Zaczynamy od znalezienia modelu w zeszycie Burdy i pierwsze co robimy to sprawdzamy jakie materiały będą potrzebne do uszycia wybranej przez nas rzeczy (ilość i rodzaj proponowanych materiałów).

          Następnie wybieramy się na zakupy bądź sprawdzamy co w danym momencie znajduje się w naszym warsztacie ( ja zazwyczaj mam jakieś materiały w zapasie - jeśli nic nie dopasuję wybieram się do sklepu ).

 

 

          Kiedy zgromadzimy wszystkie potrzebne materiały zaczynamy od przekalkowania danego wykroju z arkusza tu będzie arkusz C i rodzaj linii wg rozmiaru (68).

          Przerysowany i wycięty wykrój umieszczamy na odpowiednio złożonym materiale pamiętając o nitce osnowy zaznaczonej na każdej części wykroju lub jeśli jej nie ma to zawsze przebiega  w miejscu złożenia.

         Wycinamy ostrożnie dodając 1 cm zapasu na szwy boczne a pozostałe brzegi skroić bez zapasu. Należy pamiętać, że w ubraniach dla dorosłych zapasy zazwyczaj daje się większe ok 1,5 cm i występuje też zapas na podłożenie ok 4cm jednak w tym przypadku nie ma zapasu na podłożenie ponieważ będzie lamówka. Aby uniknąć błędów trzeba uważnie czytać wskazówki Burdy.

Przygotowany i wycięty wykrój wygląda następująco:

 

 

           Na zdjęciu oznaczyłam części wykroju oraz na czerwono miejsca szycia.

Odpinamy wykrój papierowy , rozkładamy materiał i zszywamy szwy boczne (oznaczone na czerwono). Następnie zapasy ujmujemy razem obrzucamy i zaprasowujemy do tyłu. (obrzucamy np. ściegiem zygzakowym).

          Fastrygujemy odszycia ramion odpowiednio, lewą stroną do lewej.

      Wykonanie lamówki:

Wycinamy paski o szerokości 3 cm z ukosa (wtedy pasek lamówki jest bardziej elastyczny), zszywamy odpowiednie odcinki lamówki a następnie zaprasowujemy w poniżej przedstawiony sposób:

1. Składamy pasek wzdłuż lewą stroną do środka i zaprasowujemy tak aby jedna część była 2 mm szersza  od drugiej.

 

 

2. Pasek rozkładamy ponownie płasko, zawijamy kolejno oba brzegi aż do zaprasowanego wgłębienia i zaprasowujemy.

 

 

3. Odwijamy węższą część lamówki i przyszywamy w zagłębieniu do brzegów sukienki w odległości 7 mm od brzegu tkaniny na prawej stronie.

 

 

4. Lamówkę zawijamy wokół brzegów pod spód.

 

 

5. Fastrygujemy i przeszywamy na prawej stronie.

 

 

Na koniec jeszcze tylko kieszonka (oblamowana w ten sam sposób) oraz napy (ja użyłam zatrzasków - wystarczy przyszyć bez specjalistycznych przyrządów do nabijania, jak w przypadku nap)  i gotowe:

 

 

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w szyciu! ;)