Nauka szycia - spódnica dla początkujących 

Uczysz się szyć? Może spróbujesz w takim razie uszyć piękną spódnicę midi z finezyjnymi godetami? Ten uroczy model jest idealny na jesień, pasuje do swetrów lub koronkowych bluzek, z którymi stworzy romantyczne stylizacje, a także - w duchu modnego łączenia różnych styli - do sportowych bluz z kapturem! Wykrój spódnicy pochodzi z sierpniowego wydania magazynu Burda Style 8/2019, ale w ramach nauki szycia - proponujemy skorzystać z E - wykroju, który jest znacznie prostszy w użytkowaniu. 

Zobacz e - wykrój spódnicy z godetami >>

Potrzebne materiały 

Polecane materiały - wiskoza, bawełna lub tkanina z włókien mieszanych. Tak jak w projekcie oryginalnym, polecamy wybrać kwiaty, które są jednym z najmodniejszych wzorów na jesień! Co więcej kwiatowe motywy będą pięknie współgrać ze zwiewnymi godetami. 

Lista zakupów: wiskoza z nadrukiem szer. 140 cm: 1,85 m, podszewka szer. 140 cm: 1,55 m, kryty zamek błyskawiczny dł. 22 cm i specjalna stopka do wszycia zamka, flizelina G785, przezroczysty papier do kopiowania części wykroju z arkusza, ołówek, nożyce do papieru, centymetr krawiecki, miarka, linijka, szpilki, kreda krawiecka, nożyce do krojenia materiału i małe nożyczki, radełko, kolorowy papier do kopiowania, igły do szycia ręcznego i maszynowego, nici do szycia i nici do fastrygowania. 

Instrukcja szycia krok po kroku 

Wyjaśnienie oznaczeń: 

KROK 1. KROJENIE CZĘŚCI

Materiał złóż wzdłuż na pół, prawą stroną do środka. Części 1 i 3 narysuj kredą, zgodnie z planami układu wykroju, po 4 razy na materiale wzdłuż brzegów wykroju, dodając 1,5 cm zapasu na szwy i 3 cm zapasu na podłożenie. Na koniec kredą krawiecką za pomocą linijki narysuj bezpośrednio na materiale części a i b. Dopiero teraz wytnij wszystkie części. Część 1 skrój dokładnie w ten sam sposób z podszewki, dodając 1,5 cm zapasu na szwy i podłożenie (patrz plan układu wykroju).

KROK 2. WKŁAD

Pasek (część wykroju a) przypnij lewą stroną materiału do flizeliny na stronie z klejem. Skrój pasek. Wkład zaprasuj na lewą stronę materiału.

KROK 3. PRZENOSZENIE OZNACZEŃ NA MATERIAŁ 

Przenieś kontury wykroju (linie szwów i podłożenia) oraz inne oznaczenia na lewą stronę materiału za pomocą radełka i kolorowego papieru do kopiowania (dokładna instrukcja znajduje się na papierze do kopiowania). Na klinach spódnicy i na godetach linie podłożenia przenieś na prawą stronę materiału, szyjąc wzdłuż nich fastrygą.

KROK 4. SZWY ŁĄCZĄCE

Ułóż na sobie po dwa kliny spódnicy prawą stroną na prawej. Zepnij brzegi. Zepnij i zszyj szwy od góry aż do poprzecznej kreski (2). Zabezpiecz ściegiem powrotnym końce szwów. Rozprasuj zapasy szwów. Nie zszywaj jeszcze spódnicy w całość.

KROK 5. PRZYSZYWANIE GODETÓW

Jeden godet przypnij prawą stroną do prawej jednego klina spódnicy i przyszyj od poprzecznej kreski (2) aż do dołu - na górze zapasy godetu wystają na zewnątrz przy poprzecznej kresce. Zabezpiecz końce szwu. Drugi brzeg godetu przyszyj dokładnie tak samo. W ten sposób przyszyj siedem godetów poniżej szwów łączących. Zapasy szwów przytnij od góry aż do dołu na szer. 7 mm. Zapasy obrzuć i rozprasuj od góry aż do poprzecznej kreski. Zapasy na godetach zaprasuj w kliny.

KROK 6. PRZYSZYWANIE PASKA

Pasek zaprasuj wzdłuż na pół, lewą stroną do środka. Ponownie rozłóż pasek, przypnij i przyszyj go prawą stroną do prawej do górnego brzegu spódnicy. Zapasy szwów zaprasuj w pasek.

KROK 7. ZAPIĘCIE NA KRYTY ZAMEK BŁYSKAWICZNY

Rozepnij zamek i przypnij go wierzchem w dół prawą stroną do prawej do jednego brzegu rozcięcia. Ząbki zaczynają się na zaprasowanej linii na pasku i leżą na zaznaczonej linii szwu, taśmy zamka leżą na zapasach. Do maszyny włóż stopkę do wszywania zamków błyskawicznych. Przyszyj zamek aż do oznaczenia rozcięcia, szyjąc tuż przy ząbkach. Stopka maszyny rozwija ząbki, które zazwyczaj się zwijają.

KROK 8. ZAPIĘCIE NA KRYTY ZAMEK BŁYSKAWICZNY

Drugą taśmę zamka przypnij i przyszyj dokładnie w ten sam sposób do drugiego brzegu rozcięcia. Po obu stronach szyj od góry aż do oznaczenia rozcięcia. Końce szwów zabezpiecz ściegiem powrotnym.

KROK 9. ŚRODKOWY SZEW TYŁU 

Oba brzegi spódnicy z zamkiem ułóż na sobie prawą stroną na prawej. Zszyj środkowy szew tyłu od poprzecznej kreski 2
aż do końców szwów zamka. Lekko odciągnij przy tym koniec zamka. Końce szwów zabezpiecz ściegami powrotnymi. Rozprasuj zapasy szwów. Przyszyj ostatni godet zgodnie z opisem w kroku 5.

KROK 10. SZYCIE PODSZEWKI 

Na podszewce zszyj szwy łączące - środkowy szew tyłu zszyj od oznaczenia rozcięcia aż do dołu. Zapasy szwów obrzuć i rozprasuj. Podszewkę przypnij prawą stroną do prawej paska i przyszyj - w tym celu rozłóż zapasy rozcięcia. Zapasy szwów zaprasuj w podszewkę. Podwiń zapasy wąskich brzegów paska. Pasek zawiń pod spód wzdłuż zaprasowanego brzegu złożenia i przypnij. Brzegi rozcięcia podszewki przyszyj ręcznie do taśm zamka. Szyjąc na prawej stronie materiału, przyszyj w rowku szwu nasady paska.

KROK 11. PODŁOŻENIE/PODŁOŻENIE PODSZEWKI

Radzimy, aby przed podłożeniem odwiesić spódnicę na kilka dni. Zależnie od potrzeby wyrównaj zaokrąglenie. Podłożenie obrzuć, zawiń pod spód i przyfastryguj. Następnie przyszyj luźno ręcznie. Wyprasuj dolny brzeg spódnicy. Podłożenie podszewki zaprasuj pod spód, podwiń, przypnij i wąsko przyszyj. Podszewka powinna być nieco krótsza od spódnicy.

KROK 12. WIĄZANY PASEK 

Części b zszyj na jednym wąskim boku prawą stroną do prawej. Rozprasuj zapasy szwów. Pasek złóż wzdłuż na pół, prawą stroną do środka. Otwarte brzegi zszyj na szer. 1,5 cm, zostawiając przy tym otwór na wywrócenie materiału. Zabezpiecz końce szwów. Przytnij zapasy szwów, na rogach obetnij ukośnie. Wywróć pasek i wyprasuj. Zaszyj ręcznie otwór w szwie.

GOTOWE! Mamy nadzieje, że udało Ci się uszyć romantyczną spódnicę z godetami! 

Zobacz e - wykroje spódnic dla początkujących: