Ozdabianie strojów owocowymi aplikacjami nie jest niczym nowym. Dziś proponujemy jednak coś innego niż aplikacje. Oto rozmaite dodatki prezentujące w różnej formie wizerunki egzotycznych owoców.

 

KIWI

Portmonetka

Potrzebne materiały:
brązowa skóra welurowa o wym. 10 x 25 cm, skóra nappa w kolorze zielonym o wym. 10 x 20 cm, resztka białej skóry, zatrzaskowe zapięcie portmonetki, małe czarne koraliki, nici, papier do kopiowania, klej w sztyfcie, klej do biżuterii.

Wykonanie:
skopiować kształt portmonetki z zaznaczonym na nim kształtem owocu kiwi (patrz załącznik). Papier należy złożyć, a jego załamanie ułożyć na linii przerywanej motywu. Skopiować mały motyw (patrz załącznik). Wyciąć skopiowany schemat portmonetki i rozłożyć papier. Z brązowej skóry wykroić dwie części portmonetki, dodając w każdej dookoła po 5 mm zapasu. Wykroić 2 x motyw kiwi z zielonej skóry oraz 2 x mały motyw z białej skóry (wszystkie elementy bez zapasów na szwy).

Białe motywy przykleić na środku zielonych, krawędzie wąsko ostębnować. Wokół białych motywów ostębnować promieniście zygakowate linie. Nakleić motyw kiwi na obu częściach portmonetki, części złożyć prawą stroną do prawej i zszyć brzegi do oznaczonego miejsca - mniej więcej w połowie wysokości portmonetki (szer. szwu 5 mm). Wywinąć portmonetkę na prawą stronę. Zapasy na brzegach portmonetki powyżej zszycia zawinąć do środka i podkleić. Podłożyć zapięcie portmonetki i przyszyć.


ARBUZ

Torebka

Potrzebne materiały:
gotowa torebka z rafii (słomki), resztki skóry nappa w kolorze czewonym, białym i zielonym o wym. 15 x 25 cm każda, resztka czarnej skóry, łańcuszek na uchwyt dł. 1 m, czerwony skórzany rzemyk szer. 3 mm, papier do kopiowania, klej w sztyfcie.

Wykonanie:
skopiować kształt klapki torebki jako podstawę wykroju arbuza, odciąć na obwodzie pasek szer. 1 cm. Zaznaczyć w odległości 7 mm i 2 cm od brzegu linie i skopiować oddzielnie paski o tej szerokości. Wszystkie elementy wyciąć z papieru. Używając wyciętych szablonów, wykroić: motyw miąższu arbuza z czerwonej skóry, szeroki pasek z białej i wąski z zielonej skóry. Z czarnej skóry wyciąć ok. 20 „ziarenek“ wielkości 1,5 x 1 cm. Biały pasek nakleić na czerwonej części arbuza, wewnętrzną krawędź wąsko przyszyć. Nakleić zielony pasek, przystębnować. Nakleić „ziarenka“ (patrz zdjęcie torebki), każde przyszyć kilkoma ściegami.
Przygotowany element ze skóry przykleić na klapie torebki, brzegi ostębnować lub przyszyć ręcznie. Przez oczka łańcuszka przewlec czerwony skórzany rzemyk, końce łańcuszka przyszyć do torebki.

 

ANANAS

Broszka

Potrzebne materiały:
resztka skóry welurowej w kolorze zielonym o wym. 12 x 12 cm, resztka skóry nappa w kolorze złocistobrązowym o wym. 10 x 20 cm, wkład, metalizowane nici do haftu w kolorze złotym, nici, konturówka 3D w kolorze złotym, czarny flamaster, farba do krawędzi (Edge Kote) i aplikator z końcówką z waty, agrafka do broszki, papier do kopiowania, klej w sztyfcie, taśma klejąca, klej do biżuterii.

Wykonanie:
skopiować zamieszczone w załączniku elementy motywu ananasa. Wykonać body ananasa zgodnie z opisem wykonania jeżyny. Na środku każdego z rombów narysować czarnym flamastrem mały krzyżyk. Górne krawędzie łusek ananasa obrysować konturówką 3D. Używając aplikatora,  posmarować brzegi broszki farbą do krawędzi. Z zielonej skóry wykroić liście. Ułożyć je na sobie w pióropusz, od największych do najmniejszych. Dolne krawędzie liści najpierw skleić, a następnie zszyć. Wsunąć pióropusz z liści pod body ananasa w odległości ok. 1,5 cm od górnego brzegu i przyszyć ręcznie, zwracając uwagę, by nie przebić skóry na wylot. Z tyłu broszki na wysokości dolnej krawędzi pióropusza z liści przykleić agrafkę.

 

JEŻYNA

Przywieszka do kluczy

Potrzebne materiały:
resztka skóry welurowej w kolorze lila o wym. 10 x 20 cm, resztka zielonej skóry nappa o wym. 5 x 10 cm, wkład, metalizowane nici do haftu w kolorze lila, zielone nici, kólko do kluczy z łańcuszkiem, taśma klejąca, papier do kopiowania, klej w sztyfcie, cążki, nożyczki, konturówka 3D w odcieniu jasnofioletowym, farba do krawędzi (Edge Kote) i aplikator z końcówką z waty.

Wykonanie:
skopiować zamieszczone w załączniku elementy motywu jeżyny. Przeciąć skórę welurową na dwa kwadraty. Umieścić wkład pomiędzy kawałkami skóry, na jednym kwadracie skóry ułożyć papier ze skopiowanym motywem, przymocować bibułkę do skóry taśmą klejącą, wyhaftować wszystkie linie motywu, a następnie usunąć papier. Obciąć skórę w odległości ok. 2 mm od brzegów motywu. Ze skóry w kolorze zielonym skroić elementy łodyżki, przykleić do jeżyny i przystębnować. Aby owoc prezentował się przestrzennie, zaznaczyć na jeżynie półkola za pomocą konturówki 3D. Przymocować łańcuszek z kółkiem do kluczy.

Załączniki:
schemat.pdf
schemat2.pdf