Szycie dla początkujących - jak przygotować wykrój?

rok temu

Prezentujemy krok po kroku, jak we właściwy oraz bezstresowy sposób odnaleźć i przygotować wykrój do dalszej pracy!


Kiedy zaczynamy szyć wszystko wydaje się trudne. Trzeba połączyć ze sobą sporo niezrozumiałych elementów. Specjalnie dla wszystkich osób początkujących, przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku oraz tutorial filmowy o korzystaniu z naszych wykrojów. 

1. Wybierajmy modele łatwe - oznaczone w spisie wykrojów jedną kropką lub specjalnym znaczkiem"model łatwy" - unikniemy dzięki temu niepotrzebnej frustracji oraz zniechęcenia. 

2. Przy każdym modelu zawarta jest informacja z jakiego materiału został uszyty. Nie musimy używać dokładnie tego samego materiału, najważniejsze aby poznać surowiec - dzianina lub tkanina - używać materiałów zgodnych z tym wyznacznikiem. 

Więcej o tkaninach i rodzajach znajdziesz w zakładce Tkaniny >> 

3. Każdy model przypisany jest do danego koloru (zielony, niebieski, czerwony, czarny) i znajduje się na konkretnym arkuszu A, B, C lub D. 

4. Obok rysunku technicznego znajduje się tabelka zawierająca części wykroju (wszystkie elementy składające się na ubranie), konkretny arkusz, kolor konturu oraz wzór linii danego rozmiaru. 

W przypadku spodni nr 112 z magazynu Burda Style 2/2019 bierzemy arkusz B, szukamy numerków 21, 22, 23 w kolorze czarnym, szukamy wzoru danego rozmiaru (jeśli nosisz rozmiar 38 podczas obrysowywania wykroju szukaj grubej linii rzadko przerywanej) i krok po kroku odrysowujemy kontur, tak jak prowadzi nas linia (21 do 21, 22 do 22, 23 do 23) - dzięki temu powstaną trzy elementy. 

Pamiętajmy o dodaniu odpowiedniego zapasu na szwy, możemy to także zrobić bezpośrednio na materiale. Następnie, bierzemy papier do wykrojów lub kalkę, kładziemy na arkuszu i odrysowujemy kontur. 

5. Na od­ry­so­wa­ny wy­krój przenosimy tak­że wszyst­kie opi­sy i punk­ty za­miesz­czo­ne na ar­ku­szu wy­kro­jów, do­ty­czą­ce da­ne­go mo­de­lu. Po­rów­nujemy prze­ry­so­wa­ne czę­ści wy­kro­ju z ry­sun­ka­mi za­miesz­czo­ny­mi przy opi­sie szycia (części wykroju). Jeśli wszystko się zgadza, możemy wyciąć przygotowany do dalszej pracy wykrój. Pamiętajmy żeby w tym przypadku używać nożyczek do papieru. 

Zobaczcie film, który po kolei pokazuje wszystkie niezbędne czynności:

Jeśli nie rozumiecie znaczenia danych słów na arkuszu wykroju, sprawdźcie słowniczek ze spisem wszystkich terminów >> 

Jeśli coś jest niezrozumiałe - pytajcie na naszym fanpage'u Burda Polska lub w grupie Burda Polska Team

Komentarze
0

 

Powiązane treści

Słowniczek terminów z arkuszy wykrojów

Słowniczek terminów z arkuszy wykrojów

Na arkuszach wykrojów znajdują się napisy w językach obcych, które mogą być niezrozumiałe. Aby bez problemów korzystać z wykrojów, warto skorzystać z naszego słowniczka.

Wszystko, co musisz wiedzieć o skracaniu i wydłużaniu wykrojów!

Wszystko, co musisz wiedzieć o skracaniu i wydłużaniu wykrojów!

Wykroje Burdy przygotowane są dla osób o wzroście 168 cm. Jeżeli jesteś niższa lub wyższa, nie wystarczy samo skrócenie lub wydłużenie modelu na podłożeniu. Na przykładzie kilku modeli pokazujemy, jak można dopasować wykrój do wzrostu, zachowując przy tym jego pierwotne proporcje. Żeby to się udało, wykrój musi odpowiadać twojemu obwodowi w biuście, a w wypadku spódnic i spodni – obwodowi twoich bioder.

Tabela rozmiarów - kobiety

Tabela rozmiarów - kobiety

Przed przystąpieniem do szycia dokładnie się zmierz i porównaj wymiary z podanymi w tabelach „Burdy”. Z tabeli wybierz odpowiedni rozmiar, którego wymiary są najbardziej zbliżone do twoich.

Stylizacja tygodniaOstatnio na forum


Odbierz prezent

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj darmowy wykrój!