CHARAKTERYSTYKA

Skóra to materiał pierwotny, naturalny i niepowtarzalny. Nie ma dwóch jednakowych kawałków. Kóra nappa ma gładką powierzchnię, ale istnieją specjalne metody, za pomocą których można jej nadać, modny ostatnio, stary i sfatygowany, tzw. antyczny wygląd. Skóra welurowa ma zeszlifowaną powierzchnię, co nadaje jej charakterystyczny aksamitny wygląd. Skóra ma same zalety: oddycha, jest wytrzymała, elastyczna, miękka i przyjemna w dotyku... jak druga skóra.

PRZED ZAKUPEM

Wymiary płatów skóry podaje się w stopach kwadratowych (qfs): 1 qfs to kwadrat o boku 30 cm. Płaty skóry mają różną wielkość i kształt, mogą tez mieć wady. Dlatego nie da się określić dokładnego jej zużycia. Idąc do sklepu, najlepiej zabrać ze sobą papierowy wykrój i kupić jeden płat więcej (koniecznie o tym samym zabarwieniu!), a ze sprzedawcą uzgodnić możliwość oddania niewykorzystanych płatów.

KROJENIE

Przed przystąpieniem do krojenia skóry radzimy uszyć na próbę model z płótna. Na nim można dokonać ewentualnych poprawek i potem przenieść je na papierowy wykrój. Skrojone według niego części ze skóry nie będa już wymagały żadnych korekt. Części papierowego wykroju ułożyć na lewej stronie płatów skóry, wcześniej zaznaczając cienkie lub dziurawe miejsca. Przykleić je za pomocą taśmy Ołówkiem lub długopisem narysować wzdłuż brzegów papierowych części najpierw linie szwów i podłożenia, a następnie zapasy szwów. Skroić części wzdłuż tych linii. Aby przenieść na skórę zaznaczone na wykroju linie i oznaczenia, należy wsunąć pomiędzy skórę i wykrój papier do kopiowania farbującą stroną do dołu. Odwzorować na skórze linie i oznaczenia.

SZYCIE

Do szycia ubrań ze skóry niezbędny jest specjalny klej lub spinacze, dzieki którym zbędne staje się fastrygowanie. Kleju należy używać jedynie na zapasach, wcześniej testując go na resztce skóry. Miękkie skóry szyje się igłami uniwersalnymi grubości 80 lub 90. Specjalne igły do skóry z oszlifowaną trójkątną końcówką są godne polecenia przy szyciu mocnych i grubych skór. Szyje się nieco dłuższym ściegiem (ok. 3 mm), gdyż drobny ścieg wcale nie jest bardziej wytrzymały, a wręcz przeciwnie: skóra się perforuje i szwy mogą się rozpruć. Szycie ułatwi stopka do maszyny z teflonowym spodem, która lepiej przesuwa sie po skórze niż zwykła stopka.

PRASOWANIE

Skórę prasuje się wyłącznie na lewej stronie nizbyt ciepłym żelazkiem, bez użycia pary. Wcześniej koniecznie należy przeprowadzić test na resztce skóry. Skórę należy zawsze prasować przez suchą ściereczkę.

PIELĘGNACJA

Skóra powinna być patynowana - to nie tylko moda, ale znak użytkowania, dlatego nie należy zbyt często oddawać jej do czyszczenia. Plamy na skórze nappa należy natychmiast zetrzeć wilgotną ściereczką. Powierzchowne zabrudzenia skóry welurowej można zetrzeć zwykłą gumką myszką.

 RADA

Szwy nie będą się rwały, jeśli na zaznaczonych liniach szwów naprasuje się skrojone ze skosu z flizeliny G 785 paski szerokości 2 cm.