zapasy szwów, naciąć na poprzecznych kreskach. Odszycie zawinąć pod spód, wąsko ostębnować brzeg. Przykleić wewnętrzny brzeg odszycia.
Zapas krótszego brzegu etui ułożyć do wewnątrz i przykleić. Złożyć pokrowiec prawą stroną do prawej, zszyć szwy boczne. Rozłożyć płasko zapasy szwów i przykleić. Szwy boczne ułożyć prawą stroną na prawej środka dna pokrowca i zszyć poprzeczne szwy dolnych rogów etui. Wywinąć etui na prawą stronę.
Na klapce nabić wierzch zatrzaski zgodnie z oznaczeniami, na pokrowcu nabić odpowiednio spodnią część zatrzaski.
Umocować łańcuszek za pomocą małego kółka na boku przy górnej krawędzi etui.
Łańcuszek można ozdobić różnego kształtu koralikami, perełkami itp. (jak na zdjęciu modelu).

PASEK

Potrzebne materiały:
resztka skóry o wym. ok. 20 x 25 cm, 11 metalowych kółek o średnicy 2,5 cm, karabińczyk szer. 2 cm, 11 nitów, łańcuszek dł. 65 cm, breloczek, 10 kółeczek o średnicy 7 mm, 7 korali, 5 ozdobnych kamyków, drucik, klej (ilość potrzebnych elementów można traktować dowolnie).

Skroić:
- 10 części szer. 2 cm i dł. 16 cm
- szlufkę szer. 2 cm i dł. 5 cm
(części ze skóry kroić bez zapasów)

Wykonanie:
Każdą z części paska ułożyć między dwoma dużymi kółkami, końce przełożyć przez kółka, zawinąć. Ułożyć na sobie po lewej stronie paska na szer. 1 cm i skleić.

Na środku każdej części nabić po jednym nicie. Jeden koniec szlufki przełożyć przez ostatnie kółko, drugi koniec przez karabińczyk, końce skleić na lewej stronie, nabić nit.
Z łańcuszka oddzielić fragmenty dł. 25 cm i 12 cm. Krótszy fragment umocować za pomocą małego kółka na środku dłuższego łańcuszka. Przymocować łańcuszek za pomocą małego kółeczka do pierwszego kółka paska. Na pozostałej długości łańcuszka zamocować za pomocą małych kółek i drucika korale oraz ozdobne kamyczki. Złożyć łańcuszek na pół i przymocować za pomocą małego kółeczka do breloczka. Breloczek przytroczyć do paska.

Załączniki:
BM0604_140T.png
BM0604_141T.png